Bize Ulaşın Whatsapp

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı nedir?

Karın Germe, Özellikle kadınlarda gebelik yada kilo alıp verme ile karın derisinde çatlaklar, deri fazlalığı, yağ dokusunda artış ve karın kaslarında ayrışma meydana gelebilir. Çatlakların oluşumu aynı zamanda bize deri kalitesinin bozulduğunu gösterir.

Karın germe ameliyatı ile bu çatlaklar ve deri fazlalıkları alınır ve karın kasları dikişler yardımı ile tekrar sıkılaştırılır. Bu işlemler yapılırken karın duvarına bağlı olan göbek deliği için yeni bir yer oluşturulur. Karın germe ameliyatı sonunda kalacak olan kesi izi de hastanın iç çamaşırı altında kalacak şekilde planlanlanır.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Karın germe ameliyatına sırt ve belin alt kısmına liposuction yaparak başlıyorum. Bu bölgedeki yağların alınabilmesi için hastanın ameliyat masasında yüz üstü pozisyonda yatıyor olması gerekir. Daha sonra hasta sırt üstü pozisyona getirilir.

Hasta sırt üstü yatarken karın yanlarına ve koltuk altı bölgesine uzanacak şekilde meme yanlarına liposuction yapılarak bel bölgesi iyice inceltilir. Eğer hasta sigara kullanmayan bir hasta ise karın ön bölgesine de liposuction yapılarak bu bölge inceltilebilir. Sigara içen hastalarda ise karın ön bölgesine liposuction yapmak yara iyileşme problemi yaratacağında oldukça risklidir.

Daha sonra tabanından karın kaslarına bağlı olan göbek deliği etrafındaki deri kesilerek göbek deliği karın derisinden serbestlenir. Planlanan miktarda deri ve yağ dokusu çıkarılarak göbek deliğinin üzerinde kalan deri göğüs kafesine kadar tünel açılarak serbestlenir.

Ayrılmış durumdaki karın kasları dikişler ile birbirlerine yaklaştırılıp, karın daha sıkı bir hale getirilir. Ben bu noktada karın kasları içine lokal anestezi etkili ilaç enjekte ederek kaslardan kaynaklı ağrıyı azaltmaya çalışıyorum.

Daha sonra ise göbek deliğinin üzerindeki deri alt kesi hattına yaklaştırılarak karın kesisi izi hastanın iç çamaşırı içinde kalacak şekilde kapatılır. Kesi hattı tam kapatılmadan göbek deliğini çıkarmak için karın derisi üzerinde uygun bir yerden eliptik şekilde bir delik açılarak göbek deliği buradan çıkarılır ve etrafındaki deriye dikişlerle tutturulur.

Sırt bölgesine 2 adet ve karın bölgesine 2 adet dren konularak karın germe ameliyatı sonlandırılır. Kesi bölgeleri özel bantlarla kapatılarak hastalara korseleri giydirilir. Tam olarak uyanmasından sonra hasta odasına transfer edilir.

Karın germe (abdominoplasty) ameliyatı kimlere yapılabilir?

Karın germe ameliyatı olacak hastalar için aranan temel kriter karın bölgesinde deri fazlalığının olmasıdır. Deri fazlalığı olan kişilerde aynı zamanda deri üzerinde çatlaklar da bulunabilir. Çatlakların oluşumu bize deri fazlasıyla beraber deri kalitesinin de bozulduğunu gösterir.

Abdominoplasti ameliyatı için bir diğer ameliyat endikasyonu da karın kaslarında meydana gelen ayrışma nedeniyle hastanın karnının dışarıya doğru belirgin olarak büyümesidir. Bu değişimler sıklıkla gebelik sonrasında oluşsa da, hamilelik geçirmemiş fakat hızla ve fazla miktarda kilo alıp vermiş kişilerde de görülebilirler. Bu nedenle zaman zaman doğum yapmamış daha genç kişilere de karın germe ameliyatı yapmak gerekebilir.

Abdominoplasti ameliyatı öncesinde neler yapılmalıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi karın germenin ameliyatı öncesinde de hastaların ameliyat öncesi testlerinin yapılması ve anestezi doktoru tarafından muayene edilmeleri gerekir. Genellikle bu işlemler ameliyattan bir gün önce yapılır. Hastalar yine ameliyattan bir gün önce ameliyat için gerekli onam formlarını imzalamalıdırlar. Ameliyat öncesi her hastanın fotoğrafları çekilir.

Ameliyat sabahı ise karın germek ve yapılacak ek ameliyatlar varsa bu ameliyatlarla ilgili çizim ve planlama yapılır. Karın germenin ameliyatından sonra sorunsuz ve iyi bir yara iyileşmesi için hastaların ameliyattan önce 4 hafta ve ameliyattan sonra 4 hafta sigara kullanmamaları gereklidir.

Kanama riskini arttırdığı için ameliyattan bir hafta öncesinden itibaren aspirin kullanılmamalıdır. Gebelik benzeri etki oluşturdukları ve kanama pıhtılaşma sistemlerine olumsuz etkilerinden dolayı karın germenin ameliyatından 4 hafta önce doğum kontrol hapları bırakılmalıdır. Yeşil çay kullanımının kanamayı arttırmasından dolayı ameliyattan birkaç hafta önce kesilmesi önerilir.

Abdominoplasti ameliyatı ne kadar sürer?

Ben karın germenin ameliyatlarının hepsini liposuction ile kombine ederek yapmayı tercih ediyorum. Özellikle karnın yan kısımlarına, sırt bölgesine ve belin alt kısımlarına liposuction yaparak bel bölgesinde güzel bir incelme sağlamaya çalışıyorum. Liposuction ile kombine edilmiş bir karın germenin ameliyatı ortalama 4 saat civarı sürüyor.

Karın germenin sonrası bilinmesi gerekenler nelerdir?

Ameliyat bitiminden 4-5 saat sonra hastalar ilk yemeklerini yerler. Bu yemek genellikle çorba şeklinde sıvı gıdalardır. Yemek sonrasında hasta yavaş yavaş yatakta oturmaya başlar ve bu sayede tansiyonları düzelir. Hastalar tam olarak anestezi etkisinden çıktıklarında kısa yürüyüşlere başlarlar.

Bu aşamada hastalar hafifçe belden bükülü şekilde yürümelidirler. Ameliyattan sonraki gün hastanın pansumanları açılır ve daha küçük pansumanlar yapılır ve korseleri tekrar giydirilir. Karın germenin ameliyatından sonra hastalarımıza 2 gün hastanede kalmalarını tavsiye ediyorum.

Ameliyattan 6-7 gün sonra drenler alınır ve hastalar daha rahat hareket etmeye başlarlar. Drenler alındıktan sonra hastalar dik şekilde yürümeye başlayabilirler. Drenler çekildikten 2 gün sonra hastalar rahatlıkla banyo yapabilirler. Karın germenin ameliyatından 3 hafta sonra hastaların steril bantları çıkarılır, yara yerleri kontrol edilir.

Yara yerlerinde iyileşme sorunu yoksa yara izlerini soldurmak için günde 2 defa silikon jel kullanılmaya başlanır. Silikon jelin en az 3 ay kullanılmasını öneriyorum. Ameliyattan 4 hafta sonra yürüyüş gibi egzersizlere başlanabilir. Rutin spor yapan hastaların normal günlük spor aktivitelerine dönmeleri için 6 hafta beklemelerini tavsiye ediyorum.

Özellikle ameliyat sonunda beslenmelerine dikkat eden ve düzenli spor yapan hastalarda bel bölgesinde çok ciddi incelme sağlanabilir. Bu nedenle ameliyat öncesi yapılan görüşmede hastalarıma ameliyat sonunda hayatlarında yapmaları gereken değişiklikleri ayrıntılı bir şekilde anlatıp onları daha fazla motive etmeye çalışıyorum.

Mini Abdominoplasti nedir?

Mini abdominoplasti göbek deliğinin altındaki deri fazlasının alınabildiği bir ameliyattır. Aynı zamanda göbek deliği altındaki kas bölgeleride dikişlerle sıkılaştırılabilir. Mini karın germede yapılan işlemler göbek deliği altındaki bölgede yapılır ve göbek deliğinin etrafında kesi olmaz ve yeri çok fazla değişmez. Sadece göbek deliğinin altındaki deri çıkarılacağından göbek deliği hafifçe aşağıya doğru yer değiştirebilir.

İzsiz Abdominoplasti ameliyatı (endoskopik karın germe) nedir?

İzsiz abdominoplasti ameliyatında karın derisinde kesi olmaz ve deri fazlası atılamaz. Yapılan işlem endoskopik olarak ayrılmış olan karın kaslarını dikiş koyarak şıkılaştırmaktır. Karın dersinde sarkma yada fazlalık olmayan sadece karın kaslarında ayrışma yada gevşeklik olan hastalar için uygulanabilecek bir yöntemdir.

Karın germenin sonrası hamile kalabilir miyim?

Abdominoplasti ameliyatı hamile kalmaya engel değilir. Bebeğin anne karnında büyümesine engel olmaz ve hastalar sağlıklı bir şekilde çocuk sahibi olabilirler.

Eğer hasta gebeliğinde çok hızlı kilo almadıysa ve karnında çatlaklar meydana gelmediyse, gebelik sonrasında karın bölgesi tekrar gebelik öncesi şekline döner. Ama hasta gebelik boyunca hızlı ve fazla miktarda kilo aldıysa yada karın derisinde çatlaklar oluştuysa, o zaman gebeliğin bitiminden en erken 1 yıl sonra karın germesi revize edilmelidir.

Karın germenin ne gibi riskler içerir?

Abdominoplasti ameliyatı sonrası görülen en sık komplikasyon yara iyileşme problemidir. Eğer hasta kilolu ise, karın germek işlemi çok agresif yapılmışsa, hastanın ek hastalığı varsa yada sigara kullanıyorsa bu risk daha fazladır. Genelde yara iyileşme problemi göbek deliği altındaki bölgede meydana gelir. Genelikle bu iyileşme problemi lokal yara bakımı ile tedavi edilir.

Karın germek ağrılı mıdır?

Karın germek ameliyatı sonrası meydana gelen ağrı kişiden kişiye değişebilir. Genellikle hastalar bu ağrıyı sezaryen ameliyatı ile kıyaslamaya çalışırlar. Karın germek ameliyatında kaslar kesilmez, kaslar birbirlerine dikişler yardımı ile yaklaştırılır. Bu nedenle ameliyat sonu hissedilen ağrı sezaryen ameliyatından daha azdır.

Ama karın germe ağrısız bir ameliyattır denemez. Bu ağrıyı azaltmak için ameliyat esnasında karın kaslarına lokal anestezi etkili ilaçlar enjekte ediyorum. Ameliyat sonuda hastalara verdiğimiz kuvvetli ağrı kesiciler sayesinde ağrı ciddi oranda azaltılabiliyor. Daha sonraki günlerde hastalar yürümeye başladıkça daha az ağrı hissetmeye başlıyorlar.

Abdominoplasti ameliyatından sonra iz kalır mı?

Karın germenin sonrasında hastanın iç çamaşırı içinde kalacak şekilde iz kalır. Bu izi soldurmak ve daha az belirgin hale getirmek için ameliyattan 3 hafta sonra silikon jel kullanılmaya başlanır. Silikon jelin günde 2 kez olacak şekilde en az 3 ay kullanılmasını öneriyorum.

Yara izi zaman içinde solup ameliyattan 1 yıl sonra daha az görünür hale geliyor. Ameliyattan 1 yıl sonra pudralama yöntemi dediğimiz, yara izi üzerine ten rengi döveme yapılarak yara izi daha da az görünür hale getirilebilir.

Abdominoplasti ve liposuction beraber yapılabilir mi?

Karın germek ameliyatı çoğunlukla liposuction ile beraber yapılır. Karın yanlar, bel ve sırt bölgelerine yapılan liposuction ile bel çevresi daha güzel inceltilir ve kum saati görünümü verilebilir. Ben hastalarımın hemen hepsine karın germek ameliyatı ile liposuction ameliyatını beraber yapıyorum.

Bu iki ameliyatın beraber yapılabilmesi için hastanın kan değerlerinin yeterince yüksek olması gerekir. Bu nedenle ameliyat öncesi kan değerlerini gördükten sonra karar vermeyi tercih ediyorum. Kan değerleri normal yada normalin biraz üstünde olan hastalar için karın germek ve liposuction rahatlıkla kombine edilebilir.

Doğum sonrası çatlakların hepsi Abdominoplasti ile giderilir mi?

Karın germeyle alınabilecek çatlakların miktarı deri fazlalığının miktarına göre değişir. Genel bir fikir vermek gerekirse hastaların hepsi göbek deliğinin altında kalan çatlaklardan kurtulurlar.

Karın derisinde fazlalığı çok olan hastalarda göbek deliğinin üzerindeki çatlakların bir kısmı da alınabilir. Göbek deliği üzerinde kalan çatlakların bir kısmı da ameliyat sonrasında hastanın iç çamaşırı içinde kalır ve daha az görünür hale gelir.

Göbek fıtığı Abdominoplasti ameliyatı ile giderilebilir mi?

Abdominoplasti ameliyatı esnasında hastanın göbek fıtığı varsa bu fıtık tedavi edilebilir. Bu sayede hem hastanın göbek fıtığı tedavi edilir, hem de karın kasları sıkılaştırılır. Bu iki işlemin beraber yapılması karın duvarı kaslarını daha kuvvetli hale getirir. Böylelikle hastalar ameliyat sonrası daha sıkı bir karın bölgesine sahip olabilirler.

Abdominoplasti ameliyatı yazın yapılabilir mi?

Abdominoplasti ameliyatı her mevsimde yapılabilir. Burada önemli olan hastanın ameliyattan sonra 6 hafta kadar korse kullanacak olmasıdır. Hastalar ameliyat sonrası serin bir yerde iyileşme sürecini geçirebilirlerse abdominoplasti yaz aylarında da yapılabilir. Yaz aylarında tatil yapmak isteyen hastalar için abdominoplasti ameliyatını tatillerinin sonrasında olmalarını tavsiye ediyorum.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2023

Karın germe ameliyat fiyatları yapılacak ameliyatın içeriğine ve hangi ameliyat kombinasyonlarının yapılacağına göre değişmektedir. Karın germe ameliyatı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.