Whatsapp

Vücut şekillendirme nedir?

Vücut Şekillendirme; Günümüzde yaşlanma, doğum yapmaya ya da kilo alıp vermeye bağlı olarak vücutta yağlanma artışı, deri fazlalıklarının oluşumu ve bu fazlalıklara bağlı görülen sarkmalar görülebilir. Bu tarz deformasyonların düzeltilebilmesi için yapılan ameliyatların bütününe vücut şekillendirme ameliyatı denir.

Modern toplumun getirdiği hareketsizlik, yanlış ve kötü beslenmeye bağlı olarak oluşan vücut deformasyonlarının artması vücut şekillendirme ameliyatlarına olan talebi giderek arttırmaktadır.

Günümüzde birçok nedenden dolayı artan beden algısında değişme ve mükemmelliğe yaklaşama isteği de diğer bir taraftan vücut şekillendirme ameliyatlarını daha popüler hale getiriyor. Unutulmamalıdır ki vücut şekillendirme ameliyatları sonrası vücutta meydana gelen değişimlerin korunabilmesi ve uzun soluklu olabilmesi için beslenme ve yaşam tarzında değişime gitmek de gereklidir.

Vücut şekillendirme nasıl yapılır?

Vücut şekillendirme ameliyatlarının kendi içerisinde bir sıralaması vardır. Bu sıralama kişiden kişiye ve hasta ihtiyaçlarına göre değişebilir. Dünya genelinde vücut şekillendirme ameliyatlarına gövde bölgesinden başlamak daha yaygın bir yöntemdir. Gövde bölgesi ameliyatlar için temel alanı oluşturur.

Gövde ameliyatları temelde karın bölgesine yapılacak liposuction ve germe işlemlerini, meme ameliyatlarını, sırt ve bel bölgesine yapılacak germe ve liposuction işlemlerini içerir. Gövde bölgesine yapılan vücut şekillendirme ameliyatları hasta görünümünü süratle değiştirir.

Bu sayede hem hastaların yaşam kalite ve konforları artar hem de hastalar diğer ameliyatlar için daha motive hale gelirler. İlk seanslarda gövde bölgesine yapılan şekillendirmelerden sonra diğer ameliyat seanslarında kol ve bacak bölgelerine ameliyatlar yapılabilir. Bu sıralamada hastanın öncelik ve ihtiyaçlarına göre değişiklik yapılabilir.

Örneğin kollarından şikayeti olan kıyafet bulmakta ya da kollarındaki ağırlıklardan dolayı kollarını yeterince kullanamayan hastalarda kol bölgesi ilk seans ameliyat içine dahil edilebilir. Yine hasta bacaklarındaki ağırlık ve deri sarkmalarından dolayı yeterince hareket edemiyorsa bacakları ilk ameliyat seasına dahil etmek hastanın yaşam konforunu arttıracaktır.

Popo bölgesine yapılacak yağ enjeksiyonu, popo kaldırma ya da popo protezi gibi ameliyatlarda ise hastanın ameliyatlardan sonra yüz üstü yatması gerektiği unutulmamalı ve planlama ona göre yapılmalıdır.

Popoya yapılan yağ enjeksiyonu işlemleri genelde liposuction ameliyatları ile beraber yapılır. Yağ enjeksiyonunda kullanılacak yağların liposuction ile alınabileceği düşünüldüğünde, iki ameliyatın birlikte yapılması zorunluluktur.

Popo bölgesinde sarkma olan hastalarda ise popo ameliyatı karın germe ve liposuction ameliyatı ile beraber yapılır.  Karın bölgesine yapılan germe işlemi arkada bel bölgesine doğru uzatılarak 360 derece karın germe yapılır ve popo yukarı doğru kaldırılır.

Bu işlem sırasında hastadan alınan yağlar ile popoya daha yuvarlak bir görünüm de verilebilir. Böylelikle hasta vücut şekillendirme ameliyatı sonunda hem yukarı doğru kalmış hem de hacim kazanmış bir popoya sahip olabilir.

Vücudunda yeterince yağ olmayan hastalar içinse vücut şekillendirme ameliyatlarında popo protezi kullanılabilir. Hangi işlem yöntem tercih edilirse edilsin popoya yapılan ameliyatları içeren vücut şekillendirme operasyonlarında hastalar sırt üstü yatmamalıdırlar.

Bu nedenle ameliyat planlamasını iyi yapmak önemlidir. Yüz üstü yatamayan hastalarda ya da ameliyat kombinasyonu nedeniyle yüz üstü yatmaması gereken hastalarda ben özel olarak yaptırdığımız BBL yataklarını kullanıyorum. Bu yatakların popo bölgesinde boşluk oluyor. Bu sayede hasta sırt üstü yatsa da hastanın popo bölgesine baskı gelmiyor.

Vücut şekillendirme hangi ameliyatları kapsar?

Vücut şekillendirme ameliyatları gövde, kol ve bacak bölgelerine yapılacak tüm ameliyatları içerir. Yukarıdan aşağıya doğru sıralamak gerekirse meme ameliyatları, kol liposuction ve kol germe işlemleri, gövde liposuction ve karın germe ameliyatları, bacağa yapılacak liposuction ve uyluk germe ameliyatları ve popoya yapılacak cerrahi işlemler vücut şekillendirme ameliyatları içersinde bulunurlar. Burada hangi bölgeye hangi ameliyatın yapılacağı ya da yapılabileceği kişiden kişiye değişir. Ameliyat kombinasyonlarında ana hedef vücut bölgelerinin birbirleriyle uyumunu yakalayabilmektir.

Lokal vücut şekillendirme nedir?

Lokal vücut şekillendirme işlemleri hastaların yukarıda saydığımız bölgelerin sadece birinde bulunan problemler için lokal ya da genel anestezi yapılan ameliyatlardır.

Örnek vermek gerekirse bacak iç kısmının üst bölgesinde bulunan yağların lokal anestezi altında vaser liposuction yöntemi ile alınması olabilir. Aynı işlem diz içinde bulunan lokal yağlanma alanları içinde yapılabilir. Yine bacak bölgesindeki hafif deri sarkmalarına karşı yapılacak Renuvion j plasma işlemi ile o bölgenin sıkılaştırılması lokal vücut şekillendirme ameliyatlarına bir diğer örnektir.

Kol ve karın bölgelerinde bulunan lokal yağlanma alanlarına karşı yine lokal vücut şekillendirme ile müdehalelerde bulunulabilir. Bu bölgelerdeki yağlar liposuction ile alındıktan sonra j plasma ile deri sıkılıkları artırılabilir.

Vücut şekillendirme uygulamaları nelerdir?

Yağ doldurma ( yağ enjeksiyonu):

Liposuction ile vücuttan alınan yağlar belli işlemlerden geçirilip saflaştırılarak hacim vermek amacıyla dolgu maddesi olarak başka bölgelere enjekte edilebilirler. Yağ enjeksiyonunda dikkat edilemesi gereken 3 parametre vardır. Bunlar yağın nereden alınacağı, nasıl saf yağ haline getirileceği ve nasıl uygun bölgeye enjekte edileceğidir.

Vücutta enjeksiyon sonrası en kalıcı yağlar göbek deliğinin altında kalan bölgeden ve uyluk iç bölgesinden alınan yağlardır. Vücut şekillendirmenin ameliyatlarında genellikle bu bölgelerden alınan yağların kullanılması tercih edilir.

Uygun liposuction yöntemi ile alınan yağlar içerisinde kan, doku parçacıkları ve liposuction sırasında verilen sıvılar vardır. Tüm bu maddeler özel filtreler yardımı ile yağ dokusundan ayrılır. Daha sonra hazırlanan saf yağ enjekte edilebilir hale getirilmek için farklı kalınlıktaki filtrelerden geçirilir.

Bu sayede yağ hem sıvı hale gelir hem de farklı kalınlıklara sahip olur. Yağın saflaştırılma aşamasında hava ile olabildiğince az temas etmesi önemlidir. Bu amaçla özel planlanmış kapalı sistemler mevcuttur. Ayrıca enjeksiyon öncesinde hazırlanmış olan yağlar yağ dokusundan elde edilmiş kök hücreler yada (Platelet Rich Plasma) ile zenginleştirilip kalıcılıkları arttırılabilir.

Şekillendirme ameliyatlarında hazırlanan yağlar popoya, memeye, bacakları kalınlaştırmak için diz altı bölgenin iç kısmına, erkek hastalarda daha atletik bir görünüm için göğüs, omuz ve kol bölgelerine enjekte edilebilirler.

Yağ enjeksiyonunda kullanılan yağların yaklaşık %40’ı vücut tarafından emilir. Kalan kısım ise enjeksiyon yapılan alanda ömür boyu kalır. Emilen kısmı azaltmak ve yağ enjeksiyonunun kalıcılığını artırmak için uygun şartlarda havayla temas ettirmeden saflaştırmak önemlidir. Aynı şekilde kök hücre yada ile karıştırılıp enjekte edilen yağlarda daha yüksek oranda kalıcılık elde edilir.

Karın germe (abdominoplasti):

Vücut şekillendirmenin ameliyatlarının en önemli parçalarında birisi karın germe (abdominoplasti) ameliyatıdır.Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı karın bölgesinin sıkılaşmasını daha düz ve atletik görünmesini sağlayan bir operasyondur.

Zaman içinde kadınların karın bölgelerinde yapılan doğumlara ya da hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak karın derisinde sarkmalar, çatlaklar görülebilir. Oluşan bu sarkmalar ve çatlaklar karın cildinin kalitesinin bozulduğunu gösterir. Özellikle birden fazla doğum yapmış kadınlarda ne kadar zayıflasam göbeğimden kurtulamıyorum gibi şikayetleri çok fazla duymaktayız.

Bunun en önemli nedeni her hamilelik sırasında birbirinden biraz daha uzaklaşan karın kaslarının (rectus abdominis kası) tekrar eski hallerine dönememesidir (rectus diastazı). Bu nedenle karın germe ameliyatlarından esnekliğini kaybetmiş karın cildine ve birbirlerinden ayrılmış karın kaslarına odaklanmak gerekir.

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatlarında göbek deliği altında bulunan elastikiyetini kaybetmiş deri atılarak daha gergin ve düzgün bir karın cildi elde edilir. Bunun yanında birbirlerinden ayrılmış karın kasları özel dikiş teknikleri ile birbirlerine yaklaştırılarak sıkı karın kaslarının oluşumu sağlanır.

Hastalarımızın en sık sorduğu soru göbek deliğine ne olduğudur. Göbek deliği aslında bir çukurdur ve tabanından karın kaslarına bağlıdır yani ameliyat esnasında göbek deliğinin yeri değişmez, etrafındaki deriden ayrılan göbek deliği olduğu yerde kalırken fazla derinin atılması sonrasında karın cildinin altında kalan göbek deliği, hemen üzerinden yapılan bir kesi ile dışarı alınır ve etrafındaki cilde tekrar adapte edilir.

Karın germe ameliyatlarında hastalarımızı bir diğer merak ettiği konu ameliyat sonrası oluşacak izdir. Abdominoplasti ameliyatında planlama yapılırken ameliyat sonrası oluşacak izin hastanın iç çamaşırının içinde kalmasına dikkat edilmelidir.

Yaklaşık 4 saat süren karın germe ameliyatı, karın yan bölgesine, sırt alt ve üst bölgelerine yapılacak vaser liposuction ile kombine edilerek daha ince ve güzel bir bel görünümü sağlanır. Meme protezi ve meme küçültme ameliyatları ile beraber yapılan abdominoplasti ameliyatlarında ise kadın vücudunun üst yarımında ideal bir şekillendirme yapılabilir.

Genel anestezi altında yapılan abdominoplasti ameliyatından sonra hastamızın en az 1 gece hastanede kalması gerekir. İlk birkaç gün belden hafifçe bükülü olarak yürümesini istediğimiz hastalarımız maksimum 10 gün içinde normal hayatlarına dönebilirler.

Kol germe (brakioplasti, arm lift):

Kol germe ameliyatı kolun üst bölgesinde meydana gelen kalınlaşmanın ve sarkmanın giderilmesi için yapılan estetik bir operasyondur. Kilo alıp vermeye ve yaşlanmaya bağlı kolun üst bölgesinde yağ dokusu artışı ve deri fazlası oluşabilir. Bazı hastalarda sadece deri fazlası görülürken, koldaki yağ dokusu artışı ile beraber kolun ağırlaşması ve deri fazlalığı beraber görülebilir. Kol germe ameliyatı şekillendirme operasyonlarının önemli bir parçasıdır.

Hastada deri fazlasıyla beraber kolda yağ dokusu artışı varsa, kol germe (brakioplasti) ameliyatı vaser liposuction ile kombine edilebilir. Vaser liposuction ile kolda biriken yağ dokusu uzaklaştırılır ve deri fazlası koltuk altından başlayıp dirsek iç bölgesine uzayan eliptik bir kesi kullanılarak çıkarılır.

Bu sayede hem kolda incelme sağlanır hem de fazla deri daha çıkarılır. Koldaki yağ fazlasının giderilmesi ile kolun ağırlığı azalır buna bağlı olarak dikiş hatlarına binen gerginlikte azalır, bu da daha iyi bir yara iyileşmesi sağlar. Kolda oluşan kesi kolu iç ve arka bölgesinde yerleştiği için nispeten daha az görülür.

Deri fazlası çok olmayan ve deri kalitesi iyi olan sadece kolda yağlanma şikayeti olan özellikle genç hastalarda ise sadece vaser liposuction ile bu bölgedeki yağlardan kurtulup kolda sıkılaşmayı sağlamak mümkündür.

Vaser ultrasonik etki ile yağları sıvı hale getirirken verdiği ısı etkisiyle fazla derinin sıkılaşmasını sağlar. Ayrıca derinin daha fazla sıkılaşmasını sağlamak için helyum gazını plasma enerjisine çevirip deri sıkılaşmasını sağlayan J plasma teknolojisi kullanılabilir. Deri kalınlığının uygun olması nedeniyle j plasma kolda çok etkilidir.

Kol germe (brakioplasti) operasyonu yaklaşık 2 saat süren ve genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Hastalarımızı anestezi etkisinden kurtulabilmeleri için 1 gece hastanede misafir etmekteyiz. Kol germe ameliyatlarından sonra hastalarımıza 6 hafta kadar kol korsesi kullanmasını öneriyoruz.

Ameliyat sonrasında hastalarımız 1 hafta içinde normal yaşantılarına dönebilirler. Hastalar ameliyattan 10 gün sonra kardio egzersizlerine başlayabilirler. Kol kullanımını gerektiren egzersiz hareketleri ise ameliyattan 6 hafta sonra yapılabilir.

Kol germe ameliyatı tek başına uygulanabildiği gibi, son dönemde obezite cerrahisi sonucu yüksek miktarlarda kilo vermeye bağlı olarak vücudunun diğer bölgelerinde de sarkması olan hastalarımızda, karın germe, meme dikleştirme, uyluk germe gibi operasyonlar ile kombine olarak uygulanabilir. Bu ameliyat kombinasyonları yapılırken hastanın genel durumu, kan değerleri ve yapılacak ameliyatın büyüklüğü dikkate alınmalıdır.

Uyluk germe (thigh lift):

Uyluk germe ameliyatı vücut şekillendirmenin ameliyatlarında gövde ve karın bölgesinin şekillendirilmesinden sonra yapılması tercih edilen bir ameliyattır. Bacak bölgesinde kilo almaya ve yaşlanmaya bağlı olarak yağlanma ve deri fazlalıklarının oluşumu görülebilir.

Bu deri fazlalıkları genellikle uyluk içinde oluşur. Vücut şekillendirmenin ameliyatlarında uyluk bölgesine sadece liposuction yapılabileceği gibi liposuction ve uyluk germe birlikte de yapılabilir.

Uyluk ve diz iç bölgesinde sadece yağlanma artışı olan hastalarda uyluk içine liposuction yapmak yeterli olabilir. Bu hastalarda deri kalitesi iyi ise deri fazlalığı oluşmaz. Ayrıca bu hastalar için uyluk iç bölgesindeki deri sıkılığını arttırmak için bu bölgelere J plasma uygulaması yapılabilir.

J plasma deri altına verdiği plasma enerjisi ile deri altındaki bağ dokusunun sıkılaşmasını sağlar. Bu etki ile deri fazlalığı oluşumunun önüne geçilir ve daha doğal sıkı bir ameliyat sonucu elde edilir.

Uyluk bölgesinde yağlanma artışı ve deri fazlalığının birlikte görüldüğü hastalarda ise liposuction ve uyluk germe birlikte yapılır. Bu ameliyatta önce liposuction yapılarak bacak inceltilir. Sonrasında uyluk germe ile birlikte deri fazlalıkları alınır.

Uyluk germe ameliyatında iz bacağın iç bölgesinde kalır. İzin uzunluğu deri fazlalığının miktarına göre hastadan hastaya değişir. Ameliyat genel anestezi altında yapıldığından hastaların en az 1 gece hastanede kalmaları gerekir. Tek başına yapıldığında uyluk germe operasyonu yaklaşık 3 saat kadar sürer. Diğer ameliyatlar ile kombine edildiğinde ise ameliyat süresi değişiklik gösterir.

Uyluk germe ameliyatından sonra konulan drenler genelde ameliyattan 4-5 gün sonra alınır. Hastalarımızın bu ameliyattan sonra 6 hafta kadar korse kullanmaları gerekir. Ameliyattan 10 gün sonra büyük ölçüde normal hayatlarına dönen hastalarımızın spora başlamaları için 6 hafta beklemeleri gerekir.

Mini Vaser (ultrasonik liposuction), high-def (high definition) liposuction:

Kilo almak ya da kilolu bir vücuda sahip olmak modern insanın en büyük sorunlarından biridir. Kadın ve erkek vücudu genetik ve hormonal nedenlerden dolayı farklı bölgelerinden kilo alır. Kadınlar genelde alt karın , basen ve bacaklarından kilo alırken, erkekler üst gövde ve karın bölgelerinden kilo alırlar. Liposuction ise şekillendirme ameliyatlarının ayrılmaz bir parçasıdır.

Son yıllarda yağa spesifik cihazların kullanıma girmesi ile liposuction standart bir yağ alma işlemi olmaktan çıkıp, bir Şekillendirme operasyonuna dönüştü. Bu cihazlarda en önemlileri Vaser (ultrasonik liposuction) ve PAL (power assisted liposuction ) ve Renuvion- j plasma yöntemleridir.

Vaser liposuction yönteminde ultrason dalgaları kullanılarak sadece yağ dokularına hasar verilir. Yağ dokusu sıvı hale gelirken yağ dokusu etrafındaki damar, sinir ve bağ dokuları zarar görmez bu sayede ameliyat sonrasında daha az morluk ve daha hızlı bir iyileşme gözlenir.

Vaser yöntemi ile eritilen yağlar, PAL yönteminde titreşimli kanüller ile vücuttan uzaklaştırılır. J plasma ile de altındaki yağları alınmış deri sıkılaştırılarak deri fazlalığı oluşması önlenir. Bu sayede eskiden gözlenen liposuction sonrası düzensizlikler ve ciltte oluşan dalgalanmaların önüne geçilir.

Hi-Def ya da 4D olarak da bilinen vücut şekillendirmenin yöntemlerinde normal kilosuna yakın fakat bölgesel yağlanması olan hastaların daha atletik bir vücut yapısına kavuşmaları mümkündür.

Erkeklerde karın bölgesindeki yağların Hi-Def(4D) vücut şekillendirmenin yöntemi ile şekillendirilerek six-pack görüntüsü elde etmek mümkündür. Karın bölgesi daha kaslı ve ince bir hale getirilen hastada dengeli bir vücut görünümü sağlayabilmek için göğüs, kol ve omuz bölgelerine yapılan yağ enjeksiyonları ile kaslı bir vücut görünümü sağlanabilir.

Kadınlarda Hi-Def(4D) vücut şekillendirmenin işlemi ile karın bölgesine atletik bir görünüm verilip, bel ve sırt bölgesi inceltilerek uygun bir vücut şekli elde edilebilir. Vücudun diğer bölgelerinden alınan yağlar popoya enjekte edilerek daha ince bir bel ve daha geniş ve yuvarlak kalçalar elde etmek mümkündür.

Mini vaser ameliyatı ile vücutta bulunan çok küçük bölgesel yağlanmalar lokal anestezi altında rahatlıkla giderilebilir. Buna en iyi örnek gıdı liposuction ameliyatıdır. Bu ameliyatta gıdı bölgesi lokal anestezi altında kolaylıkla alınabilir ve hastalar gün sonunda normal hayatlarına dönebilirler.

Ben kendi hastalarımda Hi-Def (4D) vücut şekillendirmenin ameliyatlarımı Vaser, PAL ve J plasma yöntemlerini beraber kullanarak yapıyorum. Bu sayede ameliyat sonrası oluşabilecek düzensizlikleri minimale indirip, daha hızlı bir iyileşme süresi ve daha iyi bir vücut şekillendirmesi elde etmek istiyorum.

Genel anestezi altında yaptığımız bu ameliyatlarda ameliyat süresi işlemin uygulanacağı bölge sayısına göre değişmekle birlikte 2-4 saat arasında değişmektedir. Genel anestezinin etkilerinden tam olarak kurtulmaları ve kendilerini daha iyi hissetmeleri için hastalarımızı en az 1 gece hastanede misafir ediyoruz.

Ameliyat sonrası altındaki yağ dokusu alınmış olan cildin yerine tam olarak oturabilmesi için hastalarımızdan 6 hafta boyunca ameliyat sonrasında giydirdiğimiz korseleri kullanmalarını istiyoruz.

Vücut Şekillendirme Estetiği Fiyatları 2024

Vücut şekillendirme estetiği fiyatları yapılacak ameliyatın türüne göre değişmektedir. Vücut şekillendirme estetiği fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.