Whatsapp

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak Dolgusu, dudak hacminin artırılması ve dudak kontürünün belirginleşmesi için uygulan enjeksiyon tekniğidir. Önceki yıllarda sadece kadınlar tarafından tercih edilen dudak dolgusu günümüzde erkekler tarafından da tercih ediliyor. İşlem için kullanılan farklı dolgu maddeleri bulunsa da en sık tercih edilen hyaluronik asit içerikli malzemedir. Hyaluronik asit yapısı itibari ile en net doğal görüntüyü kazandırır. Sık tercih edilmesinin en önemli nedeni de doğal olmasıdır. Abartılı müdahaleler her zaman başarısız sonuçlar elde edilmesine neden olur.

Dudak şekli orantılı olan kadınlar çok fazla makyaj ürünü kullanmak orunda değildir. Doğal ve estetik görünen orantılı dudak yapısına sadece parlatıcı kullanarak doğal güzelliği yakalayabilirler. Ayrıca canlı dudak yapısı her zaman genç ve enerjik görünmenizi sağlar. Dişlerin yapısı ne kadar güzel ve düzgün olursa olsun dudak hattı yeterli değilse gülüş tasarımının yakalanması mümkün değildir. Bu nedenle dudak dolgusu yaptırarak gülüş tasarımını tamamlayabilirsiniz.

Dudak Dolgusu; Geçmişten günümüze dudakların daha belirgin ve dolgun olması bir güzellik simgesi olarak görülmektedir. Dolgun ve belirgin kıvrımlara sahip dudaklar kadınları daha çekici gösterir.

Bu nedenle günümüzde dudak dolgularına talep giderek artmamaktadır. Kişiden kişiye dudak büyüklükleri ve şekilleri değişiklik gösterse de ilk bakışta göze hoş gelen ve doğal belirginliği sahip dudak dolguları yapmak Clinicplast olarak önceliğimizdir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılıyor?

İşlem öncesinde uzman hekim tarafından kişinin yüz yapısına uygun dudak şekli belirlenir ve dudak hacmi tespit edilir. Dudak dolgusu hangi bölgeye enjekte edilecek ise çizim yapılır.  Lokal anestezi için krem ya da enjeksiyon yöntemi uygulanır. Uyuşma sağlandıktan sonra dolgu maddesi enjekte edilir. İşlem sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta doğallığın yakalanmasıdır.

Günümüzde estetik görüntünün ilk şartı doğal ve orantılı yüz hatlarıdır. Kişinin yüz yapısına uygun olmayan ve hacim olarak fazla büyütülen dudaklar estetik görüntüden uzaktır. Bu nedenle dudak boyutu hakkında doktora danışarak ortak bir karar verilebilir. Sizin istediğiniz dudak hacminin yüzünüze olan orantısını doktora danışabilirsiniz.

Kalıcı Dudak Dolgusu Neden Yapılır?

Lokal anestezi altında muayenehane ortamında uygulanabilir.  Genel anestezi ve ameliyathane ortamı gerektirmez. 1 milimetrelik ucu bulunan enjektörler yardımı ile ortalama 0.5-1 CC arasında malzeme uygulanır. İlk seansta en fazla 1 CC uygulanması doğal görüntünün yakalanması için yeterli olabilir. Ancak travma sonucunda ciddi doku kaybı olan kişilerde doktor uygun görürse daha fazla miktarlar uygulanabilir. Trafik kazası ve geçirilen hastalıkların sonucunda dudak hattı tamamen kaybolabilir. Böyle vakalarda dudak dolgusu tek başına yeterli değildir.

Dolgu işlemi tek dudak ya da iki dudak birlikte uygulanabilir. Bazı kişilerin alt dudağı dolgunken bazılarını üst dudağı daha büyüktür. İki dudağı arasındaki orantıyı eşitlemek isteyen kişiler için doğru miktarda dolgu malzemesinin kullanılması yeterlidir.

Dudak şeklinde ve dokularına yaşın ilerlemesine bağlı olarak bazı deformasyonlar olur. Dudak hattının kaybolması, kilo alımına bağlı olarak dudak şeklinin ince görünmesi, travma sonucunda dudak dokusunun bir kısmının kaybedilmesi, kişinin dudak şeklinden memnun olmaması ve daha dolgun dudaklara sahip olma isteği gibi nedenlerden dolayı dolgu işlemleri yapılır.

Dudak dolgusu sadece dudakları büyütmeyi mi amaçlar?

İlk bakışta dudak dolgularının ana amacı dudakları büyütmek olarak görünse de iyi yapılmış bir dudak dolgusu hastaya sıradan bir dudak büyümesinden daha fazlasını sunmalıdır. Doğru yapılan bir dudak dolgusu için dudak bölgesini oluşturan yapıların iyi bilinmesi ve orantılı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

Dudak bölgesinede dolgu yapılabilecek alanlar vermillion hattı (dudakların çevresinde bulunan kırmızı- pembe dudak dokusu ile derisi alanındaki geçiş bölgesi) , dudak mukoza alanı ( kırmızı- pembe renkli dudak bölgesi ), cupids bow ( dudak ile burun arasındaki dudak ile burun arasında uzanan, dudaktan başlayıp buruna doğru uzanan iki çizgi arasında kalan alan) ve dudak ile burun arasında kalan cilt bölgesi olarak sıralanabilir.

Dudak dolgusu ile dudak konturu nasıl yapılır?

Dudak konturu dudağın kırmız-pembe mukoza hattı ile dudak derisi arasındaki geçiş bölgesine dudak dolgusu yapılması ile oluşturulur. Bir diğer kontur alanı da cupids bow dediğimiz dudak ile burun arasında bulunan iki hattın arasındaki çukur bölgedir. Bu çukur bölgenin daha belirgin hale getirilmesi dudaklara daha genç bir görünüm kazandırır. Bu amaçla bu çukur alanın etrafınadaki hatlara yapılacak dolgu bu cupids bow alanını daha derin gösterir.

Dudak dolgunluğu nasıl sağlanır?

Esas olarak dudağın mukoza (kırmızı-pembe alan) bölgesine yapılan dudak dolgusunu dudaklarda belirgin büyümeye ve dolgunlaşmaya neden olur. Dudak mukozası ile dudak konturuna yapılan dudak dolguları dudaklarda istenilen hacim artışını ve orantılı görünümü sağlarlar.

Dudak Dolgusunun Tedavi Yöntemleri

Dudak şekillendirme için kullanılan tedavi yöntemleri 2 çeşittir. Hangi tekniğin kullanılması gerektiği kişinin isteği ile ilgilidir. Kalıcı ve geçici dolgu yöntemleridir. Kalıcı işlem için dudak bölgesine slikon konur. Slikon kişi çıkarmak istemediği sürece dudak bölgesinde kalır. Geçiçi olan işlemlerde ise afrodit, eros, hera ve venüs tipi olmak üzere dört farklı tiple uygulanabilir. Hangi tip uygulamanın seçilmesi gerektiği işinin yüz şekli ve dudak yapısına bakılarak belirlenir.

Dudak Dolgusunun Sonrası

İşlem sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Dudak dolgusunu yapıldıktan sonra ilk 2 saat yemek yemek ve bir şeyler içmek yasaktır. Kişinin dudak dokusuna göre şişlik ve morarma görülebilir. Soğuk uygulama ile şişlikler yok edilebilir. Dudağın dolgu malzemesine alışma süreci vardır. Sertlik oluşması nedeni ile masaj yapılmamalıdır. Sigara ve alkol gibi zararlı maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. İşlem sonrası sıraladığımız bu kriterlere dikkat etmezseniz hem komplikasyon gelişimi hem de işlem sonucunun başarısız olmasına neden olabilirsiniz.

İğnesiz Dudak Dolgu Avantajları Nelerdir?

İğnesiz dolgu işlemi bazı avantajlara sahiptir. Bu avantajlar;

  • İğne kullanılmadığı için herhangi bir acı hissi oluşmaz ve kişi için konforludur.
  • Kısa sürede tamamlanabilen ve güvenilir bir uygulamadır.
  • Hassas cilt dokusuna sahip olan kişiler için alerjik reaksiyon oluşturmaz.
  • Doğal görünün kolay bir şekilde yakalanır ve en konforlu tekniktir.

Sıraladığımız bu avantajlardan yararlanabilmek için kaliteli hizmet veren kliniklerden hizmet alınmalıdır.

Dudak dogusu ile dudak asimetrilerine çözüm olabilir mi?

İyi yapılmış bir dudak dudak dolgu dudaklardaki hacim farlı nedeniyle oluşmuş simetri problemlerinin çözümüne yardımcı olur. Eğer dudaklardaki asimetri geçirilmiş travma, kas fonksiyon bozukluklarına ya da yüz felci gibi sinir hasarlarına bağlı ise dudak dolgusunu yapmak tek başına bu asimetrilerin çözümünü sağlamaz. Bu tarz asimetrilerde mutlaka ek tedavi seçenekleri gerekmektedir.

Dudak üstündeki çizgiler için dolgu yapılabilir mi?

Özellikle yaşlanmaya ya da sigara kullanımına bağlı olarak dudakların üstünde çizgilenmeler meydana gelir. Bu ince çizgilere dolgu yapılarak çizgilerin belirginliği azaltılabilir. Bu dolgu yöntemi dudağa uygulanacak ile kombine edilerek çizgilerin görünürlüğü daha da azaltılabilir.

Dudak dolgularının kalıcılığı ne kadardır?

Dudak dolgularının kalıcılığı dolgu türüne göre değişmekle birlikte ideal kalıcılık süresi 1 yıldır. Kalıcı dolgular diğer vücut bölgeleri için olduğu gibi dudaklar içinde önerilmez. Dudak dolguları 1 yıl içinde enzimatik reaksiyon ile eritilirler.

Dudak dolgusunu yaptırmak ağrılı bir işlem midir?

Dudaklar yüzün diğer bölgelerine göre daha hassastırlar dolayısı ile bu dudaklar dolgu yaparken ağrıyı azaltmak çok önemlidir. Bu hem hastanın konforunu hem de işlemi yapan doktorun konforunu artırır. Bu amaçla biz dudak dolgusunun öncesi kuvvetli lokal anestezi özelliği olan krem kullanıyoruz. İsteyen hastalarım için yanak ve alt dudak bölgesinde bulunan sinir noktalarına lokal anestezi enjeksiyonu yaparak dudaklarda tam uyuşmayı sağlayabiliyoruz.

Alt dudak ile üst dudak arasında dolgu yapılması yönünden fark var mıdır?

Alt dudakta üst dudağın aksine dudak hacmi dudak konturundan daha fazla ön plana çıkmaktadır. Normalde alt dudağın üst dudağa göre biraz daha büyük ve yan profilden bakınca biraz daha önde olması gerekir. Her iki dudak arasında orantının sağlanmasında ve dudak büyüklüklerine karar verilmesinde doktorun estetik bakış açısı ile beraber hastanın beğenileri de göz önüne alınmalıdır.

Dudak dolgusu yaptırmak istiyorum ama dudaklarımın çok büyümesinden korkuyorum

Bu istek ya da bu korku dudak dolgusunu yaptırmak isteyen hastalarımızın büyük bir kısmında mevcuttur. Özellikle lokal anestezinin de etkisiyle dudaklara yapışan dolgu sanki olduğundan daha fazlaymış gibi görünebilir ya da hastalarımız böyle hissedebilir.

Clinicplast olarak dudak büyüklüğü konusunda endişesi olan hastalarımızı rahatlatmak adına aşamalı dudak dolgu dediğimiz yöntemi uyguluyoruz. Bu yöntemde hastalar işlem sırasında ayna ile dudak boyutlarını sürekli kontrol edebiliyor ve onlar için yeterli olan noktada işlemi sonlandırıyoruz.

Sonrasında bir hafta süre tanıyarak şişliklerin geçmesini, lokal anestezi etkisinin ortadan kalmasını ve hastanın dudak görünümüne alışmasını sağlıyoruz. Bütün bu etkiler geçtikten sonra hastalarımızın büyük çoğunluğu biraz daha dolgu ekletmek istediklerini dile getiriyorlar. Bu sayede hastalarımız hem sonucu daha iyi değerlendirebiliyor hem de istedikleri dudak büyüklüğüne daha güvenli bir şekilde sahip oluyorlar.

Dudak dolgusunu kanülle mi yoksa iğne ile mi yaptırmak daha doğrudur?

Burada tercih doktorun kendini hangisinde daha rahat hissettiğine bağlı olarak değişebilir. Genel kabul olarak iğne ile yapılan dudak dolgularında dudaklara daha belirgin ve net kontur hatları yapılabilmektedir. Buna karşılık sadece hacim verilecek dudaklarda sadece iki noktadan girilerek kanül ile hem alt dudağa hem de üst dudağa dolgu yapılabilir.

Dudak Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

İşlemin etkisi ortalama olarak 18 aydır. Ancak kalıcı slikon uygulaması ile uzun yıllar dolgu etkisi kullanılabilir. Kalıcı sonuç elde etmek isteyen kişiler doktorunuza danışarak slikon dolguları kullanabilirsiniz.

Doğal Dudak Dolgusu Yaptıranlar

Hyaluronik asit ve vücuda tamamen uyum sağlayan malzemeler kullanılarak uygulanan dolgu sonuçları mükemmel seviyededir. Bu nedenle yapılan araştırmalara göre işlemi yaptıran kişilerin hemen hemen tamamı memnun kalıyor. Sizlerde dudak şeklinizden ve hacminden memnun değilseniz bu uygulamayı yaptırabilirsiniz.

Dudak Dolgusu Fiyatları 2024

İşlem maliyetleri kullanılan malzeme kalitesi, işlem süresi ve hekimin tecrübesine göre değişiklik gösterir. Çok ucuz fiyat teklifi sunan kliniklerde genellikle FDA onayı olmayan ve insan sağlığına zararlı malzemeler kullanıyor olabilir. Bu nedenle fiyat araştırması yaparken kliniklerin önceki işlemlerinin  sonuçlarını incelemelisiniz. Dudak dolgusu fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Dudak Dolgu Ne İşe Yarar?

Zaman ilerledikçe ciltte bulunan kolajen seviyesi azalır. Bu nedenle dudak dokusu esnekliğini ve eski formunu kaybeder. Dolgu içerisindeki hyaluronik asit dudağa esneklik kazandırır ve dudak hattının yeniden oluşmasını sağlar. Belirgin dudakla kişinin her zaman çekici görünmesine yardımcı olur.  Dudak dolgusunu her insanda farlı bölgelere uygulanır. Bu nedenle etkileri aynı değildir.

Dudak Dolgu Maddeleri Nelerden Oluşur?

Rekombinant DNA teknolojisi ile geliştirilen hyaluroik asit bir dolgu maddesidir. Bu dolgu dudak derisinde bulunan bazı pigmentleri ve nemlendirici maddeleri içerisinde taşır. Bu sayede herhangi bir komplikasyon gelişmez ve dolgunun dudağa uyumu sorunsuz gerçekleşir. Slikon malzemeden üretilen dolgu maddeleri vücut ile tam uyum sağlamaz. Bu nedenle belirli periyotlarda kontrol edilmelidir. Dudak golgusu işleminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için

Dudak Dolgusunun Tedavisi Güvenli Mi?

Dudak şeklinizi düzeltebileceğiniz en güvenilir tekniklerden birisi dolgu işlemidir. Ayrıca dolgu uygulamasında uzmanlaşmış ve hangi bölgelere ne kadar miktarda ürün yerleştireceğini bilen hekimler tarafından yapılan işlemin sonucu oldukça yüz güldürücüdür. Dolgu konusunda aklınıza takılan soruları işlem öncesine hekiminize mutlaka danışmalısınız.

Dudak Dolgu Acı Verir Mi?

Uygulama öncesinde kullanılan anestezik kremlerin etkisi en az 2 saat sürer. Bu nedenle dolgu sırasında ve sonrasında herhangi bir acı hissi oluşmaz. Ancak acı eşiği çok düşük olan kişiler kremin etkisi geçtikten sonra soğuk uygulama yaparak acı hissini yok edebilir. Dudak şekillendirme teknikleri içerisinde minimum acı düzeyine sahip işlemdir.

Etkisi Ne Kadar Sürecek?

Cilt yapısı ve dokusu her insanda birbirinden farklıdır. Yağlı, karma ve kuru cilt dokuları verilen dolgu maddesinin kalıcılığını etkiler. Yağlı ciltlere uygulanan dolgu daha uzun süre kalırken kuru cilt tiplerinde daha kısa sürede eriyebilir. Ancak kaliteli malzeme kullanmak ve işlem sonrasında etkili dudak bakımı uygulayarak dudak dolgusunun işleminin etkisi artırılabilir.

Dudak dolgusundan sonra dudaklarda şişlik olur mu?

Dudaklar fazla kanlanan bölgeler olduğu için, dolgu sonrası dudaklarda bir miktar şişlik olur ve bu doğaldır. Genellikle 1-2 gün içerisinde bu şişlikler kaybolur ve dudak olması gereken büyüklüğe ulaşır.

Dudaklarında uçuk çıkan hastalar dudak dolgusu yaptırabilir mi?

Dudaklarında uçuk çıkan hastalarda dudak dolgusunu yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Eğer dudaklarda aktif uçuk varsa kesinlikle dudak dolgu yapılmaz. Dudaklarında uçuk çıkma riski olan hastalarda ise mutlaka dudak dolgu uygulamasından 4 gün önce başalayacak ve uygulamadan 4 gün sonrasında devam edecek şekilde antiviral uçuk tedavisi uygulanmalıdır.