SiziArayalım

  Dudak Dolgusu

  Dudak Dolgusu; Geçmişten günümüze dudakların daha belirgin ve dolgun olması bir güzellik simgesi olarak görülmektedir. Dolgun ve belirgin kıvrımlara sahip dudaklar kadınları daha çekici gösterir.

  Bu nedenle günümüzde dudak dolgularına talep giderek artmamaktadır. Kişiden kişiye dudak büyüklükleri ve şekilleri değişiklik gösterse de ilk bakışta göze hoş gelen ve doğal belirginliği sahip dudak dolguları yapmak Clinicplast olarak önceliğimizdir.

  Dudak dolgusu sadece dudakları büyütmeyi mi amaçlar?

  İlk bakışta dudak dolgularının ana amacı dudakları büyütmek olarak görünse de iyi yapılmış bir dudak dolgusu hastaya sıradan bir dudak büyümesinden daha fazlasını sunmalıdır. Doğru yapılan bir dudak dolgusu için dudak bölgesini oluşturan yapıların iyi bilinmesi ve orantılı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

  Dudak bölgesinede dolgu yapılabilecek alanlar vermillion hattı (dudakların çevresinde bulunan kırmızı- pembe dudak dokusu ile derisi alanındaki geçiş bölgesi) , dudak mukoza alanı ( kırmızı- pembe renkli dudak bölgesi ), cupids bow ( dudak ile burun arasındaki dudak ile burun arasında uzanan, dudaktan başlayıp buruna doğru uzanan iki çizgi arasında kalan alan) ve dudak ile burun arasında kalan cilt bölgesi olarak sıralanabilir.

  Dudak dolgusu ile dudak konturu nasıl yapılır?

  Dudak konturu dudağın kırmız-pembe mukoza hattı ile dudak derisi arasındaki geçiş bölgesine dudak dolgusu yapılması ile oluşturulur. Bir diğer kontur alanı da cupids bow dediğimiz dudak ile burun arasında bulunan iki hattın arasındaki çukur bölgedir. Bu çukur bölgenin daha belirgin hale getirilmesi dudaklara daha genç bir görünüm kazandırır. Bu amaçla bu çukur alanın etrafınadaki hatlara yapılacak dolgu bu cupids bow alanını daha derin gösterir.

  Dudak dolgunluğu nasıl sağlanır?

  Esas olarak dudağın mukoza (kırmızı-pembe alan) bölgesine yapılan dudak dolgusu dudaklarda belirgin büyümeye ve dolgunlaşmaya neden olur. Dudak mukozası ile dudak konturuna yapılan dudak dolguları dudaklarda istenilen hacim artışını ve orantılı görünümü sağlarlar.

  Dudak dogusu ile dudak asimetrilerine çözüm olabilir mi?

  İyi yapılmış bir dudak dudak dolgusu dudaklardaki hacim farlı nedeniyle oluşmuş simetri problemlerinin çözümüne yardımcı olur. Eğer dudaklardaki asimetri geçirilmiş travma, kas fonksiyon bozukluklarına ya da yüz felci gibi sinir hasarlarına bağlı ise dudak dolgusu yapmak tek başına bu asimetrilerin çözümünü sağlamaz. Bu tarz asimetrilerde mutlaka ek tedavi seçenekleri gerekmektedir.

  Dudak üstündeki çizgiler için dolgu yapılabilir mi?

  Özellikle yaşlanmaya ya da sigara kullanımına bağlı olarak dudakların üstünde çizgilenmeler meydana gelir. Bu ince çizgilere dolgu yapılarak çizgilerin belirginliği azaltılabilir. Bu dolgu yöntemi dudağa uygulanacak botox ile kombine edilerek çizgilerin görünürlüğü daha da azaltılabilir.

  Dudak dolgularının kalıcılığı ne kadardır?

  Dudak dolgularının kalıcılığı dolgu türüne göre değişmekle birlikte ideal kalıcılık süresi 1 yıldır. Kalıcı dolgular diğer vücut bölgeleri için olduğu gibi dudaklar içinde önerilmez. Dudak dolguları 1 yıl içinde enzimatik reaksiyon ile eritilirler.

  Dudak dolgusu yaptırmak ağrılı bir işlem midir?

  Dudaklar yüzün diğer bölgelerine göre daha hassastırlar dolayısı ile bu dudaklar dolgu yaparken ağrıyı azaltmak çok önemlidir. Bu hem hastanın konforunu hem de işlemi yapan doktorun konforunu artırır. Bu amaçla biz dudak dolgusu öncesi kuvvetli lokal anestezi özelliği olan krem kullanıyoruz. İsteyen hastalarım için yanak ve alt dudak bölgesinde bulunan sinir noktalarına lokal anestezi enjeksiyonu yaparak dudaklarda tam uyuşmayı sağlayabiliyoruz.

  Alt dudak ile üst dudak arasında dolgu yapılması yönünden fark var mıdır?

  Alt dudakta üst dudağın aksine dudak hacmi dudak konturundan daha fazla ön plana çıkmaktadır. Normalde alt dudağın üst dudağa göre biraz daha büyük ve yan profilden bakınca biraz daha önde olması gerekir. Her iki dudak arasında orantının sağlanmasında ve dudak büyüklüklerine karar verilmesinde doktorun estetik bakış açısı ile beraber hastanın beğenileri de göz önüne alınmalıdır.

  Dudak dolgusu yaptırmak istiyorum ama dudaklarımın çok büyümesinden korkuyorum

  Bu istek ya da bu korku dudak dolgusu yaptırmak isteyen hastalarımızın büyük bir kısmında mevcuttur. Özellikle lokal anestezinin de etkisiyle dudaklara yapışan dolgu sanki olduğundan daha fazlaymış gibi görünebilir ya da hastalarımız böyle hissedebilir.

  Clinicplast olarak dudak büyüklüğü konusunda endişesi olan hastalarımızı rahatlatmak adına aşamalı dudak dolgusu dediğimiz yöntemi uyguluyoruz. Bu yöntemde hastalar işlem sırasında ayna ile dudak boyutlarını sürekli kontrol edebiliyor ve onlar için yeterli olan noktada işlemi sonlandırıyoruz.

  Sonrasında bir hafta süre tanıyarak şişliklerin geçmesini, lokal anestezi etkisinin ortadan kalmasını ve hastanın dudak görünümüne alışmasını sağlıyoruz. Bütün bu etkiler geçtikten sonra hastalarımızın büyük çoğunluğu biraz daha dolgu ekletmek istediklerini dile getiriyorlar. Bu sayede hastalarımız hem sonucu daha iyi değerlendirebiliyor hem de istedikleri dudak büyüklüğüne daha güvenli bir şekilde sahip oluyorlar.

  Dudak dolgusunu kanülle mi yoksa iğne ile mi yaptırmak daha doğrudur?

  Burada tercih doktorun kendini hangisinde daha rahat hissettiğine bağlı olarak değişebilir. Genel kabul olarak iğne ile yapılan dudak dolgularında dudaklara daha belirgin ve net kontur hatları yapılabilmektedir. Buna karşılık sadece hacim verilecek dudaklarda sadece iki noktadan girilerek kanül ile hem alt dudağa hem de üst dudağa dolgu yapılabilir.

  Dudak dolgusundan sonra dudaklarda şişlik olur mu?

  Dudaklar fazla kanlanan bölgeler olduğu için, dolgu sonrası dudaklarda bir miktar şişlik olur ve bu doğaldır. Genellikle 1-2 gün içerisinde bu şişlikler kaybolur ve dudak olması gereken büyüklüğe ulaşır.

  Dudaklarında uçuk çıkan hastalar dudak dolgusu yaptırabilir mi?

  Dudaklarında uçuk çıkan hastalarda dudak dolgusu yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Eğer dudaklarda aktif uçuk varsa kesinlikle dudak dolgusu yapılmaz. Dudaklarında uçuk çıkma riski olan hastalarda ise mutlaka dudak dolgusu uygulamasından 4 gün önce başalayacak ve uygulamadan 4 gün sonrasında devam edecek şekilde antiviral uçuk tedavisi uygulanmalıdır.

  Dudak Dolgusu Fiyatları 2021

  Dudak dolgusu fiyatları 2021 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

  Randevu Formu Op. Dr. Salih Onur Basat ile hemen iletişime geçip randevunuzu oluşturabilirsiniz...