Bize Ulaşın Whatsapp

Liposuction nedir?

Liposuction özel kanüller kullanılarak yapılan, vücudun belli bölgelerindeki deri altındaki yağların alınması işlemine verilen isimdir. Liposuction da alınan yağlar deri ve kas dokusu arasında kalan yağlardır. Özellikle son yıllarda kötü beslenme alışkanlıklarının ve hareketsiz yaşam şeklinin artması ile liposuction ameliyatına talep giderek artmaktadır.

Liposuction ameliyatı nasıl yapılır?

Liposuction ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Tek ve küçük bir alana liposuction yapılacaksa lokal anestezi de tercih edilebilir. Liposuction işlemi sırasında yağ alınacak bölgelere özel hazırlanmış sıvılar verilir.

Bu sıvıların görevi liposuction sırasında kan kaybının azaltılması, vücuttan kaybolan sıvı ve değerli minerallerin yerine konmasıdır. Sıvı verme işleminden sonra yaklaşık 20 dakika beklenir.

Bu sayede sıvı içerisindeki adrenalin ameliyat sahasındaki damarların küçülmesine neden olur ve işlem sırasında yağlar kan kaybı olmadan kanüller ile alınır. Günümüzde liposuction ameliyatlarında farklı yardımcı teknolojiler kullanılır.

Vaser liposuction nedir?

Vaser ultrasonik bir cihazdır. Liposuctionda sıvı verme işlemi sonrasında vaser uygulaması yapılarak yağlar sıvı hale getirilir. Vaser cihazının kanülünden yayılan ultrason dalgaları sıvı ortam içinde bulunan yağ hücrelerine etki ederek onların hasar görmesine ve yağların sıvı hale gelmesine yol açar.

Bu yağlar power assisted liposuction ( titreşimli cihazlar) cihazı ile aspire edilip alınırlar. Burada amaç liposuction işlemini mekanik bir işlemden çıkarıp sıvı hale getirilmiş yağların kolaylıkla alınabildiği bir ameliyata döndürmektir. Bu sayede kilo vermeye yakın pürüzsüz bir liposuction sonucu elde edilmeye çalışılır.

Liposuction yöntemleri nelerdir?

Günümüzde artık basit liposuction teknikleri kullanılmamaktadır. Liposuction ameliyatlarında artık amaç sadece yağ almak değil, ideal bir vücut şekli oluşturmaktır. Özellikle ameliyat sonunda kilo vermeye yakın, düzgün ve hatasız görünümler elde edilmek istenir.

Bu nedenle son yıllarda liposuction ameliyatlarında  bir çok teknoloji kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın kullanılanı vaser liposuction ve power assisted liposuction yöntemlerdir.

Liposuction  hangi bölgelere uygulanabilir?

Liposuction uygulama alanları kadın ve erkekte farklılık gösterir. Kadınlarda karın, karın yanları, sırt, kol ve bacak bölgeleri en sık liposuction yapılan bölgelerdir. Erkeklerde ise meme bölgesi ( jinekomasti nedeniyle ), karın, karın yanları ve bel bölgeleri en sık liposuction yapılan alanlardır. Son yıllarda özellikle gıdı ve boyun bölgelerine yapılan liposuction ameliyatları popülerlik kazandı.

Liposuction sonrası nelere dikkat edilmeli?

Liposuction sonrası hastalarıma ameliyatın büyüklüğüne göre 1-2 gece hastanede kalmalarını öneriyorum. Ameliyat sonrası erken dönemde hastaların yürümeye başlamaları hem kendilerini daha iyi hissetmelerine hem de ağrının daha kolay azalmasına sebep oluyor.

Ameliyat sonrasında tuz ve şeker kullanımını azaltmak, ödem giderici ilaçlar kullanmak iyileşme sürecini olumlu yönde etkiliyor. Liposuction ameliyatı esnasında yağ dokusu ile birlikte bir miktarda kan kaybı olduğu için ameliyat sonrası dönemde hastalarımın kan değerlerine mutlaka tekrar bakıyorum.

Liposuction için kimler uygundur?

Her şeyden önce liposuction günümüzde  sadece bir yağ alma ameliyatı olarak değil bir vücut şekillendirme operasyonu olarak değerlendiriliyor. Bu ameliyatta amaç özellikle bölgesel yağlanması olan hastalarda bu yağları alarak daha güzel ve şekilli bir vücut görünümü elde etmektir. Yani liposuction için en uygun hasta grubu ideal kilosuna yakın ve bölgesel yağlanması olan kişilerdir.

Liposuction en sık nerelere uygulanıyor?

Liposuction yapılan alanlar kadın ve erkeklerde farklılık gösterebilir. Hormonal olarak kadınlar ve erkekler farklı bölgelerden kilo almaya eğilimlidirler. Kadınlar genellikle karın, sırt, bel, bacak, kol ve basen bölgelerinden kilo alırlar.

Bu nedenle kadınlarda en sık bu bölgelere liposuction yapılır. Erkeklerde ise kilo alımı daha çok gövdede meydana gelir. Memeler ( Jinekomastiden dolayı), karın ve bel bölgesi erkeklerin en sık liposuction ameliyatına ihtiyaç duyduğu alanlardır.

Liposuction sonuçları kalıcı mıdır?

Hasta ameliyat sonunda kilo kontrolüne devam ederse liposuction  sonuçları kalıcı oluyor. Unutulmamalıdır ki insan vücudunda kilo almanın sınırı yoktur. Bu nedenle ameliyat öncesi yapılan görüşmede hastalarıma ameliyat sonrası hayatlarında yapmaları gereken değişiklikleri detaylı olarak anlatıyorum.

Liposuction öncesi bilinmesi gerekenler nelerdir?

Liposuction ameliyatı olmayı düşünen kişilerin öncelikle bu ameliyatın kilo verme değil vücut şekillendirme ameliyatı olduğunu bilmeleri ve beklentilerini buna göre şekillendirmeleri önemlidir. Liposuction öncesi akılda tutulması gereken bir diğer nokta, bu ameliyatta sadece deri ile kas arası yağların alınabildiğidir.

Yani liposuction sırasında karın içinde organların çevresinde bulunan yağlar alınamaz. Bu nedenle karın içi yağlanması olan hastalar liposuction için uygun adaylar değildir. Her ne kadar kesi yapmadan yapılan bir ameliyat olsa da liposuction operasyonunda vücudun büyük bir alanına işlem uygulanır.

Bu sebeple hastaların kan değerlerinin normal olması ve ek hastalıklarının bulunmaması önemlidir. Her ameliyatta olduğu gibi liposuction ameliyatlarının öncesinde ve sonrasında 4 hafta sigara kullanılmamasını tavsiye ediyorum.

Liposuction ameliyatından sonra ne kadar korse kullanılıyor?

Liposuction ameliyatından sonra 6 hafta korse kullanmak gerekir. Korse kullanmak derinin yeni yerine daha kolay adapte olup küçülmesini sağlar. Ayrıca deri altında sıvı birikimini ve ödemi azaltır.

Liposuction ameliyatında dren koymak gerekir mi?

Bu konuda farklı uygulamalar vardır. Ameliyat alanı geniş ise dren konulabilir yada liposuction yapılan delikler açık bırakılabilir. Eğer ameliyat sahası geniş ise ben dren koymayı tercih ediyorum. Bu sayede sızıntı nedeniyle hastaların korseleri kirlenmiyor.

Böylelikle ameliyat sonrası dönem hasta için daha konforlu geçiyor. Drenleri genellikle ameliyat sonrası 4 ya da 5. gün civarı çekmeyi tercih ediyorum. Dren uygulaması hastadan hastaya farklılık gösterebiliyor.

Liposuction sonrası lenfatik masaj yapılmalı mı?

Liposuction sonucunu etkileyen en önemli ek tedavilerden bir tanesi lenfatik masajdır. Ben hastalarımı ameliyattan bir gün sonra lenfatik masaja başlatıyorum. İlk gün daha yumuşak ve kısa yapılan masajlar hastaların ağrıları azaldıkça daha uzun süre uygulanıyor.

Hastalarıma ameliyattan sonra 2 yada 3 günde 1 olacak şekilde  en az 10 seans lenfatik masaj yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Lenfatik masaj hem ameliyat alanındaki ödemi azaltıyor, hem de derinin toparlanıp yeni yerine daha güzel uyum sağlamasına neden oluyor.

Liposuction ameliyatı genel anestezi altında mı yapılır?

Tek ve küçük bir bölgeye liposuction yapılacaksa lokal anestezi tercih edilebilir. Birden fazla bölgeye yada geniş bir bölgeye liposuction yapmak içinse genel anestezi hem en konforlu hem de en güvenli yoldur.

Liposuction ameliyatı riskli midir?

Güvenilir eller tarafından yapıldığı takdirde liposuction ameliyatının riski diğer ameliyatlardan farklı değildir. Burada en önemli sorun liposuction işleminin gözle görülür bir alanda yapılan bir işlem olmamasıdır. Yani işlem sırasında cerrahın gözleri elleri olur. Bu nedenle liposuction yapılan alanda kanül derinliğinin ve deri kalınlığının sürekli elle kontrol edilmesi gerekir.

Liposuction operasyonunda en sık görülen komplikasyon nedir?

Bu ameliyattan sonra görülen en sık komplikasyon düzensizliktir. Düzensizlik özellikle eskiden yapılan konvansiyonel dediğimiz klasik, mekanik güce dayalı ameliyatlarda sık görülürdü. Hastaların liposuction ameliyatından kaçınmalarının da en sık nedeni bu düzensizliklerdi.

Günümüzde bu düzensizlikleri azaltmak ve önlemek için bir çok teknolojik cihaz ve tedavi seçeceği mevcuttur. Özellikle ultrasonik liposuction olarak bilinen vaser liposuction tekniğinde yağlar ultrason enerjisi ile parçalanıp sıvı hale getirilir.

Sıvı hale gelen yağları almak hem daha kolaydır hem de daha düzgün bir ameliyat sonucu elde edilebilir. Bunun dışında ben kendi ameliyatlarımda vaser liposuction ile sıvı hale getirdiğim yağları power assisted liposuction ( Microaire ) ile alarak daha da düzgün bir görünüm elde edebiliyorum.

Liposuction sonrası deri sarkmasını engellemek içinse Renuvion- J Plasma ile deri sıkılaşmasını sağlamaya çalışıyorum. Günümüzde liposuction ameliyatlarında kullanılan Vaser, Microaire ve Renuvion- J Plasma kombinasyonu en yeni ve en iyi sonucu veren kombine liposuction yöntemleridir.

Renuvion-J Plasma tam olarak ne işe yarıyor?

J Plasma helyum gazını plasma enerjisine çeviren bir cihazdır. Liposuction işlemiyle deri altı yağ dokusu alınınca deri ve altındaki kaslar arasında kalan bağ dokularının kısalması ve derinin zemine yapışması gerekir.

J Plasma bu bağ dokularına plasma enerjisi vererek onların kısalmasını ve derinin sıkılaşarak kas üzerine daha kolay adapte olmasını sağlıyor. Yani kısaca J plasma ameliyat sonunda oluşan fazla derinin sıkılaşmasını ve liposuction sonrasında deri fazlalığının olmamasını sağlıyor.

Liposuction kilo verme amaçıyla yapılır mı?

Liposuction kilo verme ameliyatı değildir. Liposuction da amaç ideal kilosuna yakın ama bölgesel yağlanması olan kişilerin bu yağlarını alarak vücutlarının şekillenmesini sağlamaktır. Bu nedenle kilo verme amaçlı liposuction yapılmasını tavsiye etmiyorum.

High-def ya da 4D liposuction nedir?

Son yıllarda liposuction konsepti hızla değişmiştir. Bunun en önemli nedeni beden algısının daha üst seviyelere taşınmasıdır. Erkekler daha kaslı karın, göğüs ve kol bölgelerine sahip olmak istiyorlar.

Kadınlarsa özellikle atletik karın bölgelerine sahip olmayı hedefliyorlar. Yani artık liposuction ameliyatında  amaç sadece belli bölgelerdeki yağları alıp o bölgelerin incelemesini sağlamakla kalmayıp, ameliyat alanlarına kaslı ve atletik bir görünüm vermek haline geldi.

Bu amaçla yapılan liposuction işlemine ise high-def ( high definition) ya da 4D liposuction denildi. Bu işlem için en iyi örnek uygun erkek bir hastanın karnındaki yağların bir kısmını alıp kas görünümü vermek için derin çizgiler oluşturularak yapılan  “sixpack” ameliyatıdır.

Burada aslında kas görünümü veren geride bırakılan yağ dokusu ile bu yağ dokularının arasında oluşturulan derin çizgilerdir. High-def (4D) liposuction yöntemi ile kaslı görünümde karın, göğüs ve kollara sahip olmak artık daha kolay.

Liposuction ameliyatında alınan yağlar kullanılabilir?

Uygun tekniklerle alınan yağlar, bazı işlemlerden geçirilerek saf yağ haline getirilir. Bu yağlar vücutta farklı yerlere enjekte edilip o bölgelerde hacim artışı için kullanılabiliyor. Erkeklerde göğüs ve yüz bölgesi, kadınlarda popo, yüz ve eller en sık yağ enjeksiyonu yapılan alanlardır.

Liposuction en sık hangi ameliyatlarla kombine edilir?

Liposuction kadınlarda en sık BBL ve karın germe ile erkeklerde ise karın germe ve cerrahi jinekomasti ameliyatı ile beraber yapılır.

Bir ameliyatta en fazla kaç litre yağ alınabilir?

Liposuction ameliyatında maksimum bir kişinin kilosunun %10’u kadar yağ alınabilir. Yani 70 kg bir insandan en fazla 7 litre yağ alınabilir. Bu değeler güvenli üst sınırlardır. Ben  ameliyatlarımda hasta sağlığını ve ameliyat sonrası dönemi düşünerek üst sınıra yaklaşmamayı tercih ediyorum.

Liposuction tekrar yapılabilir mi?

Liposuction tekrar yapılabilir. Ama ikinci liposuction işleminde yağ almak ilk ameliyata göre daha zordur. Ameliyat sonrası cilt altında meydana gelen iyileşme bağ dokusu artışına neden olur. Bu nedenle ikinci ameliyatlarda yağ almak daha zor olur. Ben ikinci ameliyatlarda vaser uygulama süresini biraz daha uzun tutuyorum.

Liposuction yaptıran hastaların yorumları nelerdir?

Hastalar genellikle ameliyattan sonra liposuction ameliyatının ciddi bir operasyon olduğunu söylüyorlar. Çok fazla kesi olmadığından dolayı daha kolay ve hafif bir ameliyat olarak düşünülen liposuction ameliyatının aslında ciddiye alınması gereken önemli bir operasyon olduğu fikrinde birleşiyorlar. Özellikle ameliyat sonunda beslenme alışkanlıklarını düzenleyebilen hastalarımız sonuçtan çok memnun kalıyorlar.

Liposuction Fiyatları 2022

Liposuction ameliyat fiyatı liposuction yapılan bölge sayısına göre değişiklik gösteriyor. Liposuction fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.