Whatsapp

Elmacık Kemiği Dolgusu Nedir?

Elmacık Kemiği Dolgusu, dolgu malzemesi kullanarak elmacık kemiğinin hacmini artırmak ve yükseltmek amacı ile uygulanır. Direk kemik üzerine uygulanması gerektiği için kullanılan malzeme normal dolgu malzemelerinden daha sert ver dayanıklı olmalıdır.

Profesyonel bir şekilde uygulandığı sürece mükemmel sonuçlar elde edilir. Malzemenin ne kadar enjekte edileceği kişinin istediği kemik şekline göre değişiklik gösterir. Bu nedenle herkese aynı miktarlarda uygulanmaz.

Elmacık Kemiği Dolgusu; Elmacık kemiği yanağı en belirgin bölgesidir. Bu bölgenin belirgin olması genç görünüm sağlarken, bu bölgede meydana gelen hacim kaybı yüze yorgun bir ifade verir. Bu nedenle elmacık kemiği üzerine dolgu yaptırmak isteyen hasta sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Elmacık Kemiği Neresidir?

Alın, göz ve kulak arasında bulunan yüzün bir bölümüne elmacık kemiği denir. Yüzün öne ve yana olan genişliğini üstlenen bir kemiktir. Yüzün hava yastığı olarak da adlandırılır. Üst çene kemiği ile alın kemiğinin birleştiği bir noktadır. Genetik faktörlere göre kimi insanda çıkıntılıyken kimisinde çok belirgin değildir. Günümüzde değişen estetik algı sonucunda elmacık kemiğinin yüksekliği önemli bir noktada yer alır.

Doğru dolgu malzemeleri kullanarak yaptırmak mümkündür. Kemik yapısında damarsal yapılar ve sinirsel yapılar bulunur. Bu nedenle müdahale eden kişi mutlaka bir hekim olmalıdır. Aksi halde istenmeyen komplikasyonlar gelişebilir.

Elmacık Kemiği Dolgusu Ne Sağlar? Ne İşe Yarar?

Kemik üzerinde bulunan yumuşak dokular fiziksel ve estetik görüntünün bir parçasıdır. Yaşın ilerlemesi, vücuttaki kolajen üretiminin durması, travmalar ve genetik faktörlere bağlı olarak bu dokular zaman içerisinde deformasyona uğrar. Uygulanan dolgu sayesinde kemiğin yüksekliği artırılır. Yüze ışıltı verilir ve kişi olduğundan daha genç bir görünüme kavuşabilir.

Bişektomi işlemi sırasında yanak inceltme estetiği uygulanırken işlem sonrasında elmacık kemiği yüksekliği yetersiz kalabilir. Bu nedenle hedeflenen yüz görüntüsünü oluşturabilmek için dolguya ihtiyaç duyular. Tek başına uygulanan bir teknikken bazı durumlarda kombin olarak yapılabilir.

İşlem için tercih edilen ışıltılı dolgu modeli cildinizin daha canlı, parlak ve ışıltılı görünmesini sağlar. Ayrıca gözaltı morluk sorunu olanlar için bu morluk görüntüsünü azaltır. Bu işlem sayesinde gözaltlarınıza ekstra uygulama yapılmasına gerek yoktur.

Elmacık Kemik Dolgusu Neden Yapılır?

Yüz güzelliğini etkileyen önemli faktörlerden birisi elmacık kemiklerinin orantılı ve yüksek olmasıdır. Son yıllarda moda haline gelen Hollywood yanağı modelinin en önemli özelliği çıkık elmacık kemikleridir. Estetik kaygının yanı sıra travma ve çeşitli hastalıklar sonucu elmacık kemiği bölgesinde bulunan dokuları zarar gören kişiler medikal tedavi olarak da bu işlemi yaptırabilirler.

Elmacık Kemiği Dolgusu Nasıl Yapılır?

İşlem uygulanmadan önce hasta oturur pozisyona alınır. İşlem bölgesine anestezik krem sürülür. Antiseptik solüsyon dairesel hareketler ile sürülür ve sterilizasyon işlemi uygulanır. Kanül yardımı ile cilt dokusunun altına girilir ve her iki kemik üzerine 1 mililitre madde enjekte edilir. Ek doz gerektiren kişiler için 15 gün sonra ikinci seans düzenlenebilir.

İki elmacık kemiği yüksekliği ve genişliğinin aynı olması gerekir. Aksi halde asimetrik bir görüntü meydana gelir. Bu nedenle hastanın işlem sırasında oturması önemlidir. Kişi kemik yüksekliğinin fazla olmasını istemiyorsa 0,5 mililitre de uygulanabilir.Elmacık kemiği dolgu ortalama 30 dakikada tamamlanır.

Elmacık Dolgusunda Kullanılan Dolgu Maddesi Nedir?

İnsan sağlığına zarar vermeyen ve uygulamaların başarılı olmasını sağlayan hyaluronik asit maddesi dolgu içeriğini oluşturur. İnsan derisinin yapısında da var olan bu maddenin vücut ile uyumu sorunsuzdur. Farklı dolgu maddelerini kullanan klinikler de vardır. Ancak komplikasyonsuz ve başarılı işlem yapabilmek için bu maddenin kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Elmacık kemiğine dolgu yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Elmacık kemiği yüz kemikleri arasında orta büyüklükte bir kemiktir ve en belirgin bölgesi kemiğin en dış kısmındadır. Bu bölgeye dolgu yaparken en az 3 noktadan dolgunun yapılması önerilir . Bu noktalar göz kenarından göz altına doğru sıralanır. Göz kenarındaki noktaya en fazla miktarda dolgu yapılırken orta hatta gelindikçe dolgu miktarı azaltılarak enjeksiyona devam edilir. Burda dikkat edilmesi gereken nokta mutlaka dolgu enjeksiyonunun kemik üzerine yapılmasıdır.

Elmacık Kemiği Dolgu Kalıcı Mıdır?

Hyaluronik asit içerikli dolgular bir süre sonra kendiliğinden eriyerek vücutta kaybolur. İşlemin kalıcılık süresi 12-18 ay arasında değişiklik gösterir. Genel olarak bu sürelerin sonunda işlem tekrarlanır. Kalıcı uygulamalar için silikon kullanılabilir. Ancak komplikasyon gelişme riski fazla olduğu için genel olarak uygulanması tavsiye edilmez. Özellikle silikonların kanserojen riski yüksektir. Estetik kaygılar ile sağlığın geri dönüşsüz bir şekilde zarar görmesi yanıştır. Bu nedenle sağlıklı ve cildiniz ile dost olan uygulamaları tercih etmelisiniz.

Elmacık Kemiği Dolgusu Fiyatları 2024

İşlem maliyetleri standart fiyatlarda değildir. Özellikle dolgu malzemeleri kur farkından etkilenen ürünlerdir. Bu nedenle her ay fiyat güncellemeleri yaşanabilir. Sizlerde uygun maliyetlerde kaliteli ürünler ile hizmet almak için seçici davranmalısınız. Ayrıca kliniğin bulunduğu konum bilinen ve sık tercih edilen bir yer ise yine işlem maliyeti fazla olabilir. Bu nedenle fiyat performans karşılaştırması yapmadan kliniğe karar vermemelisiniz. Elmacık kemiği dolgusu fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Elmacık kemiğini belirginleştirmek için dolgu dışındaki seçenekler nelerdir?

Elmacık kemiğini belirginleştirmek içim dolgu dışında iki seçenek daha bulunmaktadır. Bunlar yağ enjeksiyonu ve implanttır. Elmacık kemiği implantı alt göz kapağından yada ağız içinden girilerek genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Elmacık kemiği üzerine yapılan yağ enjeksiyonları ise en az 2 seans enjeksiyondan sonra kalıcı bir hacme kavuşurlar.

Elmacık kemiği üzerine neden dolgu yaptırma ihtiyacı oluyor?

Çocukluk ve gençlik dönemlerinde elmacık kemiği üzerindeki doku miktarı fazladır ve bu insan yüzüne gençlik ve tazelik kazandırır. Yaşlanma ve yer çekimi etkisi ile bu bölgedeki yumuşak dokular aşağıya doğru sarkmaya başlar. Bu sarkma hem elmacık kemiği bölgesindeki hacim azalmasına hem de nazolabial bölgedeki çizginin derinleşmesine neden olur.

Elmacık kemiği üzerine yapılan dolgunun yüzün diğer bölgelerine yapılan dolgunlardan farkı var mıdır?

Elmacık kemiği üzerine yapılan dolgularda yüzün diğer bölgelerine yapılan dolgular gibi hyalüronik asit içermektedir. Bu bölgeye yapılan dolgunun diğer bölgelerden farkı, kemik üzerine yapılıyor olmasıdır. Bu nedenle bu bölgeye yapılan dolgular daha büyük molekül hacmine sahip hacim verici etkide olmaları gerekir.

Elmacık kemiği işlemi yüzde başka hangi dolgular ile birlikte yapılabilir?

Kemik

dolgusunun anatomik yakınlığı bakımından göz alt bölgesine yapılacak dolgular ile birlikte yapılabilir. Hem göz altına hem de elmacık kemiği üzerine dolgu yapıldığı zaman , göz altı bölgesi ile yanak bölgesi geçişi daha güzel olmaktadır.

Bu sayede göz altı torbaları kamüfle edilirken elmacık kemiğini de dolgu ile belirgin hale getirdiğimizde, yanak göz altı geçişi estetik olarak daha pürüzsüz olmaktadır.  Elmacık kemiğine dolgu uygulamasının beraber uygulanabileceği diğer alan nazolabial bölgedir.

Elmacık kemiğine yapılan dolgu ile yanak bölgesi yukarıya doğru kaldırılır. Bu sayede nazolabial bölgedeki çizgilerin derinliği azaltılabilir. Böylelikle nazolabial bölgede daha az dolgu ihtiyacı olur.

Elmacık kemiğine üzerine yapılacak dolgu miktarı ne kadar olmalıdır?

Hastadan hastaya değişmekle birlikte genelde elmacık kemiği için 1-2 cc dolgu yeterli olur.

Elmacı Kemiği Dolgusu Zararlı Mıdır?

Yapılan işlemler sonucunda uygulamanın herhangi bir zararı ya da yan etkisi tespit edilmemiştir. Sağlığın korunması ve komplikasyon riskinin yok edilmesi için mutlaka güvenilir hizmet veren kliniklerde işlem yaptırmalısınız. Cerrahi müdahale olmasa bile vücudunuza uygulanan her müdahale özenli ve dikkatli olmalıdır.

Komplikasyon gelişen vakalar incelendiğinde kullanılan dolgu malzemesinin kalitesizliği, kişinin dolguya karşı aşırı hassasiyetinin olması ve yeterli sterilizasyonun yapılmamasıdır.

Kurumsal hizmet veren ve insan sağlığını ön planda tutan kliniklerde hizmet aldığınız sürece bu komplikasyonlar ile karşılaşmazsınız. Bu nedenle hekim ve kurum tercihi hayati derecede önemlidir. Estetik kaygılar ile yaptıracağınız elmacık kemiği dolgusunun işleminde kaliteden ödün vermemelisiniz.

Elmacık Kemiği İşlemi Ağrılı Mıdır?

Lokal anestezi için kullanılan kremlerin etkisi işlemden 2 saat sonra yine devam eder. Uyuşma sağlandıktan sonra dolgu yapılırsa kişi herhangi bir ağrı ve acı hissetmez. İşlemden sonra uygulama bölgesinde hassasiyet oluşabilir. Ancak kişinin yaşamını olumsuz etkileyen bir durum değildir İşlemden hemen sonra işi işe dönebilir. Sadece uygulama bölgesini korumak yeterlidir.

İşlemin çok ağrılı olduğu konusunda yanlış bilgiler edinebilirsiniz. Bu nedenle işlemi yaptırmaya karar verdiğinizde hekiminizle görüşmenizi ve en doğru bilgileri ondan almanızı tavsiye ediyoruz. Siz de yüzünüzün orantısından memnun değilseniz kısa sürede hayaliniz olan görüntüye kavuşabilirsiniz.

Elmacık Kemiğine Yapılan Dolgu Kaç Ay Kalıcı Olur?

Kullanılan malzeme kalitesine ve bakım uygulamasına göre kalıcılık süresi değişiklik gösterir. Çok sıcak su ile duş almak ve elmacık kemiklerinin üzerine masaj yaparak bakım uygulamak dolgu malzemesinin hızlı erimesine neden olur. Bu nedenle ılık su ile duş alınmalı ve baskı uygulanmamalıdır. Günlük rutin bakım için kullanılan nemlendirici kremlerin bazılarında kimyasal içerikler olabilir. Kimyasallar cilt tarafından emilir ve doku altındaki hyaluronik asidin yapısını bozar.

Dolgunun kalıcılık süresini artırmak için doktorunuzun tavsiye ettiği cilt bakım ürünlerini ve tekniklerini deneyebilirsiniz. Genel olarak 12-18 ay arasında işlem tekrarı gerekir. Elmacık kemiği dolgusunun etkisini uzun süre yaşamak için tekrar bir seans düzenlenmelidir.

Elmacık Kemiğine Ne Kadar Dolgu Uygulanacağına Nasıl Karar Verilmelidir?

Dolgu miktarının belirlenmesi için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Kişinin yüz hatlarının genişliği, elmacık kemiklerinin yüksekliği, genişliği, doku kaybı derecesi ve kişinin sahip olmak istediği görüntü dikkate alınır. Bazı durumlarda kişiler yüz hatlarına uyum sağlayacağını düşündükleri için fazla miktarlarda dolgu isteyebilir.

Doğru miktar ayarlanamadığı zaman doğal ve estetik görüntünün yakalanması maalesef mümkün değildir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyelerine uyarak yeterli miktarlarda elmacık kemiği dolgusu yaptırmalısınız.