Whatsapp

02Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Kepçe Kulak Ameliyatı, estetik operasyonların içerisinde yaygın uygulanan ameliyatlardan biridir.Gevşeyen kıkırdak yapısı istemsizce öne ya da geriye doğru yönelir. Halk arasında yelken kulak olarak da adlandırılır. Tıp alanında yaşanan gelişmeler sayesinde kepçe kulak ameliyatı çok kısa sürede komplikasyonsuz bir şekilde uygulanır. Bazı vakalarda iki kulakta birden sorun yaşanırken bazılarında tek kulakta problem oluşur. Kadınlar saçlarını açık bırakarak kulaklarını saklayabilirken erkeklerin böyle bir şansı yoktur.

Estetik operasyonların içerisinde yaygın uygulanan ameliyatlardan biri de kepçe kulak ameliyatı ve tedavisidir. Kulak kıkırdağının geniş ve yelken kulak gibi olmasına kepçe kulak denir. Dünya genelinde yaygın olan bu sorun ülkemizde de çok fazladır. Genel olarak bakıldığında bir sağlık sorunu olarak nitelendirilmez. Ancak kişinin psikolojik olarak kendini rahatsız hissetmesine neden olur.

Kepçe Kulak; Kulak normal şekil ve yerleşimde olduğu zaman çok fazla göze batmayan bir organdır. Belirgin yada kepçe olması özellikle çocukluk çağından itibaren görsel ve ruhsal sorunlara yol açabilir.

Özellikle okul çağındaki kepçe kulak rahatsızlığı olan çocuklar arkadaşları tarafından alaycı davranışlara maruz kalabilirler. Bu nedenle dünya genelinde çocuklar okula başlamadan bu ameliyatın yapılması önerilir.

Dünyada kepçe kulak ameliyatlarında kullanılan 200’ den fazla teknik bulunmaktadır. Bu yöntemlere kabaca dikişli yöntemler ve kıkırdak kesilmesine bağlı yöntemler olarak ikiye ayrılır. Biz hastalarımızda geri dönüşümlü olması ve kıkırdak yapıya zarar vermemesi nedeniyle dikişli yöntemleri kullanıyoruz.

Normal Kulak Yapısı Nasıldır?

Yetişkin olan birinde normal kulak yüksekliği 5 genişliği ise 4 santimetre boyutundadır. Kafa ve kulak kepçesi arasındaki mesafe karşıdan bakıldığı zaman açık görünmez. Kulak memesi ise yanağa yakındır ve normal boyutlardadır. Ancak kepçe kulak sorunu olan kişilerde hem yükseklik hem de genişlik oranları fazladır.

Kulağın yüksek ve geniş olması fonksiyonunu etkilemez. Ancak kişinin fiziki görüntüsünü önemli derecede bozar. Bu nedenle insanlar otoplasti ameliyatı yaptırmak isterler. Kulak yapısını etkileyen tek faktör genetiktir. Ailesinde yelken kulak problemi olan kişilerde genellikle bu sorun görülür.

Kulak ameliyatı çocukluk çağında genel anestezi altında yapılırken, erişkin yaşta lokal anestezi altında yapılabilir. Yaklaşık 2 saat süren bu ameliyat sonrası hastalarımıza ilk 3 hafta 24 saate yakın alın bandı kullanmalarını öneriyoruz. Yaklaşık 10 gün içinde kulakta oluşan şişlikler tamamen geçerken, hastalarımız 10 günün sonunda normal iş ve günlük hayatlarına dönebilirler.

Kepçe Kulak Görünümü Neden Olur?

Doğumsal faktörlere bağlı olarak gelişen bu problem genetik bir sorundur. Aileden gelen bu işlemin oluşturduğu görüntü nedenleri;

  • Kıkırdağın gevşek olması nedeni ile dokunun dik duramaması
  • Kulağın üst bölgesinde bulunan kıvrımların oluşmaması
  • Kulak kepçesinin normalden düz olması

Kulak kaslarında ortaya çıkan bu soruna horon metabolizmasının neden olabileceği söylenmiş ancak henüz bir kanıt sunulmamıştır.

Otoplasti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Ameliyat için herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. Günümüzde çocuk yaşta bile uygulanan bir işlemdir. Modern ve basit teknikler kullanıldığı için kolay bir şekilde tedavi ediliyor. Komplikasyon riski minimum düzeyde olduğu için çocuklara da herhangi bir zararı yoktur. Okul çağındaki çocuklarda yelken kulak büyük bir psikolojik soruna neden olabilir. Çocuk kendini dışlanmış hisseder ve özgüven eksikliği oluşur. Kulak ameliyatı için en doğru zamanı hekimler belirler.

Kepçe Kulakta Ameliyatsız Tedavi Seçeneği Var mıdır?

Yelken kulak tedavisi maalesef ameliyatsız olarak gerçekleştirilemez. Farklı problemlerin düzeltilmesi ve estetik görüntünün sağlanması için dolgu gibi cerrahi müdahale olmadan tedavi yapılabilir. Ancak yelken kulak için bu geçerli değildir. Tıp alanında otoplasti adı verilen cerrahi uygulama ile gerçekleştirilir. Cerrahi işlem çok kısa sürer ve oldukça konforludur. Kulak şeklinden ve boyutundan rahatsız olan herkes dilediği zaman korkmadan bu müdahaleyi yaptırabilir.

Otoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyon mutlaka hastanede ameliyathane koşullarında uygulanmalıdır. Plastik cerrah tarafından uygulanır. İşlem öncesinde kulağın hangi bölümüne ne kadar müdahale edilmesi gerektiği cerrah tarafından belirlenir. Genel anestezi altında yapılır. Hastanın yaşı uygun ise lokal anestezi uygulanarak da yapılabilir. Kulak kıkırdağı dikişler yardımı ile şekillendirilir ve geriye doğru tekrar konumlandırılır. Özellikle üst kulak tarafında bulunan kıkırdak boyutu tekrar değerlendirilir.

Ameliyat süresi 45-90 dakika arasında değişir. Cerrahın tecrübesi, kulakta var olan sorun ve anestezi çeşidine göre değişiklik gösterir. Kulağa hangi bölgeden işlem yapılacağına doktorun kullandığı tekniğe göre karar verilir. Genel olarak kulağın arka bölümünden müdahale edilir ve ameliyat izi bu alanda saklanır. İşlem sonunda özel bantlar ile kulak kafa derisine sabitlenir. Bu bantların en az 2 hafta kalması gerekir. Kulak ameliyatı duyma fonksiyonunu etkilemez.

Görüntü probleminin tamamen ortadan kalkması ve bandajın çıkması için 3 hafta gereklidir. Bandaj çıkarma işlemini ameliyatı yapan doktor yapmalıdır. Kişi kısa sürede doğal ve normal görünüme sahip kulak şekline kavuşabilir. Ameliyat olduğu için insanlar genellikle çok ağrılı ve sorunlu bir iyileşme dönemi bekliyor. Bu nedenle ameliyattan uzak duruyor. Kulak şeklinizden ve görüntüsünden memnun değilseniz kalıcı sonuçları olan bu işlemi tercih edebilirsiniz. Cerrahi müdahale olduğu için sonuçları kalıcıdır ve yelken kulak sorunu tekrar etmez.

Otoplasti Ameliyatı Sonrası Nasıldır?

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardı. İyileşme süresini kısaltmak ve kişinin günlük yaşantısına hemen dönebilmesi için bu detaylar önemlidir. İyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler;

  • Kulaklar darbe ve olumsuz dış etkilere karşı korunmalıdır.
  • Operasyon sırasında takılan özel bantlar çıkartılmamalıdır.
  • Duş alma işlemi kulak ameliyatı yapıldıktan 2 gün sonra yapılmalıdır.

Bu detaylara dikkat edildiği sürece işi sanki hiç ameliyat olmamış gibi günlük yaşantısına devam edebilir. Kulak bölgesinde kızarıklık, şişme ve akıntı gibi durumlar tespit edildiğinde hemen doktora başvurulmalıdır.

Otoplasti Ameliyatının Riski Var mıdır?

Cerrahi uygulamaların hepsinde küçük de olsa bir risk bulunur. Kulak ameliyatı sonrası karşımıza çıkan riskler, enfeksiyon, kanama, kulak şeklinin deforme olması ve başarısız ameliyattır. Enfeksiyon riski operasyondan sonra kullanılan antibiyotik tedavisi ile yok edilir. Kanama riski kesi yapılan bölgelerde yeterli kapanma ve iyileşme sağlanmadığı zaman karşımıza çıkar. Ancak gelişen teknikler sayesinde son dönem operasyonlarda bu risk hiç oluşmamıştır. Kulak şeklindeki deformasyonlar genellikle teknik kaynaklıdır. Bu nedenle tecrübeli ve alanında uzman bir hekim bulmak çok önemlidir. Son olarak görülen komplikasyon ise başarısız bir operasyondur. Kulak şekli istediği gibi oluşmamıştır. Böyle durumlarda ikinci bir operasyon gerekir.

Otoplasti Ameliyatı Erişkinlerde De Yapılabilir mi?

Ameliyat için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Çocukluk döneminden itibaren her yaşta gerçekleştirilebilir. Yetişkinlerde doktor kontrolü yapılır. Muayene sırasında var olan kronik hastalıkları sorgulanır. Düzenli kullandığı ilaçlar ve bu ilaçların etkileri araştırılır. Son olarak anestezi doktoru tarafından muayene işlemi yapılır. Hastanın anestezi alması için herhangi bir engeli yok ise ameliyat için randevu verilir.

Erişkinler de fiziksel görüntülerinde var olan sorunları kafalarına takıp psikolojik olarak kendilerini rahatsız hissedebilirler. Yelken kulak nedeni ile sürekli saçlarını açmak ya da şapka takmak zorunda kalabilirler Bu nedenle estetik görünmek isteyen ve kulak yapısından rahatsız olan herkes kulak ameliyatını yaptırabilir.

İleri yaşlarda kulak ameliyatı yapılmasının en büyük riski, nüks oranının fazla olmasıdır. Kulak kıkırdağı ne kadar sertse nüks ihtimali o kadar fazladır.

Otoplasti Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

Tecrübeli hekimler tarafından doğru teknik ile uygulanan ameliyat hastalara bazı faydalar sağlar. Kişilerin fiziksel görüntüleri estetik bir hale gelir. Diledikleri gibi saçlarını toplayabilirler. Kendilerine olan özgüvenleri arttığı için tüm sosyal aktivitelere katılabilirler. Kısa saç kullanabilirler.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları 2024

Ameliyat fiyatları operasyonun yapıldığı klinik ve doktora göre değişiklik gösterir. Hastanenin bulunduğu yer, işlem için kullanılan teknik ve kıkırdak deformasyonuna göre değişir. Güvenli ve profesyonel hizmet veren kurumlar başarı grafiklerini göstermekten çekinmezler. Sağlığınızın devamı ve komplikasyon bir kepçe kulak ameliyatı olmak için kurumumuzdan hizmet alabilirsiniz.