Bize Ulaşın Whatsapp

Meme büyütme ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Meme Büyütme; Kadınlar için sadece bir organ olmanın ötesinde, insanlık tarihinde kadınlık simgesi olarak görülmesi meme estetiğinin önemini arttırmaktadır. Meme estetiği estetik ameliyatlar içerisinde en fazla memnuniyet oluşturan operasyonlardan bir tanesidir. Memenin olması gereken yerleşimde ve ideal boyutta olması kadın hastalarımızın kendilerine olan güvenlerini yükseltmektedir.

Meme büyütme ameliyatını kimler olabilir?

Her estetik ameliyatta olduğu gibi meme büyütme ameliyatı 18 yaşından itibaren yapılabilir. Hastaların genel anestezi almalarını engelleyecek ya da ameliyat için risk oluşturabilecek herhangi bir hastalıkları yoksa 18 yaşına gelmiş her hasta meme büyütme ameliyatı olabilir.

Meme büyütme ameliyatı öncesinde ne gibi hazırlıklar yapılır?

Hastalarımı meme büyütme ameliyatından bir gün önce tekrar muayene etmeyi ve ameliyat ile ilgili hazırlıkları tamamlamayı tercih ediyorum. Bu aşamada hastaların ameliyat öncesi rutin testleri ve anestezi muayeneleri yapılıyor. Ameliyat öncesi onam formlarını imzalayan hastaların fotoğraflarını ameliyattan birgün önce çekmeyi tercih ediyorum.

Meme büyütme ameliyatına özel olarak memeye kullanacağımız meme implantının şekline ve boyutlarına ameliyattan bir gün önce hastalarımla birlikte karar veriyorum. Ameliyat sabahı ise ameliyat çizimlerimi tamamlayıp, varsa hastalarımın ameliyat öncesi sorularını cevaplıyorum.

Meme hormona duyarlı bir organ olması ve düzenli aralıklarla görüntülemeler yapılması gereken bir organdır. Bu nedenle ameliyattan önce hastalarımdan mamografi ya da ultrason çektirmelerini istiyorum. Bu görüntülemeler ameliyat sonu meme kontrollerinde ve takiplerinde çok işe yarıyor.

Meme büyütme öncesi bilinmesi gerekenler nelerdir?

Hastalar ameliyat öncesi kullanılan silikon protezlerin en güvenilir ve kesin sonucu verdiğini bilmeleri gerekir. Yağ enjeksiyonu yada saline bazlı protezlerle de meme büyütme işlemi yapılabilse de silikon içerikli protezler meme büyütmede hala ilk seçenek olarak yerlerini korumaktadırlar. Bu nedenle meme büyütme ameliyatı kadınlar arasında en yüksek memnuniyet oranını veren estetik ameliyattır.

Meme büyütmede kullanılan implant çeşitleri nelerdir?

Meme büyütmede farklı tür implantlar kullanılabilir. Bunlardan  silikon implantlar, saline (serum içerikli) implantlar ve poliüretan implantlardır. Poliüretan implantlar diğer implantlara oranla daha hafif oldukları için özellikle çok büyük implant isteyen hastalarda daha sık kullanılırlar.

Meme büyütmede kullanılan silikon türleri nelerdir?

Meme protezi büyütme ameliyatlarında altın standarttır. Meme protezleri şekil olarak ikiye ayrılır . Bunlar yuvarlak ve damla (anatomik implant) implantlardır. Kullanılacak meme protezini karar verirken yapılacak ölçümler çok önemlidir.

Yuvarlak implantlar memenin üst kısmında daha fazla dolgunluk sağlarken, damla (anatomik) implantlar daha doğal bir meme görüntüsü sağlayabilir. Bunun dışında silikon meme implantlarda pürtüklü yada düz yüzeyli silikon implant seçenekleri bulunur.

Pürtüklü implantlar genelde meme altına implant konulduğu durumlarda tercih edilirler. Pürtüklü implantların geç dönem bir meme protez komplikasyonu olan kapsül kontraktürü yapma ihtimalleri daha düşüktür.

Saline (serum içeren) protezler nasıl kullanılır?

Bu protezlerin içerisi silikon yerine serum ile doldurulur. Protezlere entegre valv sitemleri mevcuttur. Protezin konulacağı kadar alan meme bölgesinde hazırlanır. Daha sonra protezler meme altına yerleştirilir. Meme altındaki protezler serum kullanılarak şişirilir.

Bu şişirilme esnasında protezin valv sistemine entegre borular kullanılır. Şişirme sonunda bu borular çekilerek çıkarılır ve valv sistemleri kendiliğinden kapanır. Saline bazlı implantlar da silikon kılıf ile kaplıdır.

Bu implantların en büyük sorunu valv sistemlerinde zamanla kaçak olması ve implant içindeki serumun boşalmasıdır. Bir diğer sorunda hareketle birlikte meme bölgesinden çalkalanma benzeri ses gelmesidir.

Silikon jel içeren implantlar nasıl bir yapıya sahiptirler?

Silikon jel içeren implantlarda iki katman silikon kılıf bulunur. Bu kılıfların içi akışkan olmayan silikon ile doldurulur. Bu nedenle meme dokusu altında doğal meme dokusuna yakın bir his uyandırırlar.

Meme silikonu nereye konur?

Ameliyat öncesi çoğu hastanın kafasında büyütme ameliyatlarında meme implantlarını memenin içine konduğu fikri vardır. Oysa bu düşünce bütünüyle yanlıştır. Hangi tür ya da hangi boyutta implant olursa olsun meme protezi hiçbir zaman meme dokusu içine konmaz. Meme altına, meme kasının zarının altına (fasya altı) ya da meme kasının altına konur.

Bu sayede protez meme ya da kas dokusu ile rahatlıkla örtülür. Aynı zamanda meme içindeki süt kanallarına dokunulmadığı için hastalar süt verme ile ilgili sorun yaşamazlar. Meme dokusu altına konulan protezler daha az ağrıya ve kanamaya neden olurlar.

Kas altı ve fasya altı konulan implantlarda ise ağrı biraz daha fazla olabilir. Ama bu ameliyat şekillerinin uzun dönem sonuçları meme altına konan protezlere göre daha iyidir. Kas altına konan protezlerde hastaların kollarını kullanması ilk birkaç hafta ağrılı olabilir.

Sonraki dönemlerde ise bu ağrı gün geçtikçe azalır ve kaybolur. Meme altına konan protezlerde ilerleyen yıllarda kapsül oluşumu daha fazladır. Bu da kapsül kontraktürü denen geç dönem komplikasyonun daha sık görülmesine sebebiyet verir.

Büyütme ameliyatlarında implant boyutuna nasıl karar verilir?

Büyütmede kullanılacak protez büyüklüğünü belirlemek çok önemlidir. Seçilecek implantı büyüklüğü hastanın göğüs bölgesinin genişliği ile doğru orantılıdır. Yani göğüs bölgesi geniş hastalarda büyük meme protezleri kullanılabilirken, göğüs genişliği fazla olmayanlarda daha küçük protezlerin seçilmesi faydalı olacaktır.

Aksi halde meme protezleri koltuk altına doğru taşar ve olamaması gereken bir görüntü ortaya çıkar. Bu nedenle her hata için gereken meme protezi farklı olabilir. Protezin boyutu, şekli, yüksekliği ve genişliği bütünüyle hastanın anatomik yapısına göre şekillenir. Bu ölçümlerde dikkatli olunduğu takdirde ideal bir büyütme ameliyatı yapılabilir. Böylelikle hasta ameliyat sonunda daha az ağrı çeker ve daha yumuşak kıvamlı memelere sahip olur.

Meme implantı meme dokusuna zarar verir mi?

Büyütme ameliyatlarında da meme implantı meme dokusunun altına konur. Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın meme implantı hiçbir zaman için meme dokusunun içine konmaz. Bu nedenle meme implantı meme dokusuna zarar vermez. Olması gerekenden büyük bir implant konulması durumunda implantın üstündeki meme dokusuna baskı yaparak onu inceltebilir. Ameliyat öncesi yapılan dikkatli bir değerlendirme bu sorunun rahatlıkla üstesinden gelebilir ve hastalar ameliyat sonrası kazandıkları güzel görünümü uzun süre koruyabilir.

Büyütme ameliyatından sonra hastalar süt verebilir mi?

Yukarıda bahsettiğim gibi meme implantı meme dokusunun içine konmaz. Bu nedenle büyütme ameliyatlarından sonra hastaların süt vermesinde bir problem yaşanmaz.

Büyütme ameliyatlarında meme implantı tam olarak nereye konur?

Büyütme ameliyatlarında implantın konulabileceği farklı bölgeler vardır. Bunlardan ilki meme dokusu altıdır. İkincisi memenin altındaki göğüs kası zarının hemen altıdır. Bu plana aynı zamanda fasya altı plan da denir. Büyütme ameliyatlarında meme implantının konulabileceği diğer bir bölge ise göğüs kasının altıdır.

Büyütme ameliyatlarında meme implantının nereye konulacağına nasıl karar verir?

Büyütme ameliyatlarında amaç meme implantının yumuşak dokuyla güzelce kapanması ve dışarıdan implantın belli olmamasıdır. Eğer hastanın yeterli meme dokusu varsa meme implantı meme altı bölgeye konulabilir. Hastanın yeterli meme dokusu yoksa meme implantı göğüs kasının altına ya da göğüs kası zarının altına konulabilir.

Büyütme ameliyatlarında anatomik implant mı yoksa yuvarlak implant mı kullanılacağına nasıl karar verilir?

Burada ana belirleyici etken hastanın ameliyat öncesi memesinin şekli ve ameliyattan sonra nasıl bir meme şekli istediğidir. Örnek vermek gerekirse ameliyat öncesi damla şeklinde bir memesi olan hastada, eğer hasta meme üst bölümünde bir dolgunluk istemiyorsa anatomik implant kullanmak uygundur. Meme üst kısmında dolgunluk ve belirgin dekolte görünümü isteyen hastalarda ise yuvarlak implant kullanılması gerekir. Kabaca söylemek gerekirse yuvarlak implant meme üst kısmını anatomik implanta göre daha iyi doldurur.

Büyütme ameliyatlarından sonra çok ağrı olur mu?

Büyütme ameliyatında uygun boyutta bir implant kullanılırsa çok ağrı meydana gelmez. Olması gerekenden büyük bir implant kullanıldığı durumlarda meydana gelen zorlanma sonucu daha fazla ağrı oluşabilir. Özellikle kas altı implantlarda kasın kesilmesine bağlı olarak daha fazla ağrı oluşabilir.

Büyütme ameliyatlarından sonra iz kalır mı?

Büyütme ameliyatlarında da implant en sık sütyen çizgisinden girilerek konur. Bu nedenle büyütme ameliyatlarından sonra iz sütyen çizgisinde kalır. Bu sayedece karşıdan bakıldığı zaman görünmez. Bu izi daha az belirgin hale getirmek ve soldurmak için ameliyattan üç hafta sonra hasta silikon krem kullanmaya başlar.

Büyütme ameliyatlarından sonra neden sporcu sütyeni kullanmak gerekir?

Bu sayede meme doğal yollar ile olması gereken yere oturur. Bunun olabilmesi memenin aşağıdan balenli sütyenler ile sınırlanmaması şarttır.   Ameliyat sonrasında balenli sütyen kullanılması halinde sütyen protezin aşağıya doğru hareketini engeller. Bu nedenle meme protezi ameliyatından sonra balenli sütyen yerine sporcu sütyeni tercih edilir.

Büyütme ameliyatlarından sonra hastalar kollarını rahatça kullanabilir mi?

Hastaların ameliyattan sonraki ilk on gün içerisinde kollarını oldukça dikkatli kullanmaları gerekir. Günlük işlerini rahatlıkla yapabilirler fakat ağır bir şey kaldırmamaları, çok yukarıya doğru uzanmamaları gerekir. On gün sonrasında hastalar kollarını yavaş yavaş daha fazla kullanmaya başlayabilirler.

Büyütme ameliyatına sıklıkla eşlik eden operasyonlar hangileridir?

Büyütme ameliyatı en fazla meme dikleştirme ameliyatı ile kombine edilir. Burada amaç sarkmış ve meme dokusu azalmış olan memeyi öncelikle yukarıya doğru kaldırarak dikleştirmek ve hacmini büyütmektir.

Doğumdan ne kadar sonra meme implantı ameliyatı yapılabilir?

Her türlü meme ameliyatında olduğu gibi meme implantında da hastanın süt vermesinin kesilmesi beklenir. Hasta süt vermeyi kestikten bir yıl sonra büyütme ameliyatı yaptırabilir.

Büyütme ameliyatı sonuçları nasıldır?

Büyütme işlemi estetik ameliyatlar arasında en yüksek memnuniyet oranına sahip ameliyatlardır. Yine büyütme ameliyatları tüm dünya genelinde en sık yapılan estetik ameliyatlardan birisidir.

Bu ameliyat hastaların özgüvenlerini olumlu yönde etkilemektedir. Özellikle ameliyat sonrası hastaların en çok dile getirdikleri memnuniyet konusu giydikleri kıyafetlerin üzerlerine daha çok yakıştığı ve kendilerine olan özgüvenlerinin arttığıdır yönündedir.

Büyütme ameliyatının riskleri var mıdır?

Büyütme ameliyatı nispeten kısa süren ve tek bir alanda yapılan bir ameliyat olduğundan diğer ameliyatlara oranla daha az riske sahiptir.

Meme Büyütme Fiyatları 2023

Meme büyütme ameliyat fiyatı yapılacak ameliyatı ve kullanılacak implant türüne göre değişiklik gösterebilir. Meme büyütme fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.