Whatsapp

Jinekomasti nedir?

Jinekomasti erkeklerde meme dokusunu büyümesi olarak bilinen estetik bir sorundur. Burada asıl büyüyen meme dokusudur ama hastaların çoğunda meme dokusu ile yağ dokusu artışı beraber gözlenir.

Diğer bir jinekomasti tanımı ise genelde erkek memesinde sadece yağ dokusu artışı ile karakterize olan yalancı jinekomastidir (pseudojinekomasti). Jinekomasti bir erkeğin hayatında özellikle üç döneminde görülür. Bunlar ;

1) Erkek bebekler dünyaya geldikten sonra memelerinde büyüme görülebilir

2) Ergenlik sürecidir, bu dönemde meydana gelen hormonal düzensizlikler memelerde büyümeye neden olur.

3) İlerleyen yaşlarda erkeklik hormonunun azalması memelerin büyümesini sağlar. Bunların dışında günümüzdeki en önemli neden ise kilo almaya bağlı memelerde yağ dokusunun birikmesi ile jinekomastinin görünümünün oluşmasıdır.

Jinekomasti ameliyatı fiyatı ne kadar?

Jinekomasti ameliyatlarının fiyatı Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da da yaklaşık 2300 eurodur. Fiyat 2024’e kadar geçerlidir. Döviz kurlarındaki değişiklikler nedeniyle Türkiye’de de bu rakam çok ama çok daha düşüktür. Jinekomasti ameliyatı her hasta için özelleştirilir.

Jinekomasti ameliyatı ücretli mi?

Jinekomasti ameliyatları hem özel hem de devlet hastanelerinde ücretli bir şekilde yapılmaktadır çünkü estetik bir operasyondur. Bununla birlikte, hasta heyet raporu alırsa devlet hastanelerinde ameliyat yapılabilir.

Jinekomasti ameliyatı devlette ücretli mi?

Jinekomasti ameliyatının devlet sağlık hizmeti kapsamında ücretli olup olmadığı ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Jinekomasti ameliyatları birçok ülkede estetik bir müdahale olarak kabul edilir ve devlet tarafından karşılanmaz. Ancak jinekomasti, hastanın fiziksel veya zihinsel sağlığını önemli ölçüde etkilediği bazı durumlarda tıbbi bir gereklilik olarak kabul edilebilir ve bu durumda devlet sağlık hizmetleri bu ameliyatı karşılayabilir.

Ülkenin sağlık sistemine bağlı olarak, jinekomasti ameliyatının devlet tarafından karşılanıp karşılanmadığını belirlemek için yerel sağlık otoriteleri veya sağlık bakanlığı ile iletişime geçmek önemlidir. Özel sağlık sigortası poliçenizin bu tür cerrahi müdahaleleri karşılayıp karşılamadığını da kontrol etmek faydalı olabilir.

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?

Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında yapılan ve yaklaşık 1,5 saat süren bir operasyondur. Ameliyata meme bölgesine kanama ve ağrıyı azaltmak için sıvı verilerek başlanır. Bu sıvı sayesinde vaser uygulanırken meme bölgesindeki yağlar rahatlıkla eritilir. Eritilen yağ ve meme dokusu power assisted liposuction yöntemi ile alınır.

Meme başı altında hala ele gelen meme dokusu varsa meme başı etrafından yarım ay şeklinde bir kesi yaparak çıkarılır. Sonrasında J plasma uygulanarak deri sıkılaşması sağlanır. Bu ameliyat yönteminin istisnalarından biri mide küçültme yada kendi çabasıyla çok fazla kilo veren hastalarda yapılan jinekomasti ameliyatıdır.

Bu hastalarda geride kalan meme dokusu ve fazla deri cerrahi olarak çıkarılır. Ameliyat sonrasında hastanın sadece meme altında iz kalacak şekilde ameliyat sonlandırılır. Jinekomasti ameliyatı tek başına yapılabildiği gibi erkek vücut şekillendirme yöntemlerinde kullanılan diğer operasyonlar ile kombine edilebilir.

Genel anestezi altında yapılan bir ameliyat olduğu için hastaların ameliyat sonrası bir gece hastanede kalması gerekir. Ameliyat bitiminde hastalara korseleri giydirilir ve bu korselerin ameliyattan sonra 6 hafta kullanmaları tavsiye edilir. Hastalar en geç 1 hafta içinde normal yaşantısına dönebilir.

Jinekomastinin nedenleri nelerdir?

Jinekomastinin nedenleri arasında kullanılan ilaçlar, genetik faktörler, ilerleyen yaş, kromozomal hastalıklar sayılabilse de günümüzde en yaygın neden kilo alımıdır. Özellikle sağlıksız beslenme ve alınan besinlerin işlenmiş gıda olması günümüzde en sık jinekomasti nedenleri arasındadır. Modern hayatı getirdiği beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı jinekomasti tanısı alan kişi sayısını giderek arttırmaktadır.

inekomasti belirtileri nelerdir?

Jinekomastinin ana belirtisi meme başı altında ele gelen şişlik ve memelerde yağlanmamın eşlik ettiği büyümedir. Bu büyümenin 1 yıldan fazla süredir kalıcı olması gerekir. Ergenliğe giren erkeklerde meme başı altında ele gelen şişlik oluşabilir ama bu şişlik zamanla yumuşar ve kaybolur.

Bazı hastalarda jinekomasti ile beraber areola dediğimiz meme başı çevresindeki kahverengi alanda genişleme olabilir. Bu genişleme memeye kadınsı bir görünüm verir. Memedeki büyümeyle beraber areola kısmındaki genişleme de hastaları oldukça rahatsız etmektedir.

Jinekomasti tanısı nasıl konulur?

Jinekomastinin şikayeti olan çoğu hasta meme de büyüme şikayeti ile bizlere başvurur. Bu hastaların çoğunda karın ve bel bölgesinde de yağlanma artışı mevcuttur. Bu durumda şikayetlerin ne kadar süredir varolduğu önemlidir.

Jinekomastinin tanısında mutlaka yapılması gereken testlerden biri hormon testleridir. Hormon testlerinde anormallik olan hastaları endokrin hastalıkları bölümüne yönlendirmek gerekir.

Bu tarz hastalarda hormonal sorunun çözülmesi jinekomastinin problemininde ameliyatsız bir şekilde ortadan kalkmasını sağlar. Jinekomastide yapılması gereken görüntüleme yöntemi meme ultrasonudur. Meme ultrasonu bize memede var olan doku içeriğini rahatlıkla söyleyebilir.

Genelde ultrason sonucunda memede hem meme dokusu hem de yağ dokusu artışı beraber görülür. Hormon değelerinde problem olmayan ve ultrason sonucu jinekomastiyle uyumlu gelen kişiler jinekomastinin cerrahisi için aday hastalardır.

Jinekomasti için tedavi seçenekleri nelerdir?

Jinekomasti tedavi seçenekleri cerrahi jinekomast ve liposuction olarak ikiye ayrılabilir. Aslında liposuction her jinekomastinin ameliyatının ayrılmaz bir parçasıdır. Başta yağ dokusundan zengin jinekomastiler de olmak üzere her türlü jinekomastide vaser (ultrasonik liposuction) liposuction benim için ilk seçenektir.

Vaser tekniğinin jinekomastide etkinliği oldukça iyidir. Vaser jinekomastide hastalarında hem yağ dokusu üzerinde hem de meme dokusu üzerinde etkinliği vardır. Vaser yağ dokusunu eritip sıvı hale getirirken meme dokusunu da parçalayarak liposuction ile kolaylıkla alınmasını sağlar.

Vaser uygulaması sonrası power assisted liposuction (Microaire) ile sıvı hale getirilen meme ve yağ dokusunu almayı tercih ediyorum. Bu sayede hastada kilo vermeye yakın, düzensizliği olmayan ameliyat sonuçları almayı hedefliyorum. Vaser ve microaire uygulaması sonrası hastaların deri fazlalığı olup olmadığını kontrol ediyorum. Hastalarda deri fazlası olacağını düşünüyorsam mutlaka J plasma kullanarak deri şıkılaşmasını sağlıyorum.

J plasma özellikle jinekomastide yaptığımız deri çıkarma işlemini oldukça azalttı. Çoğu hastada j plasma ile deri fazlalıkları rahatlıkla toparlanabiliyor ve oldukça iyi sonuçlar alınıyor.

Artık Vaser, Microaire ve J plasma kombinasyonu jinekomastinin cerrahisinde benim için altın standart haline geldi. Dünya genelinde de A sınıfı merkezlerde bu üçlü kombinasyonu kullanılıyor.

Jinekomasti ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Hastalar ameliyatan sonraki gün evlerine ya da otellerine dönebilirler. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün hastalara kollarını çok fazla kullanmamalarını tavsiye ediyorum. Kolları ağır bir şekilde kullanmak hem ağrıyı arttırabilir hem de ameliyat sonrası meme bölgesinde kanamaya neden olabilir.

Her ameliyatta olduğu gibi jinekomast ameliyatı öncesinde ve sonrasında 4 hafta sigara içilmemesini tavsiye ediyorum. Hastalarımı hastaneden ayrıldıktan 2 gün sonra tekrar görüp kontrollerini yapıyorum. Ameliyattan 6 hafta sonra hastalarımı tekrar görüp kontrollerini yapıyorum.

Kimler jinekomasti riski altındadır?

Bazı kromozomal hastalıklar özellikle jinekomastinin açısından risk altındadır. Bu hastalıklar dışında toplum genelinde sağlıklıksız beslenen, hareketsiz yaşam tarzını benimseyen her erkek jinekomastinin açısından risk altındadır.

Jinekomasti ameliyatsız geçer mi?

Jinekomast eğer sadece hormonal nedenlerden, ilaç kullanımından ya da altta yatan net bir nedende kaynaklı ise ve bu neden ortadan kaldırılırsa azalabilir ya da geçebilir. Yine aynı şekilde jinekomastiyi sadece kilo alımına bağlı ise kilo verme sonrası azalabilir ve hatta bazı hastalarda tamamen geçebilir. Bunların dışındaki durumlarda genellikle jinekomastiyi tedavi etmek için cerrahi uygulanır.

Jinekomasti ilerler mi?

Jinekomasti esas olarak kilo alma nedenliyse hasta kilo almaya devam ettikçe memelerde büyümeye devam eder. Bunun belirli bir sınırı yoktur. Özellikle hızlı oluşan jinekomastilerde deri çatlakları meydana gelebilir. Kilo verme sonrası bu deri çatlakları deri de sarkmalara neden olurlar.

Meme kitlesel olarak küçülse de deri fazlalığından dolayı sarkar ve hastalar yine cerrahiye ihtiyaç duyarlar. Bu tarz durumlarda kilo alımının başladığı andan itibaren dikkatli olunması, olabildiğince kilo alımının azaltılması gerekir.

Eğer bu aşamalarda deri de çatlaklar oluşup deri kalitesi bozulmamış ise sadece liposuction ile çok fazla iz bırakmadan jinekomasti sorunu çözülebilir.

Jinekomasti ameliyatı için bir yaş sınırı var mıdır?

Estetik amaçlı yapılan jinekomastinin ameliyatları için hastaların 18 yaşın üzerinde olması gereklidir. Ayrıca jinekomast tanısı konulması üzerinden yaklaşık bir yıl geçmiş olması diğer bir önemli noktadır.

Jinekomasti ameliyatlarında neden Vaser Liposuction tercih edilir?

Jinekomastinin ameliyatlarında diğer liposuction yöntemleri de kullanılabilir. Vaser liposuction ise jinekomastide oldukça etkilidir. Vaser cihazının ilk onay aldığı ameliyat jinekomast ameliyatıdır. Bu nedenle Vaser liposuction ile yapılan jinekomastinin ameliyatlarında oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı ile en sık kombine edilen ameliyatlar nelerdir?

Genelde yağlanmaya bağlı meydana gelen jinekomastilerde erkeklerde gövdenin diğer alanlarında da yağ artışı olur. Bu alanlar karın ve bel çevresidir. Bu nedenle jinekomastiyle beraber en sık karın ve bel bölgeleri için yapılan vaser liposuction ameliyatı kombine edilir.
Özellikle günümüzde jinekomastinin tedavisi ile birlikte hastalarımız high-def ( high definition) liposuction ile vücut şekillendirme ameliyatı da istemektedirler. Bu hastalarda jinekomast, bel ve karın bölgelerini liposuction ameliyat yapılabilir.

Karı bölgesine yapılacak six-pack ameliyatı ile daha kaslı bir görünüm verilebilir. Aynı şekilde omuz ve kol bölgelerine yağ enjeksiyonu ile kas görünümü verilebilir. Aynı seansta jinekomastinin tedavi edilirken göğüs kası içine yağ enjeksiyonu yapılarak kaslı bir göğüs bölgesi oluşturulabilir.

Günümüzde beden algısının değişmesi ile bu ameliyatların hepsi tek seansta yapılıp hastalara tam bir vücut şekillendirme ameliyatı yapılabilir.

Jinekomasti ameliyatı lokal anestezi ile yapılabilir mi?

Eğer hastanın memesi çok büyük değil ve geniş bir alanda çalışılmayacaksa ameliyat lokal anestezi altında yapılabilir. Bunun dışındaki durumlarda ya da diğer bölgelerle yapılacak kombine ameliyatlarda ise genel anestezi tercih edilir.

Jinekomasti ameliyatından sonra korse kullanmak gerekir mi?

Bu ameliyat sonrası hastaların 6 hafta korse kullanmaları önerilir. Korse kullanımı hem ameliyat sahasında kan ve vücut sıvısı birikimini önler hem de derinin alttaki dokulara daha kolay adapte olmasını sağlar. Korse kullanımı özellikle ilk 2-3 hafta boyunca olabildiğince sürekli olmalıdır. Sonraki 3 haftada sadece uyku süresince korse kullanımı yeterlidir.

Jinekomasti ameliyatından ne kadar sonra hastalar banyo yapabilirler?

Hastalar ameliyattan 2 gün sonra banyolarını yapabilirler. Banyo sırasında korse çıkarılır ve banyodan sonra tekrar giyilir.

Jinekomasti ameliyatı her mevsimde yapılabilir mi?

Ameliyat her mevsimde yapılabilir. Burada hastaların göz önünde bulundurması gereken şey ameliyat sonrası korse kullanımıdır. Çok sıcak havalarda korse kullanımı hastalar için zorlayıcı olabilir.

Jinekomasti ameliyatından ne kadar süre sonra spor yapılabilir?

Ameliyattan 2 hafta sonra hastalar kollarını kullanmayacakları egzersizlere başlayabilirler. Tam olarak spor yapmaya başlamaları içinse yaklaşık 6 hafta kadar beklemeleri gerekir.

Jinekomasti ameliyatından ne kadar sonra normal hayata dönülebilir?

Bu ameliyat çok ağrılı değildir. Erkek hastalarda liposuction sonrası çok fazla ağrı meydana gelmez bu nedenle hastalar ameliyat sonrası rahatça hareket edebilirler. Bir hafta kadar dinlenmeleri yeterli olan hastalar ameliyattan 1 hafta sonra normal hayatlarına dönebilirler.

Normal hayata döndükten sonra 2-3 hafta kollarını çok fazla kullanmaları halinde hastalar göğüs bölgelerinde ağrı hissedebilirler. Bunun dışında jinekomast ameliyatı hastaların hayatlarında fazla bir kısıtlamaya neden olmaz.

Jinekomasti ameliyatı olduktan sonra memelerde tekrar büyüme meydana gelir mi?

Eğer hastalar bulundukları kiloyu koruyabilirlerse memelerde tekrar büyüme olmaz. Fakat hastalar kilo alırlar ise tekrar memede yağ dokusu artışı ve büyüme olabilir. Bu takdirde hastaların yeniden ameliyat olmaları gerekebilir.

Unutulmamalıdır ki ikinci yada üçüncü ameliyatlar ilk ameliyatlara göre daha zor ve ağrılı olabilir. Bu nedenle ilk ameliyat sonunda hastalara dikkat etmeleri gerekenleri olabildiğince detaylı bir şekilde anlatmaya çalışıyorum.

Jinekomasti ameliyatını sigorta karşılar mı?

Erkeklerde meme küçültme estetik bir ameliyat olduğu için çoğunlukla sigorta tarafından karşılanmaz. Hastanın doktor raporu ve ultrason ile teyit edilmiş tanısı varsa bazı durumlarda bu rahatsızlık estetik ameliyat kategorisinden çıkarılıp sigortalar tarafından ödenebilir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2024

Jinekomasti ameliyat fiyatları uygulanacak cerrahi tekniklere ve yapılacak ameliyat kombinasyonlarına göre değişiklik gösterebilir. Jinekomasti ameliyatı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.