Whatsapp

Annelik estetiği ( mommy makeover ) nedir?

Annelik estetiği hamilelik ve doğum sonrası süreçte anne vücudunda meydana gelmiş olan değişiklikleri gebelik öncesine döndürmeyi amaçlayan kombine bir ameliyat türüdür. Genel olarak meme, karın germe ve liposuction ameliyatlarını kapsar. Bu bölgelere yapılacak ameliyat türleri kişiden kişiye değişebilir.

Kadın vücudunda gebelik ve doğum sonrası süreçte memelerde büyüme, karın bölgesinde kilo alımı ve çatlakların oluşumu, bel, sırt ve bacak bölgelerinde kilo alımına bağlı olarak yağ miktarında artış meydana gelebilir.

Annelik estetiği (Mommy Makeover) nasıl uygulanır?

Annelik estetiği yaklaşık 5-6 saat süren ve genel anestezi altında yapılabilen bir ameliyattır. Ameliyat öncesinde hastaların rutin ameliyat öncesi tahlilleri yapılır ve anestezi doktoru tarafından değerlendirilir.

Tüm hastaların ameliyat öncesinde ameliyatla ilgili onam formları alınır ve hastaların uygun açılardan resimleri çekilir. Ben kendi pratiğimde resimleri Annelik Estetiği (Mommy Makeover) ameliyatından bir gün önce çekmeyi tercih ediyorum. Ameliyat sabahı ameliyat planlaması ve ameliyat edilecek bölgelerin çizimi yapılır.

Hastadan hastaya değişmekle birlikte ameliyata liposuction ile başlanır. Liposuction ile gerekli bölgeler inceltildikten sonra karın germe ameliyatı yapılır. Son olarak meme ameliyatı yapılır.

Ameliyat sırasında liposuction yapılan alanlara, meme bölgelerine ve karın germe alanlarına drenler konur. Bu drenlerin konma amacı ameliyat alanlarında birikebilecek kan ve sıvıları tahliye etmek ve ödemin inmesine yardımcı olmaktır. Ameliyat bitiminde hastaların pansumanları yapılır ve korseleri giydirilir. Hasta tamamen kendine geldikten sonra odasına transfer edilir.

Annelik estetiği ( mommy makeover ) hangi operasyonları içerir?

Annelik estetiği temel olarak karın germe , meme estetiği ve liposuction ameliyatlarını içerir. Karın bölgesinde hamileliğin etkisi ile karın derisinde çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar aynı zamanda deri kalitesinin de bozulduğuna işarettir.

Aynı zamanda gebelik sürecinde karın kaslarında zayıflama ve ayrılma ( rectus diastasis ) oluşabilir. Estetik yapılırken karın bölgesindeki fazla deri alınır ve karın kasları sıkılaştırılır. Bu sayede hastalar daha gergin ve atletik bir karın bölgesine sahip olurlar.

Aynı zamanda karın yanlarına, sırt ve bel bölgelerine yapılacak liposuction ile bel bölgesinde daralma meydana gelir. Bunun sonucunda bel bölgesi daha dar, atletik ve kıvrımlı bir görünüme kavuşur.

Operasyonda, aynı zamanda meme bölgesine de müdehale edilir. Hamilelik ve süt verme sonucunda memelerde bir takım değişiklikler oluşur. Gebelik sürecinde hormonal nedenlerle hacim kazanan memeler, süt vermenin sona ermesi ile beraber tekrar değişime uğrarlar.

Memeler gebelik öncesine göre büyük kalabilirler, hacim kaybederek gebelik öncesinden daha küçük ve sarkık bir görünüme sahip olabilirler ya da gebelik öncesi şekil ve hacimlerine geri dönerler.

Eğer hamilelik sonunda memeler normalden daha büyük boyutlarda kalırlarsa, bu hastalara meme küçültme operasyonu yapılır. Memelerde hacim kaybı meydana gelmiş ise meme implantı ile meme büyütme operasyonu, hem hacim kaybı hem de sarkma meydana geldi ise meme dikleştirme ve protez ameliyatı yapılabilir.

Bu estetik kimler için uygulanır?

Annelik estetiği ameliyatı en erken doğum yaptıktan 1 yıl sonra yapılabilir. Özellikle meme ameliyatları için süt vermenin sonlanması önemlidir. Meme ameliyatları için uygun zaman süt vermenin bitirilmesinden 1 yıl sonradır.

Daha erken dönemde meme ameliyatı yapıldığı takdirde memedeki süt kanalları aktif olduğu için hem meme hacmi tam olarak değerlendirilemez, hem de meme dokusu enfeksiyona daha açık hale gelir.

Kısacası bu operasyon için gebelik sonrasında vücudun hormonal olarak normale dönmüş, memelerde süt üretiminin 1 yıl önce son bulmuş, ameliyat için aday annelerin normal kilolarına yaklaşmış olmaları gerekir.

Annelik estetiği (Mommy Makeover) için hangi işlemler yapılır?

Temel olarak 3 ameliyatı içerir, bunlar; karın germe, meme ameliyatları ve liposuction ameliyatıdır. Karın germe ameliyatını karın yanlarına, sırt ve bel bölgelerine yapılacak liposuction ile kombine etmek bel bölgesinde istenilen inceliğe kavuşmayı sağlar.
Annelik estetiğinde aynı zamanda kol ve bacaklara da liposuction yada ek cerrahi işlemler yapılabilir. Ama hem ameliyat süresini uzatmamak hem de ameliyat alanlarını çok fazla genişletmemek adına kol ve bacak ile ilgili işlemleri ikinci ameliyat seansına bırakmayı tavsiye ediyorum.

Bunların dışında olmazsa olmaz bir diğer ameliyatı meme ameliyatlarıdır. Burada hastanın ihtiyacına göre meme küçültme, meme dikleştirme, meme protezi yada meme dikleştirme ve meme protezi ameliyatları yapılabilir.
Hamilelik sonunda meme hacmi fazla ise meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Meme hacmi normale yakın fakat meme dokusunda sarkma varsa meme dikleştirme ameliyatı tercih edilir.

Hastanın süt verme sonrası meme hacminde azalma varsa meme protezi, hem meme hacminde azalma hem de memelerde sarkma meydana gelmiş ise meme dikleştirme ve meme protezi ameliyatları yapılabilir.

Annelik estetiği (Mommy Makeover) ameliyatından önce neler yapılmadır?

Ameliyat öncesi hastaların gebelik sonrası aldığı kiloların bir kısmını vermiş ve normal kilolarına olabildiğince yaklaşmış olmaları gerekir. Unutulmamalıdır ki annelik estetiği ameliyatları kilo verme ameliyatları değil vücut şekillendirme operasyonlarıdır.

Özellikle meme ameliyatını içeren bu ameliyat için annelerin en az 1 yıl önce süt vermeyi bırakmış olmaları gerekir. Bu sayede hem meme dokusunda süt vermeden ve hormonal nedenlerden kaynaklı şişlik ve hacim artışı normale döner hem de süt kanalları kapanarak ameliyat sonrası enfeksiyon riski azalır.

Bunların dışında ameliyat öncesi hastaların hormonal olarak gebelik öncesi durumlarına dönmüş olmaları gerekir. Özellikle sigara kullanan hastaların ameliyattan 4 hafta önce sigarayı bırakmış olmaları ve ameliyattan sonra en az 4 hafta sigara kullanmamaları gerekir.

Bunun dışında ek hastalığı olan kişilerin ilgili branşa konsültasyon yolu ile danışılıp ameliyat için uygun olup olmadıkları netleştirilir. Kombine bir ameliyat olması dolayısıyla hastaların kan değerlerinin normal seviyelerin bir miktar üstünde olması gerekir. Aksi takdirde ameliyat aralarında en az 6 ay olan iki ameliyat seansı olarak planlanabilir.

Estetik sonrası süreç nasıldır?

Ameliyat bitiminde hasta odasına transfer edilir ve yaklaşık 5 saat sonra yemek yemesi istenir. Yemek yedikten sonra hasta önce yatağında oturur pozisyona getirilir. Tansiyonları normal seviyeye gelince hasta yavaş yavaş yürütülür.

Ameliyat, genel anestezi altında yapılan kombine bir ameliyat olduğundan hastaların ameliyattan sonra en az 2 gece hastanede kalmaları tavsiye edilir. Hastanede kaldıkları süre boyunca kan değerleri ve tansiyonları takip edilir.

Kullanılan ağrı kesiciler ile hastanın ameliyattan sonra ağrı duymadan hareket etmesi amaçlanır. Hastaneden ayrıldıktan sonra 2 günde bir hastalar kontrol edilir. Bu süreçte yaklaşık 1-2 gün sonra memelere konmuş drenler alınır.

Ameliyattan ortalama 5-6 gün sonra liposuction ve karın germe bölgesindeki drenler alınır. Hastaların ameliyat alanlarına steril bantlar yapıştırılır. Tüm drenler çekildikten 2 gün sonra hastalar banyo yapabilirler.

Annelik estetiğinden sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Annelik estetiği ameliyatı sonrası hastaların olabildiğince hareket etmeleri gerekir. Hasta kendini yormadan ne kadar fazla yürürse ameliyat sonrası iyileşme süreci o kadar hızlı olur. Özellikle ameliyat sonrasında şeker ve tuz kullanımının azaltılması ödemlerin hızla azalmasını sağlar.

Ameliyat sonrasında hastaların karın germe ameliyatı oldukları için 6 hafta boyunca çok ağır şeyler kaldırmamaya dikkat etmeleri gerekir. Meme ameliyat olan hastaların kollarını 6 hafta boyunca çok yukarıya kaldırmamaları tavsiye edilir.

Annelik estetiği sonrası neden korse kullanılır?

Annelik estetiği sonrası karın germe ve liposuction yapılmış alanlar için korse kullanımı gereklidir. Burada amaç ameliyat alanlarındaki deriye baskı uygulamak, ameliyat sonunda ameliyat bölgelerinde sıvı ve kan birikimini engellemek, yağ dokusu alınmış deri bölgelerinin yerine daha kolay ve hızlı bir şekilde adapte olmasını sağlamaktır. Ameliyat sonrası korselerin en az 6 hafta kullanılması önerilir.

Ayrıca meme ameliyatı olmuş hastaların yine 6 hafta boyunca meme bandı ve sporcu sütyeni kullanmaları tavsiye edilir. Burada amaç memenin kendi ağırlığı ile olması gereken yere gelmesi ve doğal bir görünüme kavuşmasıdır.

Estetik sonrası pansumana ihtiyaç olur mu?

Annelik estetiği sonrasında ameliyat izlerinin üzeri steril strip denilen özel bantlar ile kapatılır. Bu bantlar 3 hafta boyunca kesi yerlerinin üzerinde kalırlar ve hastalar bu bantlar ile banyo yapabilirler. Ameliyattan 3 hafta sonra bu bantlar çıkarılır. Yani herhangi bir iyileşme problemi olmayan hastalarda ek bir pansumana gerek olmaz.

Estetik sonrası oluşan izler kalıcı mı?

Her cerrahi işlem gibi estetik sonrası oluşan izler kalıcıdır ama bu izleri soldurmak ve daha az görünür hale getirmek mümkündür. Ameliyattan 3 hafta sonra izleri soldurmak için hastalarımız silikon jel ya da silikon örtüler kullanmaya başlarlar.

Silikon jel ya da örtülerin en az 3 ay kadar kullanılması önerilir. Ameliyat sonrası izler ameliyattan 1 yıl sonra oldukça iyi bir görünüme sahip olurlar. İz görünümü hiç olmasın isteyen hastalarımız için ameliyattan bir yıl sonra pudralama yöntemi dediğimiz, yara izleri üzerine hastanın ten rengi ile aynı renk dövme yaptırmalarını öneririm.

Estetik sonrası ne zaman spora başlayabilirim?

Operasyondan 4 hafta sonra hastalar yürüyüş gibi kardiyo egzersizlerine başlayabilirler. Düzenli olarak spor yapan ya da spor salonuna giden hastalarımız ise ameliyattan 6-8 hafta sonra normal spor rutinlerine dönebilirler.

Annelik estetiği sonrası lenfatik masaj önerilir mi?

Lenfatik masaj özellikle liposuction yapılan alanlar için çok önemlidir. Özellikle karın ve bel bölgesine yapılacak olan lenfatik masaj ile hastalar daha düzgün ve kıvrımlı bir bel bölgesine sahip olabilirler. Lenfatik masajın ameliyattan hemen sonra başlayıp en az 10 seans olarak uygulanmasını tavsiye ediyorum.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyat sonrası hastanın hemen hareket etmeye başlaması önemlidir. İlk birkaç gün drenler nedeniyle hastalar hareket etmekte zorlansalar da bu dönemde yürümek çok önemlidir. Ameliyattan ortalama 5-6 gün sonra drenler çekilir ve hastalar daha rahat hareket eder hale gelirler.

Özellikle karın germe sonrası ilk 1 hafta boyunca hafifçe belden bükülü şekilde yürümek karın bölgesinde gerginliği azaltır. Sonrasında hastalar dik bir şekilde rahatça yürümeye başlayabilirler. Ameliyattan 2 hafta sonra hastalar normal günlük hayatlarına dönebilirler. Hastalarımıza ameliyattan sonra yaklaşık 6 hafta boyunca çok ağır şeyler kaldırmamaya ve kollarını çok yukarıya uzatmamaya dikkat etmeleri tavsiye edilir.

Estetik sonrası tekrar hamile kalmak mümkün mü?

Bu soru özellikle karın germe ameliyatları için sıklıkla sorulan bir sorudur. Evet, estetikten sonra ya da karın germe ameliyatlarından sonra hastalarımız yeniden hamile kalabilirler.

Eğer hasta estetik yaptırdıktan sonra hamile kalırsa vücudunda gebeliğe bağlı olarak yeni değişimler olacağından revizyon ameliyatları yapmak gerekir. Bu nedenle ben hastalarıma daha fazla doğum yapmamaya karar verdikleri dönemde bu ameliyatları olmalarını tavsiye ediyorum. Bu sayede ameliyatla vücutlarının aldığı güzel şekli daha uzun süre koruyabilirler.

Annelik estetiği Fiyatları 2024

Annelik Estetiği ameliyat fiyatı yapılacak ameliyat türlerine ve ameliyat bölge sayısına göre değişiklik gösterir. Annelik estetiği fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.