Whatsapp

Post Bariatrik Cerrahi (360° Body Lift)

Post Bariatrik Cerrahi; Obezite, çağımızın en tehlikeli ve görülme sıklığı büyük bir hızlı artan kronik hastalığı olma özelliği taşıyor. Uyum sağlanan diyet ve egzersiz programları ile kilo veremeyen, fazla kilo nedeniyle diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi, kalp sorunları ve eklem rahatsızlıkları gibi ikincil hastalıklara sahip olan kişiler obezite ameliyatları ile yeni bir başlangıç yapabiliyor.

Kişinin genel sağlık durumu ve ihtiyaçları değerlendirilerek belirlenen obezite cerrahisi çeşitleri mide hacminin küçültülerek besin alımının kısıtlanmasına veya hem besin alımının hem de besin emiliminin azaltılmasına olanak tanıyor.

Obezite ameliyatı sonrasında beslenme kurallarına uyum sağlandığı ve genel sağlık durumu doğrultusunda belirlenen egzersiz programları düzenli olarak gerçekleştirildiğinde hastalar fazla kilolarını %70 – %80’lik bir oranda kaybedebiliyor.

Dramatik kilo kayıplarına bağlı olarak da zayıflama sonrası sarkma problemi ile karşılaşılması mümkün hale geliyor. Zayıflama sonrası sarkma miktarının fazla olması kişinin vücut proporsiyonunun bozulmasına ve kilo verse de vücut şekli ile ilgili kaygılar yaşamasına neden olduğu için obezite ameliyatı sonrası estetik ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu noktada da devreye post bariatrik cerrahi giriyor.

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Obezite ameliyatları sonrasında dramatik ölçüde kilo kaybı nedeniyle yaşanan sarkmalar vücutta deformasyona neden oluyor. Genetik özellikler, yaş, cinsiyet, kilo verilirken yapılan egzersizlerin etkisi, verilen kilo miktarı ve ne kadar süre boyunca aşırı kilo sorunu yaşandığına göre bir dizi faktör zayıflama sonrası sarkma miktarını etkileyebiliyor.

İşte, bariatrik cerrahiler sayesinde büyük ölçüde kilo veren, verdiği kiloyu 12-18 ay boyunca koruyup kilo kontrolü sağlayan, genel sağlık durumu operasyon için uygun olan hastaların vücutlarındaki sarkmaların giderildiği ve kombine estetik niteliği taşıyan vücut şekillendirme ameliyatları “bariatrik cerrahi” olarak adlandırılıyor.

Post Bariatrik Cerrahi ve Kombine Estetik

Bariatrik cerrahilerin ya da bilinen ismiyle zayıflama sonrası estetik operasyonların en belirgin özelliklerinden biri kombine nitelik taşıyabilmeleridir. Hasta özelinde planlanan bariatrik cerrahi kapsamında kalça, bel ve karın bölgelerine; meme, sırt ve kol bölgelerine ve yüz ve boyun bölgelerine birlikte müdahale edilebilir.

Bu durumda sahip olunan çeşitli avantajlardan söz edilmesi mümkündür. Örneğin bel, kalça ve karın germe ameliyatlarının tek bir operasyonda birleştirilmesi her üç operasyon için ayrı ayrı değil tek bir kere anestezi alınmasını sağlar.

Aynı zamanda farklı bölgelerin iyileşme süreleri eş zamanlı yaşanır ve post operatif süreçte cerrahi uygulanan bölgelerde eş zamanlı sonuç alınabilir. Sarkmaların meydana gelmesi bariatrik cerrahi sonrası hastaların kombine estetik operasyonlarına bir an önce başvurma isteği duymasının en önemli nedenidir.

Ancak önemli olan sabırlı davranabilmektedir. Kilo verme süreci henüz tamamlanmayan ya da kilosunu dengeli bir şekilde koruyamayan hastalar vücut şekillendirme cerrahileri uygun nitelik taşımaz.

Obezite ameliyatı sonrası kombine estetik planlaması yapılırken hastaların kilo stabilizasyonu sağladığından emin olunması, genel sağlık durumlarının kontrol edilmesi ve en önemlisi kombine estetik planlamasının kişi özelinde gerçekleştirilmesi gerekir.

Kombine Estetik Kimlere Uygulanır?

Kombine estetik cerrahileri, temel olarak çok fazla ya da çok hızlı kilo veren, kilo verme sürecinde vücudunun çeşitli bölgelerinde sarkma meydana gelen, 18 yaşını tamamlamış, genel sağlık durumu operasyonlar için engel teşkil etmeyen, operasyon sonrası kilo kontrolü sağlamaya kararlı ve gerçekçi beklentileri bulunan kişilere uygulanabilir.

Kombine estetik ameliyatlarının en önemli avantajlarından biri bütünsel bir bakış açısı ile gerçekleştirilmelidir. Kilo kayıplarından sonra karın ve bel bölgelerinde sarkma olan kişilerin yalnızca “tummy tuck” adı verilen karın germe ameliyatları ile başarılı sonuçlar alması beklenemez.

Bu gibi bir durumda karın germe ameliyatının beldeki sarkmaların alındığı operasyonla eş zamanda gerçekleştirilmesi büyük bir fark yaratacaktır. Aynı şekilde sırttaki sarkmalara da bağlı olarak operasyon kapsamının genişletilerek hastalarının, zayıflama sonrası estetik görünümlerinin iyileştirilmesi hem de memnuniyetlerinin artırılması mümkündür.

Vücut Şekillendirme Ameliyatları

Vücut şekillendirme ameliyatları ile vücudun farklı bölgelerine yayılan sarkıkların giderilmesi, vücut hatlarının ortaya çıkarılması ve kişinin obezite cerrahileri sonrası vücudundaki deformasyonlar nedeniyle duyduğu özgüven sorunlarının üstesinden gelinmesi mümkündür.

Önemli olan bariatrik cerrahi hazırlık süreçlerinin kişi özelinde gerçekleştirilmesi ve hastaların vücut şekillendirme ameliyatları sonrasında yüksek memnuniyet duymasının sağlanmasıdır.

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı post bariatrik cerrahiler kapsamında kombine estetik ameliyatlarının bir parçası olarak ya da tek başına uygulanabilir. Dramatik kilo kayıplarına ek olarak sık kilo alıp verme, zamanın ilerlemesi ve doku esnekliğinin yitirilmesi gibi nedenlerle de karın bölgesinde sarkmalar meydana gelebilir.

Zayıflama sonrası estetik operasyonlar içerisinde, Tummy Tuck veya abdominoplasti olarak adlandırılan karın germe ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Sonuçları oldukça etkili olan bu cerrahi sırasında kullanılacak teknik cilt fazlalıklarının alınacağı bölgeye, bölgedeki cilt sarkma derecesine, yapılan detaylı muayene ve radyolojik görüntüleme sonuçlarına göre kişi özelinde belirlenir.

Karın bölgesinde sarkıklığa ve gevşemeye ek olarak dirençli yağlar bulunuyorsa operasyona liposuction da dahil edilebilir. Operasyon sırasında karındaki cilt fazlalıkları alınır, bölgedeki doku ve kaslar yeniden yapılandırılır ve kesi bölgesi estetik dikişlerle kapatılır. Yapılacak işlemin kapsamına göre karın germe estetiği 3 ila 3,5 saat arasında sürebilir. Eğer mini karın germe ameliyatı yapılıyorsa süre 1-1,5 saat arasına düşebilir.

Kol Germe Ameliyatı

Hızlı ve dramatik kilo kayıplarının meydana gelmesi sonucu vücutta en sık sarkma meydana gelen bölgelerden biri de kollardır. Özellikle üst kol ve üst kol içi olarak tabir edilen bölgede kişinin hareketlerini ve kıyafet seçimlerini kısıtlayıcı sarkmalar meydana gelebilir. Bu gibi bir durumda “brakioplasti” olarak da adlandırılan kol germe ameliyatlarına başvurulması gerekli olabilir.

Kol germe ameliyatı tek başına ya da post bariatrik cerrahilerde kombine estetik ameliyatlarının bir parçası olarak uygulanabilir. Operasyon hasta konforunun maksimize edilmesi için genel anestezi altında gerçekleşir ve genellikle 1,5 ila 2 saat gibi bir sürede tamamlanır.

Operasyon sırasında kolun üst kısmında esnekliği kaybolan cilt dokusu çıkarılır, bölgedeki dokular yapılandırılır ve estetik dikişler kullanılarak operasyon sona erdirilir. Kesi yapılacak bölge kol germe ameliyatı planlaması yapılırken cildin kalınlığı ve cilt fazlalığının miktarı doğrultusunda belirlenir. Operasyon sırasında cilt altı dokularda fazla yağ olması durumunda liposuction uygulamasına da yer verilebilir.

Bacak İçi Germe Ameliyatı

Tek bir ameliyat olarak ya da kombine estetiğin bir parçası olarak uygulanabilen bacak germe ameliyatı, uyluk germe ameliyatı olarak da bilinmektedir. Dramatik ve hızlı kilo kayıpları meydana geldiğinde üst bacak bölgesinde sarkmalar oluşabilir.

Hastaların estetik anlamda mutsuz olmalarına ve hareketlerinin kısıtlanmasına yol açabilen bu sarkmalar bacak içi germe ameliyatı ile giderilerek kişinin daha şekilli bacaklara kavuşması sağlanabilir.

Diğer kombine estetik operasyonlarında olduğu gibi cilt altı dirençli yağ dokusu bulunan hastalara bacak germe ameliyatı sırasında liposuction uygulanarak fazla yağların vücuttan çıkarılması sağlanabilir. Genel anestezi altında uygulanan operasyon yaklaşık 2 saatte tamamlanır.

Meme Estetiği Ameliyatları

Kilo kayıpları meme dokusundan yağın azalması ile birlikte memelerde sarkmalara ve vücut orantısının bozulmasına neden olabilir. Kilo veren ve kendini daha formda görmek isteyen kadın hastalar meme küçültmememe dikleştirme ve meme büyütme operasyonlarına başvurabilir.

Hastaların ihtiyaçları doğrultusunda planlanan meme estetiği ameliyatları kapsamında meme asimetrisinin düzeltilmesi de mümkündür. Meme estetiği dendiğinde akla ilk olarak kadınlar gelse de dramatik kilo kaybeden erkeklerde de memelerde sarkmalar meydana gelebilir. Bu durumda jinekomasti olarak isimlendirilen erkeklerde meme küçültme operasyonlarının gündeme alınması gerekebilir.

Post Bariatrik Cerrahi Fiyatları 2024

Post bariatrik cerrahi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.