Whatsapp

Çene Dolgusu Nedir?

Çene Dolgusu, çene uç bölgesinde var olan problemlerin giderilmesi için kullanılan tekniktir. Genetik olarak çene asimetrisinin olması, çene hattının kaybolması, çene geriliği ve geniş çene alanının olması kişiler için önemli sorunlardır. Ameliyat gerektirmeden kısa süre sonunda problemler yok edilebilir. Hyaluronik asitli dolgular kullanıldığı için herhangi bir komplikasyon gelişmez.

Çene Dolgusu Neden Uygulanır?

Çene bölgesindeki sorunlar insanların mutsuz olmasına ve kendilerini kötü hissetmelerine neden olur. Fiziksel görünümün oluşmasına çene önemli bir faktördür. Özellikle geride ve çok önde olan şekiller güzelliği olumsuz etkiler. Çene dolgusu ile oval ve estetik bir yüz görüntüsü yakalamak mümkündür. Belirgin çene hatlarına sahip olmak günümüz güzellik algısının en önemli kriteridir. Hacim problemleri çene sorunlarının en büyük nedenidir. Yeterli miktarda dolgular ile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan bu sorunlar giderilir.

Çene Dolgusuna Neden İhtiyaç Duyarız?

Travma ve kaza sonucunda çene bölgesinde doku kaybı yaşayanlar ya da diğer nedenlere bağlı çene şeklinden rahatsız olan herkes dolgu işlemine ihtiyaç duyabilir. Hyaluronik asit içerikli dolgu, kişinin kendi yağı ve kök hücre destekli yağlar kullanılarak bu işlem yapılır. Cerrahi müdahale hem zor hem de iyileşme süreci uzun olan bir işlemdir.

Çene Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

İşlem basit ve acı hissi olmamasının yanında büyük avantajlar sağlar. Çene dolgusunun avantajlarını sıralarsak;

  • Cerrahi bir müdahale olmadığı için iyileşme süresi yoktur.
  • Tek seansta istenilen ve hayal edilen şekle kavuşulmasını sağlar.
  • Hastane yatışı gerektirmez ve kişi aynı gün yaşantısına devam edebilir.
  • Yüz bölgesine hoş bir ifade katar ve komplikasyon riski minimum düzeydedir.

Uygulamanın avantajlarından yararlanabilmek için alanında uzman kişiler ve doğru dolgu malzemeleri ile yapılmalıdır. Aksi halde ciddi reaksiyonlar ve komplikasyonlar gelişir.

Çene Dolgusu Ne Kadar Kalıcıdır?

Kaliteli ve doğru oranda malzeme kullanıldığı zaman işlemin kalıcılığı 1-1.5 senedir. Bu süre sonunda işlem tekrarı gerekir. Kalitesiz ürünlerin cilt altında kalıcılığı çok kısadır ve her türlü etkene bağlı olarak eriyebilir. Bu nedenle işlemi yapan doktorunuza hangi marka dolgu malzemesi kullandığını sormanızı tavsiye ediyoruz. Çene dolgusunun işleminde başarılı olabilmek ve işlemin etkisini uzun süre devam ettirmek için kullanılan malzeme kalitesine dikkat etmelisiniz.

Çene Dolgu Uygulama Süresi Ne Kadardır?

İşlem süresi anestezi kremin etkisi ve uygulanan dolgu malzemesinin miktarına göre değişiklik gösterir. Acı hissinin minimum olması için uygulama bölgesine anestezi özelliği bulunan krem sürülür. Kremin etkisi yarım saat sonra başlar. Dolgu enjeksiyonu da 15- 20 dakika arasında değişiklik gösterir. İşlemin toplam süresi 45-50 dakikadır.

Çene Dolgusunun Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlemden sonra ki ilk 3 saat yüz yıkmak ve duş almak yasaktır. Dolgu yerine baskı olmaması için ilk 3 gün sırt üstü yatılmalıdır. Masaj hareketleri dolgunun erimesine neden olur. Bu nedenle yüz yıkarken ve krem sürerken kesinlikle masaj uygulanmamalıdır. Bol su içmek işlemin etkisini artırabilir. Bu nedenle bol su içilmelidir.

Çene Bölgesinde Gözlemlenen Şekil Bozuklukları Nelerdir?

Yapılan incelemelere göre çene bölgesinde en sık karşılaşılan problemler;

  • Çene hattının fazla kilo alıp vermeye bağlı olarak kaybolması
  • Alt çenenin olması gerekenden daha kısa ve geride olması
  • Çene ucunda genetik olarak çukurluğun bulunması ve kişiyi rahatsız etmesi
  • Doku ve deri sarkmaları

Sıraladığımız şekil bozuklukları estetik ve güzel görünmeyi engeller. Bu nedenle ameliyatsız çene dolgusunun işlemi ile kısa sürede bu sorunlar yok edilebilir.

Çene Dolgu Geri Alınabilir Mi?

Kullanılan dolgu malzemesi hiyaluronik asit ve eriyen bir ürün olduğu için kişi istediği zaman geri alınabilir. Dolgu olan bölgeye yine enjeksiyon yöntemi ile dolgu eritici madde enjekte edilir ve kısa sürede dolgu eriyerek yok olur.

Çene Dolgusuyla Hangi Estetik Sorunlar Tedavi Edilir?

Anatomik olarak çenenin önde ya da geride olduğu durumlar, travma nedeni ile çene hacminin bozulması ve eski haline döndürülmesi, çene boyutu problemleri bu işlem ile düzeltilebilir. İleri derecede olan ve cerrahi müdahale gerektiren durumlar için tercih edilemez.

Çene Ucu Dolgusu Eridikten Sonra Çenede Herhangi Bir Problem Yaratır Mı?

Dolgu eridikten sonra herhangi bir sorun oluşturmaz. İşlem yapılmadan önceki şekline geri döner. Kişiler isterlerse dolgu işlemini tekrar ettirebilir. Şekil bozuklularının cerrahi operasyon ile uygulanması hem ağrılı hem de uzun süre tedavi gerektiren bir durumdur. Konforlu ve kısa sürede istediğiniz görüntüye ulaşmak için bu işlemler tercih edilebilir.

Çene Dolgu Ağrılı Mıdır? İşlem Ne Kadar Sürmektedir?

İşlem öncesi lokal anestezi uygulanır. Anestezi sonrasında uygulama bölgesindeki dolular uyuşur ve enjektörün hareketleri hissedilmez. Dolgu uygulandıktan sonra sadece bölgede hassasiyet oluşabilir. Ağrılı bir müdahale değildir ve herkes yaptırabilir. İşlem süresi 30-45 dakika arası değişebilir.

Jawline Dolgu İle Genç Bir Yüz Elde Edilir Mi?

Yapı olarak üçgen ve orantılı görünen yüz şekli her zaman genç bir görünüme sahiptir. Jawline uygulayarak yuvarlak yüz hatlar giderilebilir. Üçgen yüz görüntüsü sivri çene ile elde edilir. Doğru miktarda dolgu maddesi uygulayarak orantılı ve genç bir yüz elde edilir. Çene dolgusunu özellikle 40 yaş ve üzeri kadınlarda genç görünmek amacı ile uygulanır. Dolgu ile çene dokusuna bağlı olan boyun derisi bir miktar kaldırılır ve kırışıklıklar giderilebilir. Özellikle tecrübeli hekimler tarafından yapılan işlemler genç bir görünüm kazanmanız için daha etkilidir.

Çene Dolgu İçin Kaç CC Dolgu Kullanılması Gerekir?

Kullanılacak dolgu miktarını belirlerken dikkat edilen kriterler vardır, çene boyutu, şekil bozukluğunun derecesi, istenilen çene şekli ve cilt altı yağ dokusu oranıdır. Bu kriterler doğrultusunda genel olarak 4-6 cc dolgu malzemesi enjekte edilir. Şekil bozukluğu olmayan ve sadece çene hattı belirginleştirmek istenilen durumlarda yaklaşık 2 cc yeterlidir. Malzeme miktarının fazla olması işlemin etkisinin daha uzun sürmesini sağlamaz. Aksine doğallıktan uzak ve kötü bir görüntü oluşmasına neden olur.

Çene Dolgusu Yaptıranlar

Kullanılan dolgu malzemelerinin FDA onaylı olması, insan vücudu ile birebir uyum sağlaması ve komplikasyon riskinin minimum düzeyde olması nedeni ile insanlar işlem sonucundan memnundur. Ameliyat olmak yerine dolgu işlemini sürekli tekrarlayarak uzun yıllar istedikleri çene görüntüsüne sahip olan insanlar vardır.

Günlük yaşantıyı olumsuz etkileyen ve uzun süren konforsuz iyileşme dönemine sahip olan cerrahi müdahaleler çene problemleri için tavsiye edilmez. Çene fonksiyonunu bozan ve kişinin yaşam kalitesini düşüren ve dolgu ile giderilemeyen medikal sorunlar için cerrahi uygulama gereklidir. Doktor kontrolü sonucunda tedavi tekniği belirlenir.

Çene Dolgusu Fiyatları 2024

Dolgu işleminin fiyatı belirlenirken kullanılan malzemenin kalitesi, işlemin süresi, şekil bozukluğunun derecesi ve hizmet verilen merkezin bulunduğu lokasyon etkilidir. Özellikle lokasyon nedeni ile yüksek miktarlarda hizmet bedeli isteyen kurumlar ile karşılaşabilirsiniz.

Dolgu yaptırmaya karar verdiğinizde ilk olarak kaliteli hizmet veren kurum bulmalısınız.

Çene dolgusu fiyatları 2024 hakkında bilgi almak ve sonucundan memnun kalacağınız işlemi yaptırmak için kurumumuzu arayabilirsiniz.