Whatsapp

Göz altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz Altı Işık Dolgusu, göz altında meydana gelen sorunların giderilmesi için kullanılan dolgu tekniğidir. İş hayatının yoğun temposu, aşırı stres, dengesiz beslenme ve düzensiz uyuma gibi birçok neden göz altında çökme ve renk değişimlerine neden olur. Bu sebeplerin yanı sıra ailesinde genetik olarak göz altı morluğu bulunan kişiler bu sorundan yakınırlar.

Bakımlı ve şık olsanız da göz altında bulunan problemler her zaman yorgun ve olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize neden olur. Ayrıca torbalanma sorunu da makyaj yaparak gizleyebileceğiniz bir sorun değildir. Bu nedenle gereken doktor kontrolleri yapıldıktan sonra göz altı ışık dolgusu uygulanabilir.

Göz altı dolgusu; Göz altı bölgesinde zamanla beraber bazı değişimler gözlenir. Bunların en belirgin olanı zamana ve yorgunluğa bağlı olarak göz altı torbalarının oluşumu ve bu torbaların hemen altında oluşan derin izlerdir. Göz altı dolgusu oluşmuş olan derin çizgi ve çukurları kamüfle ederek yorgun görüntünün önüne geçer.

Göz altı Işık Dolgusu Neden Tercih Edilir?

Cerrahi müdahalelerin iyileşme süresinin uzun olması ve hastane yatışının gerekmesi insanları ameliyatsız uygulamalara yönlendirmiştir. Özellikle ağrı eşiği düşük olanlar ve yoğun iş temposu nedeni ile cerrahi operasyona zaman ayıramayan kişiler ameliyatsız teknikleri tercih etmektedir. Kısa sürede büyük etkisi ortaya çıkan ve kişiler için konforlu olan göz altı ışık dolgusu son yıllarda çok tercih ediliyor.

Aynaya baktığınız zaman yüz ifadenizi canlı, genç ve parlak görmek istersiniz. Ancak göz çevrenizdeki morluklar, doku kayıpları ve mimik çizgileri bu görüntüyü engeller. Dolgu işlemi sayesinde anında sonuç alabileceğiniz yeni yüz ifadenize kavuşabilirsiniz.

Göz altı Işık Dolgusu Hangi Bölgelere Uygulanır?

Genel olarak göz ve yanak arasındaki bulunan çukur alana uygulanır. Bu sayede yanak ve göz altı geçişi yumuşatılır. Dolgu maddesi yapısı ve hacmi sayesinde deriyi genişletir ve nemlendirir. Nemlenen deri hücreleri aktivasyonunu geri kazanır ve parlak görünür. Işıltılı yapısı sayesinde koyu renkleri açar ve morlukları yok eder.

Kişinin yorgun ve çökmüş görüntüsünü ortadan kaldırır. Uygulanması gereken bölge ve miktar çok iyi belirlenmelidir. Aksi halde doğallıktan uzak bir görüntü elde edilir. Bazı vakalarda göz çevresine uygulanabilir. Ancak doktor gerek görürse bu alanlara yapabilir. Gözaltı ışık dolgusu orantılı yapıldığı sürece kişiye büyük avantajlar sağlar.

Göz altı Işık Dolgusu Sonrasında İyileşme Süreci Nasıl Olur?

İyileşme süreci ortalama 3-4 gün sürer. Bu süre içerisinde şişlik ve morarmalar görülebilir. Buz uygulaması yaparak şişmeleri giderebilirsiniz. Morluklar birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. İlk bir hafta sonunda bu sorunlar hala devam ederse işlemi yapan hekim ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Estetik uygulamaların içerisinde en kısa iyileşme süresine sahip olan göz altı ışık dolgusu uygulamasıdır.

İşlem hakkında en sık merak edilen konulardan birisi herhangi bir zararının olup olmamasıdır. Teknolojinin ilerlemesi, doğru ürün kullanımı ve uygun teknik ile yapıldığı sürece herhangi bir zararı yoktur. Bu nedenle işlem öncesinde araştırma yaparken klinik ve hekim tercihinde dikkatli olunmalıdır.

İşlem için kullanılan dolgu maddesi vücudumuzda var olan bir maddedir. Bu nedenle alerjik reaksiyon gelişimi söz konusu değildir. Ancak bazı kliniklerde farklı ve onaylı olmayan dolgu maddeleri kullanıldığı için düşük oranda da olsa reaksiyon oluşumu söz konusudur.

Göz altı Işık Dolgusu Sonrası Ağrı Olur Mu?

Uygulama öncesinde anestezik krem kullanıldığı için herhangi bir ağrı oluşumu görülmez. İnsanlar ağrılı bir işlem olduğunu düşünerek yaptırmak istemeyebilir. Ancak etkili kremler sayesinde ne uygulama sırasında ne de sonrasında ağrı oluşmaz. Sadece enjektör giriş alanlarında kızarıklık görülür. Göz altı ışık dolgusu çok küçük çaplara sahip kanüller ile yapıldığı için göz altında oldukça düzgün ve homojen bir görüntü elde edilir.

Uygulama süresi yaklaşık olarak 30 dakikadır. İşlem tamamlandıktan sonraki ilk 15 dakika buz uygulaması yapıldığı için morluk ve şişlikler hızla azalır. Siz de ağrı ve acı hissetmeden canlı ve genç bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Göz altı dolgusunun diğer dolgulardan farkı nelerdir?

Yüze uygulanan bütün dolgular hyalüronik asit içerikli olup, vücut tarafından belirli bir sürede emilirler. İdeal bir dolgunun vücut tarafından sorunsuz bir şekilde eritilmesi ve dolgu ömrünün en fazla bir yıl olması beklenir.

Uygulanacak bölgeye bağlı olarak dolgu içerisindeki hyalüronik asitin molekül büyüklüğü değişiklik gösterir. Göz altı derisi yüzün diğer bölgelerine oranla daha ince olduğu için,  molekül büyüklüğü yüzün diğer bölgelerine uygulanacak dolgulardan daha küçük olmalıdır. Bu sayede göz altında pürüzsüz bir görünüm sağlanabilir.

Göz altı dolgusu nasıl uygulanır?

Göz altında damar yoğunluğu oldukça fazladır. Bu nedenle göz altına dolgu uygulaması yapılırken daha dikkatli olunmalıdır. Biz kendi klinik uygulamamızda göz alt dolgusunun künt uçlu kanül ile yapmayı tercih ediyoruz.

Bu sayede hem göz altındaki ince damarlara hasar vermemiş, hem de kanül sayesinde fazla enjeksiyona gerek kalmadan dolgunun göz altına homojen şekilde yayılmasının sağlayabiliyoruz. Dolgu uygulaması önceside kanülün gireceği bölgeyi yüksek lokal anestezi özelliği olan kremler ile uyuşturup, hastamızı uygulama esnasında en az ağrıyı duymasını sağlamaya çalışıyoruz.

Göz altı Işık Dolgusu İçin Yaş Sınırı Var Mıdır? Kaç Seans Sürer?

Genel olarak bakıldığında insanlar 18 yaş ve sonrasında gözaltı problemlerini fark eder. Kolajen üretiminin devam etmesi ve cildin genç yapısı sayesinde gözaltı sorunları rahatsızlık vermez.

Bu nedenle genellikle 18 yaş ve üzeri kişilere gözaltı ışık dolgusu önerilir. Kolajen üretiminin durması yaşın ilerlemesine bağlı bir durumdur. Cilt elastikliğini kaybeder ve kırışmaya başlar. Gözaltında bulunan deriler cildin en ince ve hassas olan deri tabakasıdır. Bu nedenle ilk deformasyon orada başlar.
Ne kadar dolgu uygulanması gerektiği deformasyonların derecesine göre belirlenir. Hafif kırışıklığı ve gölgelenmesi olan kişiler için 1 cc dolgu memnun edici sonuçlar elde edilebilir. Ancak ileri derecede olan problemler için 2 ya da daha fazla dolgu kullanılabilir. Göz altı ışık dolgusunun kalıcılığı 18 aydır.  Ancak etkinin azalmaya başladığını düşündüğünüz zaman doktorunuza giderek göz altı ışık dolgusu uygulamasını tekrar ettirebilirsiniz.

Göz altı dolgusu ne kadar yapılmalıdır?

Göz altına yapılacak dolgu miktarı hastadan hastaya değişmektedir. Hastalarımızın çoğunda 1 cc dolgu yeterli olmaktadır. Göz altı torbaları çok belirgin ve yüksek miktarda dolgu gerektiren hastalarda bu bölgelere yüksek hacimli dolgu yapmak doğru değildir. Bu tarz hastalarımızda alt göz kapağı ameliyatı daha doğru bir tedavi yöntemi olarak öne çıkmaktadır.

Göz altı dolgusunun kalıcılığı ne kadardır?

Göz altı dolgusunun kalıcılığı ortalama bir yıldır. Bir yılın sonunda göz altına yapılmış olan dolgunun tamamına yakınını vücut tarafından emilmiş olması beklenir.

Dolgu işleminin ömür boyu kalıcılığı söz konusu değildir. Dünya genelinde incelendiğinde kullanılan en iyi ve insan vücuduna zarar vermeyen madde olan hyaluronik asit bir süre sonra eriyerek kaybolur. Gözaltı ışık dolgusu kalıcılığı ortalama 18 aydır. Bu sürenin sonunda ışıltısı kaybolur ve çukurluklar tekrar belirginleşmeye başlar. Dolgu etkisinin azaldığını fark ettiğiniz zaman tekrarlanması gerektiğini anlayabilirsiniz.

Kişinin cilt yapısı, nem düzeyi ve yaptığı cilt bakımları gibi etkiler ile dolgunun kalıcılık süresi uzatılabilir. Ayrıca işlem sonrası uygulanan bakımlarda dolgu etkisini artırabilir. Bu nedenle nasıl bakım yapmanız gerektiğini ve kullanacağınız ürünleri doktorunuza sorabilirsiniz.

Göz altı dolgusu yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Dolgu uygulaması kanül ile yapıldığı için göz altında fazlaca bir şişlik ya da morluk gözlenmedi beklenmez. Yine kanül ile yapılan uygulamalar sonunda dolgu materyali göz altına homojen bir şekilde yayılır. Hastalarımızın dolgu yapıldıktan sonraki ilk gün içinde göz altına hafifçe masaj yapması önerilir. Bu sayede göz altı daha pürüzsüz bir görünüme kavuşur.

Dolgu yapıldıktan sonra hemen işime dönebilir miyim?

Göz altı dolgu uygulaması lokal anestezi altında ve kanül ile uygulandığı için hastalarımız uygulama sonrasında yüzlerinde şişlik ya da morluk olmadan işlerine dönebilirler.

En iyi göz altı dolgusu markası nedir?

Günümüzde göz altına uygulanabilir kalınlıkta iki dolgu markası bulunmaktadır. Bunlar Juvederm Volbella ve Teoxane Redensity 2 dir. Her iki dolgunun da kalıcılık süresi 1 yıldır.

Göz altı ışık dolgusu nedir?

Göz altı ışık dolgusu Teoxane Redensity 2’nin hastalar arasında yaygın olarak bilinen ismidir. Işık dolgusu denmesinin nedeni içinde bulunan metal iyonları sayesinde göz altına yaklaşık 2-3 hafta süren bir parlaklık vermesidir.

Göz Altı Dolgusu Fiyatları 2024

İşlem maliyetleri hizmet aldığınız kliniğe göre aynı değildir. Bu nedenle detaylı bir araştırma yapmadan karar vermemelisiniz. FDA onayı olmayan ürün kullanan ya da amacı kar elde etmek olan kurumlar çok ucuz fiyat teklifleri sunabilir. Bu kliniklerden alacağınız hizmet sonucu komplikasyon gelişme riski çok yüksektir. Başarı oranı da çok düşüktür. Kliniğe karar verirken fiyat teklifi değerlendireceğiniz en son kriter olmalıdır.

Estetik amaç düşünülerek uygulanan işlemler SGK tarafından ödenmez ve her klinikte farklı ücret talep edilir.  Kaliteli işlemi uygun fiyatlarda yaptırmak isterseniz mutlaka araştırma yapmalısınız. Göz altı ışık dolgusu ile mükemmel sonuçlar elde etmek için bizlere ulaşabilirsiniz.