Whatsapp

Kol Germe Nedir?

Kol Germe (Brachioplasty) ameliyatı kolun üst bölgesinde meydana gelen kalınlaşmanın ve sarkmanın giderilmesi için yapılan estetik bir operasyondur. Kilo alıp vermeye ve yaşlanmaya bağlı kolun üst bölgesinde yağ dokusu artışı ve deri fazlası oluşabilir. Bazı hastalarda sadece deri fazlası görülürken, koldaki yağ dokusu artışı ile beraber kolun ağırlaşması ve deri fazlalığı beraber görülebilir.

Derinin esnemesi nedeni ile kolda oluşan yarasa kanadı görüntüsünün cerrahi müdahale ile düzeltilmesine denir. Özellikle tüp mide ameliyatı gibi hızlı kilo vermeye neden olan tedavilerin sonrasında ihtiyaç hissedilir. Kollardaki sarkmalar egzersiz ile düzeltilemez ise ameliyata karar verilir.

Fazla kilo alıp veren kişilerde veya ciltlerinin alt kısmında fazla yağ birikmesi görülenlerde ortaya çıkan ve göz estetiğini rahatsız eden bir görüntüdür. Artık günümüzde bazı yöntemler ile bu sorun ortadan kaldırılabiliyor.

Kol Neden Sarkar?

Kol sarkmasının nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Genel olarak bakıldığında hızlı kilo alıp verme, hareketsiz yaşam, yaşın ilerlemesi, dengesiz ve düzensiz beslenme ve genetik olarak ailesinde kol sarkması olmasıdır. Kol sarkması nedeni ne olursa olsun bu ameliyat ile kısa sürede bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Hastada deri fazlasıyla beraber kolda yağ dokusu artışı varsa, kol germe(brachioplasty) ameliyatı vaser liposuction ile kombine edilebilir. Vaser liposuction ile kolda biriken yağ dokusu uzaklaştırılır ve deri fazlası koltuk altından başlayıp dirsek iç bölgesine uzayan eliptik bir kesi kullanılarak çıkarılır.

Bu sayede hem kolda incelme sağlanır hem de fazla deri daha çıkarılır. Koldaki yağ fazlasının giderilmesi ile kolun ağırlığı azalır buna bağlı olarak dikiş hatlarına binen gerginlikte azalır, bu da daha iyi bir yara iyileşmesi sağlar. Kolda oluşan kesi kolu iç ve arka bölgesinde yerleştiği için nispeten daha az görülür.

Deri fazlası çok olmayan ve deri kalitesi iyi olan sadece kolda yağlanma şikayeti olan özellikle genç hastalarda ise sadece Vaser liposuction ile bu bölgedeki yağlardan kurtulup kolda sıkılaşmayı sağlamak mümkündür. Vaser ultrasonik etki ile yağları sıvı hale getirirken verdiği ısı etkisiyle fazla derinin sıkılaşmasını sağlar.

Teknikleri Nelerdir?

Operasyon için kullanılan 3 farklı teknik vardır. İzsiz kol germe, standart ameliyat ve uzatılmış iz ile uygulanan ameliyattır. Cilt yapısı hala esnek olan kişiler için izsiz yani vaser liposuction yöntemi ile ameliyat uygulanabilir. Koltuk altından işlem yapılır. Liposuction yöntemi ile fazla yağ alınır. Bu hastalarda j plasma ile deri sıkılaşması da sağlanabilir böylelikle deri fazlası oluşmadan kollarda incelme sağlanır. Standart operasyonda kol bölgesinde ki tüm yağ ve fazla deri çıkartılır. Kesi kol altından dirsek arkasına doğru atılır. Bu nedenle iz çok fazla görünmez.

Uzatılmış iz tekniğinde koltuk altından kolun üst kısmına kadar uzanan bir kesi vardır. Yağ miktarı ve sarkan deri miktarına kesi göğüs yan duvarına kadar gidebilir. Standart teknikten sonra en sık uygulanan işlemdir.

Ameliyat Sonrası iyileşme Süreci

Ameliyat sonrası tam iyileşme yaklaşık 6 hafta sonunda olur. Ameliyattan hemen sonra kol bandaj ile sarılır. Bu bandaj en az 1 gün ödem oluşmasını engellemek için kalır. Sonrasında hastanın kol bölgesindeki ödemi azaltmak için kol korsesi kullanması gerekir. Ameliyat sırasında sıvı birikimini ve kanama kontrolünü sağlamak için dren takılır. Hastaneden taburcu olurken drenler çıkarılır.Kol korse sinin 6 hafta giyilmesi tavsiye edilir. Doktorunuz önerdiyse mutlaka korse kullanımına özen gösterilir.

Ameliyatın Riskleri ve Potansiyel Yan Etkileri Nelerdir?

Gelişen teknikler sayesinde ameliyatın riski yok denecek kadar azdır. Ne kadar dikkat edilirse edilsin engellenemeyen bazı sorunlar gelişebilir. Bu operasyonun olası yan etkileri enfeksiyon, kolda uyuşma ve kanamadır. Takılan drenler ve bandajlar kanama riskini engeller. Özellikle kanama takibi yapmak için dren önemli bir faktördür. Ölçülen kan miktarı fazla ise komplikasyon olduğunu gösterir.

Kol uyuşması anestezinin bir etkisi olarak görülür. Şişliklerin geçmesine rağmen kol uyuşuk ve hareketler kısıtlı olabilir. Ancak bu riskin ihtimali çok düşüktür. En sık görülen yan etki enfeksiyon ve yara iyileşme problemleridir. Özellikle koltuk altına uzanan alanlarda nemlenmeden dolayı iyileşme daha zordur. Ameliyat sonrasında antibiyotik reçete edilir. Bu antibiyotik düzenli kullanıldığı sürece enfeksiyon görülme ihtimali azalır.

Kol Germe Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Ameliyat bittikten sonra ve hastanede kalış süresince oldukça etkili ağrı kesicilerle ağrı azaltılır. Günden güne azalan ağrı genelde ameliyattan bir hafta sonra oldukça azalmış olur. İlaç kullanılmasına rağmen kişinin ağrısı hala geçmiyorsa mutlaka hekime danışmalı ve bir komplikasyon gelişip gelişmediği kontrol edilir.

Kol Germe Ameliyatında Anestezi Gerekir mi?

Cerrahi müdahalelerin hepsinde mutlaka anestezi uygulanır. Doktorun kullandığı tekniğe göre anestezi tekniği de değişir. Mini kol germe ameliyatında lokal anestezi uygulanırken standart ameliyatta genel anestezi uygulanır.

Ameliyat Ne Kadar Sürmektedir?

Operasyon süresi var olan yağ ve deri sarkma derecesine göre değişebilir. Ortalama olarak bakıldığında 60-90 dakika arasında değişiklik gösterir. Ameliyat, yaklaşık 45 dakika sürer.

Minimal İnsizyon Nedir?

Dokular sıkıştırılmadan sadece üst kol boyunca hafif vaser liposuction uygulaması ile fazla olan yağın alınması işlemine denir. Minimal insizyon ameliyatı sonrası yağ dokusu %80 oranında azalır.

Brakioplasti Nedir?

Kolun iç ve dış kısmında biriken fazla yağın ve esnekliğini kaybeden derinin uygun teknik ile alınması işlemine denir. Genel olarak yaşı ilerlemiş ve cildi kırışmış olan kişiler için tercih edilen başarılı bir işlemdir.

Kol Sarkması Egzersiz ile Düzelir mi?

Erken dönemde fark edilen sarkmalar doğru egzersiz ve diyet programı ile düzeltilebilir. Ancak hormon metabolizmasında sorun olan, yaşı ilerlemiş ve yağ oranı fazla olan kişilerde maalesef egzersiz yeterli değildir.

Ameliyatın Sonuçlarını Ne Zaman Göreceğim?

Kol şeklinin tam anlamı ile oluşması için en az 2 ay geçmelidir. İlk 4 hafta morluk ve ödemler olduğu için kolun şekli net olarak belli olmaz. Bir ayı sonunda ödem yok olur. Morarmaların ve tüm şişliklerin geçmesi için 2 ay beklenmelidir.

Kol Germe Ameliyatı İçin Uygun muyum?

Uzun süren diyet ve ağır egzersizler sonucunda fazla derisi toplanmayan kişiler, yaşın ilerlemesine bağlı olarak derisi elastikiyetini kaybeden erkek ve kadınlar, tüp mide ameliyatı sonrası yüksek oranda kilo verenler ve genel sağlık durumu operasyon için uygun olan kişiler bu ameliyatı yaptırabilir. Ameliyat olmak isteyen kişilere fizik muayene önerilir. Doktor kontrolü sonrasında kişiye randevu verilir.

Ameliyat Sonrası Masaj Öneriyor musunuz?

Operasyondan sonraki ilk 4 hafta kola baskı uygulamak pıhtı gibi hayatı tehlikeye sokan bir durumun yaşanmasına neden olabilir. Ancak bir ay sonrasında şişlikler daha hızlı dağılsın diye 15 dakikalık masaj seansları uygulanabilir. Doğru teknikler uygulandığı zaman iyileşme süresini kısaltır.

Kol Germe Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Operasyon için atılan kesiler koltuk altında ya da kolun iç kısmındaki bölgede kalır.  Kolun iç kısmında kalan iz için yara bakımı düzenlenerek bu izler silikleştirilebilir. Ameliyat sonrası hastalara silikon krem kullanılması önerilir. Bu sayede izler daha silik olur. Estetik operasyonlarda en dikkat edilen husus iz kalmamasıdır. Kol germe ameliyatı sonrası etkili yara bakımı için doktorunuzdan tavsiye isteyebilirsiniz.

Kilo Alıp Verirsem Kol Tekrar Sarkar mı?

Operasyon sonuçları başarılı ve yüksek oranda kalıcıdır. Ancak ileri derecede kilo alıp verme durumu ile kol tekrar sarkabilir.

Kol Germe Ameliyatını Hangi Mevsimde Yaptırmalıyım?

Cerrahi operasyonların uygulanması için mevsimin çok bir önemi yoktur. Ancak yaz aylarında sıcak hava nedeni ile cerrahi müdahale yapılan bölgeler enfeksiyona yatkındır. Özellikle korse kullanımı yaz aylarında zorlayıcı olabilir. Bu nedenle ilkbahar, sonbahar ve kış aylarında ameliyat olunması edilmesi daha uygundur.
Operasyon, yaklaşık 2 saat süren ve genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Hastalarımızı anestezi etkisinden kurtulabilmeleri için 1 gece hastanede misafir etmekteyiz.

Ameliyattan sonra hastalarımıza 6 hafta kadar kol korsesi kullanmasını öneriyoruz. Ameliyat sonrasında hastalarımız 1 hafta içinde normal yaşantılarına dönebilirler. Hastalar ameliyattan 10 gün sonra kardio egzersizlerine başlayabilirler. Kol kullanımını gerektiren egzersiz hareketleri ise ameliyattan 6 hafta sonra yapılabilir.

Kol germe ameliyatı tek başına uygulanabildiği gibi, son dönemde obezite cerrahisi sonucu yüksek miktarlarda kilo vermeye bağlı olarak vücudunun diğer bölgelerinde de sarkması olan hastalarımızda, karın germe, meme dikleştirme, uyluk germe gibi operasyonlar ile kombine olarak uygulanabilir. Bu ameliyat kombinasyonları yapılırken hastanın genel durumu, kan değerleri ve yapılacak ameliyatın büyüklüğü dikkate alınmalıdır.

Kol Germe Ameliyatı Fiyatları 2024

Brakioplasti işleminin fiyatı belirlenirken hekimin kullandığı teknik, anestezi yöntemi, operasyonun süresi ve cerrahın bu alandaki başarısı göz önüne alınır. Başarı oranı yüksek ve komplikasyon oranı düşük olan doktor ve kliniklerin ameliyat ücretleri genel olarak yüksektir.

Ancak sonucundan memnun kalacağınız ve sağlıklı bir iyileşme süreci geçireceğiniz işlemler için bu hastaneleri tercih etmelisiniz. Estetik kaygılar düşünülerek uygulanan cerrahi müdahaleler hayati risklere neden olabilir. Bu nedenle güvenilirliğinden emin olmadığınız kurumları tercih etmemelisiniz. Kol germe ameliyatı için dilediğiniz zaman iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Kol germe fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.