Whatsapp

Bişektomi Nedir?

Bişektomi ameliyatı, tağ yastıklarının ağız içerisinden girilerek çıkartılması işlemine denir. Günümüzde güzellik ve estetik algısı her yıl değişmekte ve yeni görünümler moda haline gelmektedir. Son yıllarda kadın ve erkeklerin en sık tercih ettiği uygulama yanak inceltme estetiğidir. Yuvarlak yüz yapısının sıradan ve eski moda göründüğü algısı nedeni ile bu işlem tercih edilir. Başarılı cerrahlar tarafından uygulandığında hastalara büyük avantajlar sağlar.

Genel anestezi altında uygulanır. Ağız içerisinden yağ keseciklerinin etrafından 1 cm lik kesi ile girilir o bölgede bulunan fazla yağlar çıkartılır. İşlem süresi ortalama 30 dakikadır. Operasyon öncesi cerrah tarafından hasta bilgilendirilir. Komplikasyon riski yok denecek kadar azdır. Bişektomi ameliyatı sonrasında hayal ettiğiniz yüz şekline kısa sürede kavuşabilirsiniz.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Hastanın sağlık durumuna ve cerrahin kararına göre lokal anestezi ve sedasyon yardımı ile Bişektomi Ameliyatı uygulanabilir. Yağ yastıklarının büyüklüğüne göre yanak içi kesilir ve doğal yanak görüntüsüne zarar vermeyecek oranda (2-2.5 cc) yağ yastıkları alınır. Operasyon sırasında dikkat edilmesi gereken en hassas nokta yüz şeklinde abartı oranlara kaçmamaktır. Estetik görüntünün temeli orantılı olmaktır.

Bişektomi ameliyatı kimlere yapılabilir?

Hastanın bişektomi ameliyatından fayda görmesi için yüz hatlarının bu ameliyat için uygun olması gerekir. Hasta normal kilosuna yakın olmasına rağmen yanaklarında belirginlik mevcutsa bu ameliyat için en uygun hasta grubundadır demektir. Yüzde ve boyunda fazla miktarda yağlanması olan hastalarda ise bişektomi yapılsa da istenen yanaklarda istenen incelme olmayabilir.

Bunun haricinde yüzü zayıf ve ince hatları olan hastalara bişektomi yapıldığı takdirde ileri yaşlarda hastanın avurtlarında çökme ve olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olabilir. Tüm bunlar dikkate alınarak hasta seçimi yapılması gereklidir. Uygun hastada yapılan bişektomi ameliyatı çok güzel sonuç vermektedir.

Kozmetik cerrahi operasyonları 18 yaşını dolduran ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan herkese uygulanabilir. Yuvarlak yüz hatlarına sahip ve yeterli oranda kilo vermesine rağmen yüz hatları değişmeyen kişiler bu operasyonu tercih edebilir. Bazı kişlerin yüz hatları genetik olarak yuvarlaktır ve kilo verilse bile yüz şeklinde bir değişiklik meydana gelmeyebilir. Bişektomi yüz şeklinin tamamen değişmesine neden olmaz.

Bişektomi Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Operasyon öncesi hastanın fiziki muayenesi uygulanır. Kronik hastalıkların olup olmadığı sorgulanır. Hasta düzenli kullandığı ilaçların bilgisini doktoruna eksiksiz vermelidir. Alkol, sigara ve diğer kan sulandırıcı zararlı maddeler kullanılıyorsa bırakılır. Hasta operasyondan neler beklediğini anlatır. Bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra bişektomi için randevu verilir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyattan sonra hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. İlk 3 gün sıcak yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Özellikle işlemden sonraki 3 günde ağız içindeki kesi alanının temizliği için ağız gargarası ya da spreyi kullanılabilir. Sıcak besinler ağız içerisinde bulunan ameliyat bölgesinde enfeksiyona neden olabilir. Ağrı yönetimi için doktorun reçete ettiği ağrı kesiciler önerilen dozda kullanılabilir. Şişlik ve morarmalar bir hafta içerisinde kendiliğinden geçmez ise mutlaka cerraha danışılmalıdır.

Bişektomi’ nin Avantajları Nelerdir?

Operasyonun bazı avantajları bulunur. İlk olarak kişilerin daha genç görünmelerini sağlar. Elmacık kemikleri belirginleştiği için ekstra bir dolgu işlemi gerektirmez. Yüz şekli oval ve uzun olduğu için kişilerin daha zayıf görünmelerini sağlar.  Konforlu bir şekilde kısa sürede yanak incelmesi sağlar.

Bişektomi Ameliyatı Sonuçları

Estetik uygulamalarda akla takılan en önemli soru herhangi bir iz kalıp kalmayacağıdır. İşlem için kullanılan kesiler yanak içerisinde olduğu için iz oluşması söz konusu değildir. İşlem sonucu kalıcıdır ve yağ yastıklarının tekrar oluşması mümkün değildir.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Oluşabilecek Risk Faktörleri

Operasyonun en önemli risk faktörü kanama oluşmasıdır. Yeterli tecrübesi olmayan cerrahlar işlem sırasında yüz bölgesinde bulunan küçük damarlara zarar verebilir. Yanaklarda şişme, kızarıklık ve ısı artışı kanamanın en önemli belirtileridir.

Bişetkominin Zararları Var Mı?

İşlem ağrısız ve acısız olarak yapılmasından dolayı kişi işlem sonrasında her hangi bir rahatsızlık hissetmez. Kişiye herhangi bir zararı yoktur. Eğer ki yanak bölgesinde çok fazla yağlanması olmayan kişilere yapılırsa işlemden sonra yanaklarda olması gerekenden fazla incelme gözlenir. Bu da kişinin daha yaşlı görünmesine sebep olabilir.

Bişektomi Ameliyatı Fiyatları 2024

Estetik uygulamaların fiyatlarını etkileyen en önemli kriter cerrahın bu alandaki başarısı ve hizmet veren kurumun başarı oranlarıdır. Sizlerde bişektomi fiyatlarımız hakkında bilgi almak ve kurumumuzda işlem yaptırmak için bizlere iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Bişektomi ameliyatı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Son günlerde çok sık tercih edilen bişektomi ile ilgili en sık sorulan soruları sizler için araştırdık.

Bişektomi sonrasında ağız bakımı nasıl yapılır?

Hastaların ağız içindeki kesi bölgeleri emilebilen dikişlerle kapatılır ve bu dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Hastaların ameliyat sonrasındaki ilk üç saatte birşey yememeleri ve içmemeleri gerekir. Bu süre sonunda hastalar normal beslenme düzenine dönebilirler. Ağız içindeki kesiler 2 gün içinde iyileşir, bu sürede hastaların gargara kullanmaları, eğer içiyorlarsa siğara içmemeleri gerekir.

Bişektomi sonrası ödem meydana gelir mi?

Bişektomi sonrası az da olsa ödem oluşur bu ödem genelde yanaklarda değil, alt çene bölgesine doğru olur. Bu şişlikler genelde birkaç gün içinde kaybolurlar.

Bişektomi sonucu tam olarak ne zaman belli olur?

Ameliyat sonrası sonucun belli olması genellikle 2-3 ayı bulabilir. Bu süre hastadan hastaya değişebilir. Sonucun yavaş yavaş belli olması ameliyat olduğunu saklamak isteyen hastalar için avantajlıdır.

Bişektomi ile beraber yüzü daha ince gösteren başka uygulamalar var mı?

Bişektomi ile beraber elmacık kemiklerine dolgu yapılması yüzün orta bölgesini inceltirken elmacık kemiklerini belirgin hale getirir. Aynı şekilde bişektomi ile beraber yapılacak olan jawline uygulamalarıyla çene hattı daha belirgin bir görünüme kavuşturulabilir.

Bunun yanında eğer hastada gıdı bölgesinde bir miktar yağ fazlalığı varsa bişektomi ile beraber yağ fazlalığının liposuction ile alınması yüzün daha da ince görünmesine yol açar. Yani ideal hastada bişektomi, elmacık kemiği dolgusu, gıdı liposuction ve Jawline uygulaması oldukça güzel sonuç verebilir.

Bişektomi ile beraber yüzü ince göstermek için kullanılacak başka yöntemler var mıdır?

Bişektomi ameliyatı temelde yanakları incelterek yüzün daha zayıf görünmesini sağlar. Yanakları daha zayıf görünen bir hastada elmacık kemiklerini dolgu, yağ yada implant ile belirgin hale getirmek yüzdeki uyumu arttırır. Yanak bölgesinin çene ile yakın ilişkisi vardır. Jawline tekniği ile çene konturlarını belirginleştirmek bişektomi ile beraber yüzün alt yarımına daha güzel görüntü verilmesine yardımcı olabilir.

Bişektomi ameliyatlarında yanaklardan ne kadar yağ çıkarılır ve bu miktara nasıl karar verilir?

Bişektomi sırasında her bir yanaktan ortalama 2-3 cc yağ çıkarılabilir. Ameliyat esnasında yanak bölgesindeki yağ miktarının tamamının çıkarılması önerilmez. Ameliyat esnasında yapılan kesi sonrasında çıkarılması gereken yağ dokusu kolayca dışarıya alınabilen miktar kadardır. Daha fazla yağ dokusu çıkarmaya çalışmak ileri yaşlarda yanaklarda çökmeye neden olur.

Bişektomi İşlemi Nerede Hangi Tür Anestezi İle Yapılır?

Cerrahi bir müdahale olduğu için mutlaka ameliyathane ortamında lokal anestezi ve sedasyon uygulaması ile yapılır. Doktorun tercihine göre genel anestezi ile de uygulanabilir.

Alınan Yağlar Yüzde Herhangi Bir Bölgeye Enjekte Edilebilir Mi?

Operasyon kişinin ağız içerisine müdahale edilmesi ile gerçekleşir. Yağlar çıkartılırken ağız kanalından geçerek enfekte olur. Bu nedenle herhangi bir enfeksiyon riskinin gelişmesini engellemek için bu yağlar vücudun farklı bir yerine enjekte edilmez.

Bişektominin Zararları Var Mı?

Uygulanan operasyonların istatistikleri incelendiğinde herhangi bir zararı söz konusu değildir. Operasyon sonrası gelişen komplikasyonlar ameliyatın zararı olarak değerlendirilmez. Doktor tecrübeli ve alanında uzman bir hekim ise yüze şekil verirken ve yağ oranını ayarlarken herhangi bir sorun oluşmaz. Doktor faktörünün en önemli etken olduğunu unutmayınız.

Bişektomi Ameliyatı Ne Kadar Sürüyor?

Ameliyat süresini etkileyen farklı faktörler vardır. Yağ yastıklarının büyüklüğü ve işlemi yapan cerrahın el tecrübesidir. Genel olarak bakıldığında bişektomi 30-45 dakika arasında süre değişiklik gösterir.

Ameliyat Sırasında Herhangi Bir Acı Hissedilir Mi?

İşlem için kullanılan lokal anestezi ve sedasyon ilaçları kuvvetli ihtiyaçlardır. Ameliyattan sonraski ilk 5 saate kadar etkileri devam eder. Bu nedenle herhangi bir acı hissinin oluşması söz konusu değildir. Ancak hastaneden çıktıktan sonra gelişen acı ve ağrı hissi ilaçlar ile geçmiyorsa işlemi yapan cerraha başvurmak gereklidir.

İşlem Sonrası Hastanede Kalmak Gerekir Mi?

Operasyon çok kısa süren ve iyileşme süresi en konforlu cerrahi müdahalelerden biridir. İşlemden 2 saat sonra hasta taburcu edilebilir. Kişinin hastanede yatmasını gerektirecek bir durum yoktur.

Bişektomi Ameliyatı Yeme İçmeyi Kısıtlar Mı?

Ağız içerisine müdahale edilen bir uygulamadır ve operasyon sonrasında atılan dikişler ağız içerisinde kalır. Bu nedenle yeme ve içme kısıtlanır. Sıcak ve soğuk içecekler dikişlere zarar verir. Enfeksiyon oluşturabilir. Ayrıca sert ve kabuklu yiyecekler ağız içinde yeni yaraların oluşmasına neden olabilir. İlk 5 gün püreli ve ılık gıdalar tüketilmelidir.

İşlem Sonrası Ödem ve Morluk Olur Mu?

Doku müdahalesi yapılan her türlü cerrahi uygulamada ödem ve morluk oluşması normaldir. Doku altına sızan kanamalar kısa süreliğine ve kendiliğinden geçen morluklar oluşturur. Ödem oluşumu ise hassas bölgelerde meydana gelir. Soğuk kompres uygulayarak şişlik ve morluklardan kurtulabilirsiniz. Bir hafta geçmesine rağmen iyileşmeyen morluklar için doktor kontrolüne gitmek gerekir. Hematom oluşumu ciddi bir komplikasyondur. Bu nedenle müdahale edilmesi önemlidir.

Bişektomi İşlemi Kalıcı Mıdır?

Yağ yastıkları çıkartıldığı için tekrar içerisinde yağ birikiminin olması mümkün değildir. Bu nedenle kişinin kilo alması gibi nedenlerden dolayı yüz hattı tekrar yuvarlak hale gelmez. Bişektomi sonucu kalıcıdır.

Bişektomi Ameliyatında Yaş Sınırı Var Mıdır?

Estetik cerrahi operasyonlarının sonucunun başarılı ve kalıcı olması için belirli bir yaş üzerine yapılması gerekir. Bu yaş sınırının nedeni hormon ve vücut gelişiminin tamamlanmış olmasıdır.  18 yaş altındaki insanlarda uygulanması çok tavsiye edilmez.