Bize Ulaşın Whatsapp

Meme küçültme nedir?

Meme Küçültme; Memede kilo alma, hormonal değişiklikler, gebelik yada kalıtsal nedenlerden dolayı aşırı büyüme olabilir. Bütün bu nedenler memede hem meme dokusunun hem de yağ dokusunun artmasına neden olur. Meme küçültme ameliyatı ile meme olması gereken yere taşınarak ideal boyutlarına getirilir. Meme küçültme ameliyatlarında memeden hem yağ dokusu hem de meme dokusu çıkarılır.

Meme küçültme ameliyatı kimlere yapılabilir?

Meme dokusu gelişimini yaklaşık 18 yaş civarı tamamlar. Yasal olarak bir hastanın estetik ameliyat rızası verebilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Hem yasal nedenlerden dolayı hem de meme dokusunun olgunlaşmasını beklemek için hastalarımızın 18 yaşında itibaren ameliyat edebiliyoruz.

Bu ameliyatta meme boyutunun ne olacağına nasıl karar veriliyor?

Memenin olması gereken boyutunu belirleyen birkaç tane parametre vardır. Bunlardan en önemlisi hastanın göğüs kafesi büyüklüğüdür. Eğer hasta uzun boylu ve göğüs kafesi çevresi büyük bir hastaysa bu taktirde yapılacak memenin boyutu diğer hastalara oranla biraz daha büyük olmalıdır.

Bu ameliyatta memenin boyutuna karar vermede hastanın vücuduna orantılı bir boyutun oluşturulması gereklidir. Burada hastanın istekleri de çok önemlidir. Bazı hastalar çok büyük memeleri taşımaktan yoruldukları için olması gerekenden daha küçük memeler isteyebilirler. Ya da tersi durumda söz konusu olabilir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme küçültme genel anestezi altında yapılan yaklaşık 3 saat süren bir ameliyattır. Diğer ameliyatlarla beraber yapıldığı zaman bu süre daha uzun olabilir. Meme küçültme ameliyatında meme başı ve areola uygun tekniklerle olması gereken yere taşınır. Memedeki fazla dokular çıkarılarak meme istenilen boyutlara getirilir. Kesi yerleri onarılır. Ameliyat esnasında kanama olmadıysa diren konulmadan kesiler onarılarak ameliyat bitirilir.

Meme küçültme öncesi hastalar nelere dikkat etmeli?

Meme küçültme ameliyatlarından 4 hafta önce ve 4 hafta sonra sigara kullanılmamasını öneriyorum. Sigara kullanmamak hem ameliyat bitiminde hastaların genel anesteziden daha rahat uyanmalarını sağlıyor hem de yara izlerinin daha güzel iyileşmesine neden oluyor.

Hastalarımı ameliyattan bir gün önce bir kez daha görüp ameliyat öncesi hazırlıklarını tamamlamayı, fotoğraflarını çekmeyi ve onam formlarını imzalatmayı tercih ediyorum. Ameliyat sabahı hastalarımı tekrar görüp ameliyat için çizimleri yapıyorum ve varsa hastalarımın sorularını cevaplıyorum.

Meme ameliyatı öncesi 1 hafta aspirin kullanılmaması gerekiyor. Yine ameliyat öncesi hastaların yaşına göre mamografi ya da   ultrason ile meme görüntülemesi yapılması önemlidir. Bu görüntülemelerde elde edilen sonuç hastaların ilerleyen yıllarda meme takibinin düzgün yapılabilmesi için oldukça önemlidir.

Meme küçültme ameliyatlarında izler nasıl olur?

Ameliyat sonunda izlerin nerelerde ve ne uzunlukta olacağı memenin ameliyat öncesi büyüklüğüne bağlıdır. Eğer meme büyüklüğü fazla ise oluşan izler daha uzun olur. Eğer hastanın meme büyüklüğü çok fazla değil ise nispeten kısa bir izle meme küçültme işlemi rahatlıkla yapılabilir.

Burada iz meme başı ve meme başında sütyen çizgisine doğru olan hattadır. Eğer memenin ameliyat öncesi boyutu daha büyük ise bu takdirde ameliyat sonunda ters T şeklinde bir iz oluşur. Bu izlerin iyileşme süreci sonunda silikon jel kullanılarak daha az görünüyor olması sağlanır.

Meme küçültmenin ameliyatlarında hangi teknikler uygulanır?

Meme küçülteme ameliyatlarında amaç meme başını uygun bir doku (pedikül) üzerinde yukarıya doğru taşımak ve meme dokusunu ideal boyutlara ve şekle kavuşturmaktır. Bu işlem yapılırken meme başının kanlanmasının ve duyusunu korunması önemlidir. Memenin büyüklüğüne göre ameliyat sırasında farklı ameliyat teknikleri tercih edilebilir.

Greft (free nipple) tekniği ile küçültme nasıl yapılır?

Greft tekniği özellikle çok büyük memeler için kullanılan bir yöntemdir. Çok büyük memelerde meme başının dolaşımı korunarak yukarıya taşınması mümkün olmayabilir. Bu durumda meme başı memeden greft olarak çıkarılır. Daha sonra meme küçültülür ve şekillendirilir.

Meme şekillendirildikten sonra meme başı olması gereken yere tekrar adapte edilir. Bu ameliyat tekniğinde hastalar ameliyat sonunda meme başlarını hissedemez ve süt veremezler. Bu nedenle ancak zorunlu durumlarda tercih edilen bir küçültme yöntemidir.

Ameliyattan sonra diren konulur mu?

Genellikle bu ameliyatlardan sonra diren konulur. Ama bu durum hastadan hastaya ya da doktordan doktora değişebilir. Diren konulmasındaki amaç meme içerisinde ameliyat sonunda kan ya da sıvı birikimine engellemektir. Bu direnler genelde ameliyattan bir ya da iki gün sonra alınırlar.

Meme küçültmenin sonrası çok ağrı olur mu?

Küçültme ameliyatında sadece yumuşak doku dediğimiz deri, yağ ve meme dokusunda işlem yapıldığı için ameliyat sonunda çok ağrı olmaz. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde hastalar ağrı hissedebilir. Bu ağrı genellikle ameliyattan 2-3 gün sonra oldukça azalır. Özellikle direnlerin çekilmesinden sonra hastalar daha rahat hareket eder ve varsa ağrıları azalır.

Ameliyattan ne kadar sonra banyo yapılabilir?

Hastalar direnlerin alınmasından iki gün sonra banyo yapabilirler. Bu iki gün içinde diren çıkış yerleri kendiliğinden kapanırlar. Ameliyat sonrası meme üzerindeki izler üzerine özel bantlar yapıştırılır ve hastalar bu bantlar ile rahatlıkla banyo yapabilir.

Meme küçültmenin ameliyatından sonra pansuman ihtiyacı olur mu?

Ameliyat sonu hastaların kesi yerleri steril bantlarla kapatılır. Bu bantlar kesi üzerinde yaklaşık üç hafta kadar kalırlar. Bu nedenle ameliyat sonrasında yapılan kontrollerde hastaların pansuman ihtiyacı olmaz. Bu bantlar sayesinde hasta bu üç hafta içinde rahatlıkla banyo yapabilir.

Üç haftanın sonunda bantlar çıkarılarak hastanın yara izlerine silikon jel uygulanmaya başlanır. Silikon jelin günde iki kez olacak şekilde en az 3 ay kullanılmasını öneriyorum. Ameliyattan sonra izler 1 yıl boyunca solmaya devam eder.

1 yılın sonunda hastalar oldukça iyi izlere sahip olurlar. İsteyen hastalar 1 yılın sonunda yara izlerinin üzerine ten renginde dövme yaptırarak yara izlerini kamufle edebilirler. Bu tekniği pudralama yöntemi adı verilir.

Meme küçültmenin ameliyatında ne kadar sonra ameliyat sonucunu görebiliriz?

Hastalar ameliyattan sonra memelerindeki küçülmeyi hemen görebilirler. Erken dönemde memelerde ödem olacağı için meme boyutları olması gerekenden biraz daha büyük görünür. Bu ödemlerin geçmesi yaklaşık iki ayı bulur. Bu sürenin sonunda hasta çok fazla kilo alıp vermezse meme boyutları sabit olarak kalır.

Meme küçültmek süt vermeye engel midir?

nedenle süt miktarı azalsa da hasta süt verebilir. Çok büyük memesi olan hastalarda meme dokusunda ciddi oranda küçültme yapılacağı için bu hastaların ameliyat sonunda süt vermelerinde sorun olabilir.

Küçültülen meme aynı zamanda dikleşir mi?

Esasında her küçültme ameliyatı aynı zamanda bir meme dikleştirme ameliyatıdır. Meme küçültmeye ihtiyacı olan bir hasta aynı zamanda meme dikleştirmeye de ihtiyaç duyar. Meme küçültmenin ameliyatlarında meme dokusu küçültülüp şekil verilirken aynı zamanda meme yukarıya doğru alınarak dikleştirme işlemi yapılır. Bu nedenle küçültme ve dikleştirme ameliyatı rahatlıkla bir arada yapılabilir.

Meme küçültmenin sırasında memeden çıkarılan dokunun incelenmesine gerek var mıdır?

Patolojik olarak herhangi bir hastalığa rastlanılmasa da hastanın ileri yaştaki takiplerinde bu sonuçlar takibi yapan doktora yol gösterici olabilir.

Yazı buraya

Operasyondan sonra sporcu sütyeni kullanmak gerekir mi?

Her meme estetiği ameliyatında olduğu gibi meme küçültmenin sonrasında da hastaları altı hafta sporcu sütyeni kullanmaları gerekir. Burada amaç memenin yerçekimi etkisiyle olması gereken yere gelmesi ve doğal bir görünüm kazanmasıdır. Sporcu sütyeni memeyi alttan sınırlamadan kendi ağırlığı ile aşağıya doğru inmesine izin verir. Altı haftanın sonunda hasta istediği tür sütyeni kullanmaya devam edebilir.

Meme küçültmenin ameliyatı kansere sebep olur mu?

Küçültme ameliyatının kansere sebep olabileceğine dair bir veri bulmamaktadır. Tersine ameliyatla meme dokusu azaldığı için daha az olan meme dokusundan kanser gelişme olasılığı da azalır. Ayrıca ileri yaştaki hastalara meme küçültmek yapılırken ameliyat sonrası çıkarılan meme dokularının patolojik incelemesini yapılması önerilir.

Daha önce küçültülmüş bir meme tekrar küçültülebilir mi?

Daha önce küçültülmüş olan bir meme tekrar küçültülebilir. Burada esas önemli olan meme başının beslenmesinin bozulmadan tekrar yukarıya doğru alınabilmesidir. Bu nedenle önceki ameliyatta hangi tekniğin kullanıldığının bilinmesi ameliyatın güvenliği açısından çok önemlidir.

Önceki ameliyatla aynı teknik kullanılarak meme güvenli bir şekilde tekrar küçültülebilir.

Meme küçültmenin ameliyatlarında en sık rastlanan sorun nedir?

Bu ameliyatlarda en sık rastlanan sorun yara iyileşmesi problemidir. Bu iyileşme problemi genellikle izlerin kesiştiği noktalarda görülür. Hastaların büyük bir çoğunluğunda bu yara iyileşme problemi lokal pansumanla rahatlıkla giderilebilir.

Yara iyileşme probleminin özellikle sık göründüğü bir hasta grubu var mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi çok kilolu ve sigara içen hastalarda yara iyileşme problemi daha sık görülebilir. Bu nedenle özellikle ameliyat öncesinde hastaların kilo kontrollerine dikkat etmeleri ve sigara kullanmamaları önemlidir.

Meme küçültmenin ameliyatı yaptırdım doğum sonrasında memelerimin şekli değişir mi?

Bu hastalarımızdan gelen sık sorulardan bir tanesidir. Hamilelikte emzirme süreci boyunca hormonal değişikliklere maruz kalarak büyüyen meme hamilelik sonrasında eski boyutuna dönebilir, eski boyutundan daha büyük kalabilir ya da küçülebilir. Bu değişimlerin ne yönde olacağını belirleyen en önemli etken hastanın genetik yatkınlığıdır.

Sigara kullanan hastalarda meme küçültmenin ameliyatı yapılabilir mi?

Sigara kullan ama bütün ameliyatlar için bir sorun teşkil etmektedir. Sigara kullanan hastalarda ameliyat sonrası anesteziden uyanma daha zor olup anestezi ilaçların etkisi daha uzun sürmektedir. Sigaranın yara iyileşmesine olumsuz yönde katkısı vardır.

Yani sigara içen hastalarda yara iyileşmesi daha uzun sürmekte ve ameliyat sonrasındaki yara izleri daha belirgin olabilmektedir. Bu nedenle estetik ameliyat yapacağımız her hastamıza ameliyattan önce yaklaşık dört hafta kadar sigarayı bırakmasını tavsiye ederiz.

Ameliyat sonrasında da dört hafta sigarasız dönem yara iyileşmesini olumlu yönde etkilemektedir. Bu sekiz haftayı sigara kullanmadan tamamlayan kimi hastalarımız sigarayı kalıcı olarak bırakabiliyorlar.

Meme küçültmenin ameliyatlarını SGK karşılar mı?

Meme küçültmenin ameliyatları çok özel durumlar dışında sigorta tarafından karşılanmaz. Bu durumlar için çok büyük memelerin bel ya da boyun ağrısına sebep olduğuna dair doktor raporu alınması gerekir.

Meme Küçültme Fiyatları 2023

Meme küçültme ameliyat fiyatı yapılacak ameliyatın tekniğine, hastanede kalış süresine ve ameliyat öncesi yapılan meme tarama testlerini göre değişir. Meme küçültme fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.