Whatsapp

Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi, Geri dönüşü olmayan saç kayıplarının kişinin kendi saç kökleri alınarak kellik olan alana ekilmesine saç ekimi denir. Mevsim değişikliği, hormon metabolizmasının değişmesi, genetik olarak ailede kellik sorununun olması ve yoğun stres gibi nedenlerden dolayı saçlar tamamen kaybedilebilir. Gelişen ve ilerleyen teknoloji sayesinde saçlar geri kazanılabilir.

Choi kalem yöntemi ile yapılan saç ekimleri daha başarılı sonuçlar vermesinden ve hızlı iyileşme sağlamasından dolayı kısa zamanda hastalar tarafından en çok tercih edilen saç ekimi yöntemi olmuştur.

Saç ekimi çok kişinin rağbet ettiği ve dökülen saçlarının yerine kendi saç köklerinden alınarak yapılan saç çıkarma operasyonudur. Son yıllarda özellikle ülkemizde bu konuda çok başarılı operasyonlar yapılıyor. Özellikle İstanbul’ daki saç ekimi merkezlerinin başarısı herkes tarafından da biliniyor.

Saç ektirmek kaç TL 2024?

Fiyat, saç ekim operasyonlarında karar verme aşamasında çok önemlidir. 2024 yılında, Dr. Salih Onur Basat saç ekim merkezi gibi lüks merkezlerde 4000 greft saç ekimi için 50.000 ila 80.000 TL arasında bir fiyat var.

5000 greft saç ekimi fiyatı ne kadar?

Dr. Salih Onur Basat Klinikte, kendi kliniği ve çalışanları ile güvenilir bir saç ekimi merkezi olarak hizmet vermektedir. 5000 greft saç ekimi operasyonunun fiyatı yaklaşık olarak 25,000 ila 40,000 TL arasındadır.

1 Greftten kaç saç çıkar?

Bir greftte bir ila altı saç teli bulunabilir. Genel olarak, bir kişinin saç greftinde 1.8 ila 2.2 saç teli vardır. Bir saç grefti tipik olarak iki saç teli içerir, ancak üç bin greft, saç tipine bağlı olarak 5400 ila 6000 saç teli içerir.

Saç ekimi 1 ayda ne kadar çıkar?

Saçlar tipik olarak ayda 1-1,1 cm uzar. Ekilen saçlar da aynı durumdadır. Ekilen saçlar normalde diğer saçlar gibi uzamaya devam eder. Ekilen saçlarının dördüncü aydan itibaren uzamaya başladığını varsayarsak, altıncı ay sonunda iki santimetre uzunluğa ulaşmalıdır.

Saç Kökü Nedir?

Kafa derisinin içindeki yağlı bölüme gömülen ve içerisinde saç üretimine neden olan saç kısmına denir. Tıbbi adı grefttir. Saç kökleri birbirlerinden farklıdır ve büyüme evreleri değişkendir. Bu nedenle kişide kellik başladığında hala var olan greftler toplanarak kellik olan alanlara saç ekimini yapabilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Ekim işlemi lokal anestezi altında yapılır. Donör bölgeden alınan köklerin ayrıştırma işlemi uygulanır. Bu işlem sayesinde sadece sağlıklı kökler ekilir. Ekilecek alan antiseptik solüsyon yardımı ile temizlenir.  DHI kalemleri yardımı ile kökler kafa derisine implante edilir. Son olarak pansuman yapılır ve bandaj takılır.

Saç Yapısı ve Saç Yapısı Çeşitleri Nedir?

Saç yapısı keratin denilen bir maddeden oluşur. Yapısı inelendiğinde iç tabaka, medulla, korteks ve kutikül tabakasından oluşur. Medulla ve iç tabaka kalın telli saçlarda görülür. Korteks saç telinin sertliğini ve rengini oluşturur. Kutikül tabakası ise sadece koruyucu görevdedir. İki çeşit saç yapısı bulunur. İnce telli ve kalın telli saç yapısı. İkisi arasındaki tek fark iç tabaka ve medulladır.

Saç Ekimi Kimlere Uygundur?

Dökülmesi durmuş ya da devameden ve kellik derecesi belli bir orana kavuşmuş kişiler saç ekimine uygundur. Egzama, sedef ve saç kıran hastalığı gibi deri hastalığı olan kişilere uygulanmaz. Bunun yanında tam kellik oluşan kişiler de ekim işlemi için uygun değildir. Tam kellik oluşmadan yapılan saç ekimlerinde her zaman daha iyi ve doğal sonuçlar alınır. Bu nedenle hastalara önerimiz saçlarının hepsini kaybetmeden ekim yaptırmalarıdır.

DHI Saç Ekiminin Adımları

Greft Alımı

FUE yöntemi, greftlerin milimetrik çaptaki, uçları keskin boru şeklindeki “micro-punch” denilen uçlarla hazırlanarak, tek tek alınması prensibine dayanmaktadır.

Micro-punch’ın boru şeklindeki keskin uçları saç köklerini içeren foliküllerin etrafında 0,6 mm – 0,8 mm çapında dairesel kesiler meydana getirmektedir. Bu şekilde kısa sürede yerinden çıkarılmaya hazır hale gelen saç kökleri micropen-set yardımıyla rahatça toplanabilmektedir.

Saç Köklerinin Ekimi

FUE yöntemi, greftlerin milimetrik çaptaki, uçları keskin boru şeklindeki “micro-punch” denilen uçlarla hazırlanarak, tek tek alınması prensibine dayanmaktadır.

Micro-punch’ın boru şeklindeki keskin uçları saç köklerini içeren foliküllerin etrafında 0,6 mm – 0,8 mm çapında dairesel kesiler meydana getirmektedir. Bu şekilde kısa sürede yerinden çıkarılmaya hazır hale gelen saç kökleri micropen-set yardımıyla rahatça toplanabilmektedir.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde en sık kullanılan ekim teknikleri DHI (Direct Hair Implantation) ve FUE (Follicular Unit  Extraction) yöntemleridir. Her iki yöntemde de ense bölgesinde bulunan saç kökleri mikromotor ile kesilerek çıkarılırlar. DHI tekniğinde greftler özel kalemler yardımı ile kafa derisine implante edilir ve kanal açılmasına gerek olmaz. Bu nedenle işlem sonrasında daha az ağrı ve şişlik meydana gelir ayrıca DHI tekniğinde iyileşme daha hızlı ve saç ekiminin sonuçları daha iyidir.

FUE yönteminde ise kafa derisine kanallar açılır ve kökler penset yardımı ile bu kanallara yerleştirilir. FUE yönteminde kanal açılması nedeniyle kafa derisi daha fazla zarar görür, şişlik ve ödem daha fazla, iyileşme süreci ise daha uzundur.

CHOI Kalem Saç Ekim Adımları

Choi kalem ile saç ekiminin yöntemini 3 adımda kısaca size açıklamaya çalışırsak.
1.İlk Muayene ve Karar
2.Kök Alımı ve Nakil
3.Uygulama Sonrası Bakım

Bu basit 3 adımda yeni görünümüze kavuşacaksınız. Kesi yapılmadan, dikişsiz uygulanan bu yöntemin detaylarını, aşağıda inceleyebilirsiniz.

CHOI Kalem İLE Saç Ekiminin Avantajları

Kesi ve Dikiş Yok

Diğer saç ekiminin yöntemlerinden farklı olarak choi kalem yönteminde herhangi bir kesi işlemi yapılmaz. Özel kalemler ile saç kökleri toplanarak ekim yapılacak bölgeye nakledilir. Kesi yapılmadığı için dikişe ihtiyaç duyulmaz ve donör alınan bölge hızlı bir şekilde iyileşir.

Maksimum Greft Ekimi – 8000 Greft’e kadar

İlk Muayenede ekim yapılacak ve donör alınacak bölge incelenir. Bunun sonucunda en verimli olacak şekilde alınabilecek saç greft sayısı belirlenir.

Saçınızın sıklığına göre greft nakil adeti değişmektedir.

2000 – 3000 greft’ten başlayarak 7000 ve 8000 Greft’e kadar çıkabilir.

Hızlı İyileşme

Choi Kalem Uygulaması diğer klasik yöntemlere göre iyileşme süreci çok daha kısa süren bir yöntemdir.

3 – 4 Gün içinde iyileşme görülür ve pansumana ihtiyaç duyulmadan normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Sonuç

Yapılan saç ekimleri tamamen kalıcıdır. Seyrek saç olan veya hiç saç olmayan bölge tamamen kapatılır.

Uygulama sonrasında hemen taburcu olursunuz ve normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

Toplam pansumanlı iyileşme süreci 3 – 4 gün içerisinde son bumaktadır.

Saç Ekim Uygulama Sonrası Bakım

Saç Ekiminden 3 gün sonra ilk saç yıkaması, hastanemizde gözetim altında yapılır.

İlk yıkamadan sonraki temizleme ve bakım için tüm orijinal saç bakım ürünleri ücretsiz olarak verilir.

Doğal Sonuç

Greftler uygulama yapılan bölgeye tek seferde ve zahmetsiz şekilde choi kalemler ile ekilir.

Uygulanan bölgede iyileşme sonucunda herhangi bir nakil izi kalmaz.

Hiç bir saç hücresi zarar görmez. Ekilen saç doğal uzama yönüne göre ekilir bu şekilde saçlar çok daha doğal görünür.

Choi kalem yöntemi ile saç ekim uzmanlık ve deneyim gerektiren bir uygulamadır.

Saç ekim öncesi hasta değerlendirilmesi nasıl yapılır?

Saç ekiminin öncesine hastalar saç dökülme derecelerine ve saçsız alanlarının genişliğine göre değerlendirilir. Hastaların donör alandaki saç köklerinin yoğunluğu hesaplanır ve alınabilecek kök sayısı belirlenir. Belirlenen kök sayısının yoğunluğu ortaya konduktan sonra ekim alanına ekilecek kök sayıları netleştirilir.

Saç ekim hangi aşamalardan meydana gelir?

Saç ekiminin süreci iki aşamadan oluşur. İlk aşamada lokal anestezi sonrası saç greftleri donör alandan toplanmaya başlanır. Bu işlem alınacak kök sayısına göre değişmekle birlikte yaklaşık 3 saat kadar sürer.

Bu işlem sonrasında hasta dinlenirken, kökler yoğunluklarına göre sınıflanır. Saç ekiminin ikinci aşamasında ise alınan kökler DHI (Direct Hair Implantation) yönteminde kalemler yardımı ile ekilir.

Ekim aşaması yaklaşık 3-4 saat kadar sürer. Toplam ekim süresi ise yaklaşık 7-8 kadardır.

Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Profesyonel ve doğru teknik ile uygulandığında kişiye büyük avantajlar sağlar. Saç ekiminin işleminin kişilere sağladığı avantajları sıralayacak olursak;

 • İleri derece saç dökülmelerini durdurmada çok etkilidir.
 • Kökler kişinin kendi saçı olduğu için doğal görünümlü saçlara sahip olmalarını sağlar.
 • İşlem sonuçları kalıcıdır ve ömür boyu kullanılabilir.
 • Hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilir.

Sıraladığımız bu etkilerden faydalanabilmek için doğru teknik ile profesyonel sağlık personelleri tarafından işlem yapılmalıdır. Doğal görünümün sağlanması için mutlaka saç yönleri doğru belirlenmelidir. Aksi halde doğallıktan uzak bir sonuç elde edilir.

DHI (Choi pen) yönteminde saç greftleri kalem yardımıyla ekilir. Bu sayede FUE yöntemindeki gibi kanal açmaya gerek kalmaz ve kafa derisi hasar görmez. Kanal açılmasına gerek kalmadığı için daha sık ekim yapılabilir. Kafa derisi hasar görmediği için şişlik daha az olu ve daha hızlı iyileşme meydana gelir.

Saç Ekim Sonucu Ne Zaman Görülür?

Saç dökülmesi pek çok kişinin başına gelebilen normal bir durumdur. Bu durumdan rahatsız olan kişiler saç ekim yöntemleri ile bu sorundan kurtulmak isteyebilir. Ülkemiz de özellikle İstanbul’ da saç ekim işleminin profesyonel şekilde yapıldığı pek çok merkez bulunuyor. Her insanda farklı etkiler görülebileceği için saç ekiminde gözle görülecek bir uzama yaklaşık dört ay sonra belli olmaya başlar. Dördüncü aydan sonra uzama görülen saçlar sekizinci ayın dolması ile dolgun ve fark edilir biçimde uzar. Saç ekiminin tam sonucu 12 ile 18 ay içinde belli olacaktır.

Saç ekim öncesi hastaların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Sigara içen hastalarımıza sigara kullanımını ekimden 4 hafta önce bırakmalarını ve ekim sonrasındaki 4 hafta boyunca sigara içmemelerini tavsiye ediyoruz. Saç ekiminden önce alkol alan hastalarda ekim sırasında daha fazla kanama olduğu için hastalarımıza saç ekiminden önceki 2 gün alkol almamalarını öneriyoruz.

Saç Ekim Sonrası Saç Nasıl Yıkanır?

Yapılan saç ekim uygulamasından sonra ilk yıkama oldukça önemlidir. Çünkü bu yıkamanın doğru yapılması saç ekim başarısını doğrudan etkiler. Saç ekiminden sonra şunlara dikkat edilmelidir;

 • Yapılan işlem sonrası ekim yapılan bölgedeki greftlere zarar verilmeden yıkama yapılmalıdır. Bu bölgedeki kabuklanma yıkama ile temizlenmelidir. Böylece deri hava alacaktır.
 • İlk yıkamada çok hassas davranılmalıdır.
 • Yıkama işlemini yapacak kişinin elleri kesinlikle steril olmalıdır. Eldivende kullanılması önerilebilir. Ayrıca o bölgeye iyi gelecek ve doktor tarafından önerilen kremler sürülmelidir. Kremin losyon kıvamında olması tekrar kabuklanmayı önleyecektir.
 • Krem uygulanan kafa derisi yaklaşık olarak 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile nazikçe durulanmalıdır. Durulama işlemi bitince paraben içermeyen ve saç ekiminin sonrası kullanım için özel olarak tasarlanmış şampuanlar ile ekim bölgesi yıkanır.

Saç ekim genel anestezi altında yapılabilir mi?

Saç ekim uzun bir işlem olduğu için lokal anestezi altında yapılır. Hastaların lokal anestezi ile yapılabilecek bir işlem için uzun süre genel anestezi alması istenen bir durum değildir. Lokal anestezi ile beraber yapılan sedasyon işlemi sayesinde hastalar hem daha az ağrı hisseder ve daha konforlu bir ekim süreci geçirebilirler.

Saç Ekim İçin Yaş Sınırı Nedir?

Yapılan incelemeler sonucunda bir yaş sınırı yoktur. Genç yaşta travma ve yanık gibi kazalar sonunda saç kaybı yaşayan insanlar olabilir. Bu insanlara gerekli tedaviler düzenlendikten sonra doktorun uygun gördüğü yöntemler ile ekim yapılır ve yeni saçlarına kavuşması sağlanır.

Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

 • Yaptıranların çok memnun kaldığı ve yaklaşık 10 yaş gençleştiklerini söylüyorlar. Hatta bir aileden bir kişi saç ekimi yaptırıp memnun kalınca diğer saç dökülmesi yaşayanları da cesaretlendiriyor.
 • Saç ekimi yaptırınca özgüveninin yerine geldiğini de söyleyenler var.
 • Özellikle göz önünde olan bir işe sahip olup kellik sıkıntısı yaşayanlar kesinlikle saç ekimi yaptırmanın çok kolay ve sonuçlarının çok iyi olduğunu söylüyor.
 • Saç ekimi operasyonunun çok güzel olduğunu dilediğiniz şekilde yaptırabilirsiniz.

Saç ekimi yorumları bu konuda operasyon yaptırmayı isteyenler için çok önemli olabilir. Bu operasyonu yaptırmış bir kişi bile diğer insanların neler yaşadığı konusunda bilgi edinmeyi isterler. En önemli konu iyi bir merkezde iyi bir hekim tarafından yaptırılmasıdır.

Saç Ekimi Fiyatları 2024

Saç ekimi kellik sorunu ile karşı karşıya kalan kişilere donör bölgeden alınmış olan saçların kellik olan bölgeye nakledilmesi işlemidir. Saç ekimini yapacak uzman hekim tarafından donör bölge mutlaka değerlendirilmelidir. Yeterli miktarda saç ekimi yapılacak bölgeye sağlanmalıdır. Bu işlem için fiyat kişiden kişiye değişebilir. Bunun için uzman hekiminizden fiyat bilgisi alabilirsiniz. Saç ekimi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Saç ekiminden sonra şişlik olur mu?

Dhı ( choi kalem) yönteminde hastaların kafalarında ve yüzlerinde çok fazla şişlik meydana gelmez. Bu nedenle hastaların alın bandı kullanımına gerek kalmaz.

Saç ekiminin sonrası ağrı olur mu?

Yapılan işlem cerrahi bir müdehale olduğu için az da olsa ağrı meydana gelir. Bu ağrı oral ağrı kesicilerle giderilebilir.

Saçlarında dökülme olan hem kadın hem de erkekler saç ekim yöntemlerini tercih ediyorlar. Bunu yaptırmadan da kafalarda şu soru oluşabiliyor. Acaba acı ve ağrı olur mu? Saç ekiminin işlemleri lokal anestezi ile yapıldığından dolayı kesinlikle acı ve ağrı hissi olmaz. Bu yüzden bu operasyondan çekinilmesi gereksizdir.

Saç ekiminin sonrası ekilen saç köklerinin temizliği ve bakımı nasıl yapılır?

Saç ekiminden 2 gün sonra hastalar saç yıkamasına alınır. Bu işlem sırasında köpük ve şampuanla hastaların saçları yıkanırken, yıkama işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili hastalara bilgi verilir.

Saç ekiminden sonra koruyucu şapka kullanılmalı mıdır?

Saç ekimi sonrasında şapka kullanımı saç köklerinde sürtünmeye bağlı kayıplara neden olabileceği için günümüzde tavsiye edilmemektedir.

Saç ekiminde ekilen kökler dökülür mü?

Ekilen greftler ekim sonrasında yavaş yavaş dökülmeye başlar. Bu dökülme 3 aya kadar devam edebilir. 3. aydan itibaren ekilen saç kökleri tekrar çıkmaya başlar. Ekimden 6 ay sonra ekilen greftlerin %60’ı çıkar. Ekilen bütün saç greftlerinin çıkması ise 1 yılı bulabilir.

Saç ekiminden ne kadar sonra tekrar ekim yapılabilir?

Yapılan ilk saç ekiminden 1 yıl sonra tekrar ekim yapılabilir.

Saç Ekim Operasyonu Kaç Saat Sürer ve Konforlu Mudur?

Ülkemizde başarılı sonuçlar veren saç ekimi işlemi genelde 5-8 saat arasında sürer. Oldukça kolay ve başarılı bir işlem sonrasında 2 gün içinde sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz.

Saç Ekim Operasyonu İçin Kaç Gün Ayırmalıyım?

Saç ekimini yaptırmayı düşünen kişilerin aklındaki sorulardan biri de bu işlem için kaç gün ayırmalıyım. Operasyon 1.gün tamamlandığı için çok zaman kaybetmezsiniz. İkinci gün pansuman yapılır ve üçüncü gün de saçlar yıkanır. Bu işlem önemli olduğu için uzman kişi tarafından saç ekimini yaptıran kişiye yıkama tekniği gösterilir. Bu yüzden bu operasyon için 3 gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Hangi Aylar Saç Ekim İçin Uygundur?

Saç dökülmesinde mevsimlerin etkisi olsa da ekim işlemi için mevsimlerin bir önemi yoktur. Ancak ülkemizde yapılan saç ekim uygulaması genellikle kış ve sonbahar aylarındadır. Yaz ayları çok sıcak olduğu için işlem bölgesinde enfeksiyona neden olabilir. Enfeksiyon greftlerin sağlığı için çok risklidir. Bu nedenle son bahar ve kış mevsimi işlem için daha sağlıklıdır.

Saç ekim sonrası saçların daha güçlü çıkması için yapılabilecek ek tedaviler nelerdir?

Ekim esnasında ve ekim sonrasıda kullanımı saç greftlerinin sağ kalımına ve saçların daha gür çıkmasına katkısı olduğu bilinmektedir. Bunun yanında saç ekim sonrasında ilk hafta boyunca ozon tedavisi yapılması saç ekiminin sonuçlarını olumlu yönde etkilemektedir.

Saç ekim sonrası hastalar ne zaman normal hayatlarına dönebilirler?

Hastalar saç ekimden 7 gün sonra normal hayatlarına dönebilirler.

Saç ekiminden ne kadar sonra spor yapmaya başlanabilir?

Terlemenin saç ekim yapılan saç köklerine hasar verdiği bilinmektedir. Bu nedenle saç ekiminden yaklaşık 4 hafta sonra hastalara spora başlamlarını öneriyoruz.