Bize Ulaşın Whatsapp

Memeler neden sarkar?

Meme Dikleştirme; Meme kilo alıp vermeye, hamilelik döneminde hormonal değişikliklere maruz kalmaya ya da yaşlanmaya bağlı olarak formunu kaybedebilir. Bunun sonucunda memelerde sarkma meydana gelir.

Memede oluşan sarkmaya meme dokusunda büyüme ya da küçülme eşlik edebilir yani sarkmış bir memede normal boyutlarda meme dokusu olabileceği gibi normalden fazla ya da daha az meme dokusuda bulunabilir.

Meme dikleştirme ameliyatlarında olması gereken yerden daha aşağıda yerleşmiş olan meme, dikleştirilerek normal yerine taşınır. Bu işlem yapılırken amaç normal yerinde, normal boyutlarda bir meme elde etmektir.

Meme dikleştirme nasıl yapılır?

Eğer hastada normalden daha az bir meme dokusu var ise meme dikleştirme işlemiyle beraber meme protezi yerleştirilerek uygun hacim elde edilir. Bazı hastalarda memeler normalden büyük ve sarkık olabilir, bu gibi hastalarda meme hem dikleştilir hem de küçültülür.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi ne gibi hazırlıklar yapılır?

Her ameliyatta olduğu gibi dikleştirme ameliyatından öncede hastalarım ile son görüşmeyi ameliyattan 1 gün önce yapmayı tercih ediyorum. Görüşme gününde hastalarımızın kan testleri yapılıyor ve anestezi muayeneleri tamamlanıyor.

Görüşme sonrasında hastaların uygun açılardan fotoğrafları çekiliyor. Ben meme ameliyatı yapacağım her hastamdan hastanın yaşına ve meme dokusunun yoğunluğuna göre ultrason yada mamografi çektirmesini istiyorum. Yapılan bu görüntülemeler ameliyat sonrasındaki takipleri için bir kıyas noktası oluyor.

Hastalarımdan ameliyattan 4 hafta önce sigarayı bırakmalarını ve ameliyattan sonraki 4. hafta bitene dek sigara içmemelerini istiyorum. Ameliyat günü hastalarımı tekrar görüp ameliyat öncesi çizimlerini yapıp varsa sorularını cevaplıyorum.

Meme dikleştirme ameliyatı ne kadar sürer?

Uygulanacak ameliyat tekniğine göre değişmekle birlikte meme dikleştirmenin operasyonları yaklaşık 3 saat sürer. Meme de memenin büyüklüğüne göre farklı şekilde izler olabilir. Bu izlerin en yaygını ters T şeklinde olandır.

Bu izler genelde meme başı etrafında, meme başından sütyen çizgisine ve sütyen çizgisinde olacak şekilde isimlendirilir. Ameliyat sonunda hastaların 2 adet dreni olur ve bu drenler 2 gün içerisinde çekilir.

Genel anestezi altında yapılan bu ameliyattan sonra hastalarımızı 1 gece hastanede misafir ediyoruz. Dren çekilmesi sonrası hastanın pansuman ihtiyaçı kalmaz ve dren çekilmesinden 2 gün sonra banyosunu yapabilir. Ameliyat sonrasında sporcu sütyeni giydirdiğimiz hastalarımızdan sporcu sütyenini 6 hafta kullanmasını istiyoruz. Bu sayede meme dokusu sütyenin şekillendirmesi ile değil kendi ağırlığıyla olması gereken yere oturur.

Meme dikleştirme ameliyatı teknikleri nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatlarında uygulanacak teknikler meme boyutuna, meme dokusunun miktarına ve memedeki sarkmanın derecesine göre değişebilir. Çok fazla sarkması olmayan normal boyutlarda bir memede lolipop (İ) ya da J şeklinde iz kullanılarak meme dikleştirme ameliyatı yapılabilir.

Meme dokusu fazla olan hastalarda ise ters T şeklinde iz kullanılarak meme dikleştirmek yapılabilir. Eğer hastanın meme dokusu normalden az ise hastaya meme dikleştirmek ile beraber meme protez ameliyatıda yapılmalıdır.

Burada amaç meme dikleştirilirken meme protezi ile memeye hacim kazandırmaktır. Meme dikleştirmek yapılırken meme başı ve areola kanlanması ve hissiyatı korunarak olması gereken yere tanışır ve meme dokusu şekillendirilir. Deri fazlası alınarak kesiler onarılır ve ameliyat bitirilir.

Kimler meme dikleştirmek ameliyatı olabilir?

Meme dikleştirmek ameliyatı 18 yaşın üzerindeki hastalara yapılabilir. 18 yaşın üzerinde olan, ameliyatı engelleyecek ek sağlık sorunları olmayan ve memelerinde sarkma olan her kadın hasta meme dikleştirmek ameliyatı olabilir.

 

Meme dikleştirmenin sonrası bilinmesi gerekenler nelerdir?

Ameliyat sonunda hastalarımız tam olarak uyandıktan sonra odalarına transfer edilirler. Ameliyattan 5 saat sonra hastalarımız yemeklerini yedikten sonra yavaş yavaş yürümeye başlarlar. Genel anestezinin etkilerinden kurtulmak için hastaların ameliyattan sonra bir gece hastanede kalmaları gerekir.

Sonraki gün hastalarımızın pansumanları ve drenleri kontrol edilir. Drenlerden gelen sıvı az ise drenler çekilerek hastalar taburcu edilir. Dikleştirme ameliyatı sonrası kesi yerleri steril bantlarla kapatılır. Hastalar bu bantlar ile banyo yapabilirler. Bu bantlar 3 hafta boyunca yara izlerinin üzerinde kalırlar ve hastaların pansumana ihtiyaçları olmaz.

Dikleştirme ameliyatından sonra hastalarımızın günlük aktivitelerine olabildiğince çabuk dönmelerini istiyoruz. Bir hafta içinde günlük aktivitelerine dönen hastalarımızın yara iyileşmeleri 15. günde tamamlanır ve hastalarımız 3 hafta sonra silikon krem ya da silikon örtü kullanmaya başlar.

Ben bu kremlerin 3 ay kullanılmasını öneriyorum. Meme dikleştirmenin operasyonundan 10 gün sonra hasta yürüyüş yaparak spor yapmaya başlayabilir. Yoğun spor aktivitesi içinse hastalarımıza 6 hafta beklemelerini öneriyoruz.

Ben hastalarımın ameliyattan 3 hafta, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl sonra rutin kontrollerini yapıyorum.

Meme dikleştirmeden sonra hastalar süt verebilir mi?

Dikleştirme ameliyatlarında uygun cerrahi teknik kullanılmış ve meme başı altındaki ve etrafındaki meme dokuları olabildiğince korunmuş ise hastalar ameliyattan sonra süt verebilirler.

Meme dikleştirmeden sonra tekrar sarkma olabilir mi?

Meme, meme dokusu ve yağ dokusundan oluşan bir organdır. Aynı zamanda meme hormona duyarlı bir organdır. Eğer hastalar ameliyattan sonra çok fazla ve hızlı kilo alıp verirlerse meme dokusunda tekrar sarkmalar meydana gelebilir.

Aynı durum hamilelik için de geçerlidir. Hamilelikte meme hem hormonal etkilerle hem de kilo alımıyla büyür. Bu büyüme çok hızlı olursa gebelik ve süt verme sonrası memelerde sarkma meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda dikleştirme ameliyatı revize edilmelidir.

Meme dikleştirmenin ameliyatında memedeki tüm çatlaklar alınabilir mi?

Dikleştirme ameliyatlarında meme başının altındaki bölgede bulunan deri alınabilir. Ama memedeki çatlaklar genellikle meme başının üzerindeki deri bölgesinde oluşur. Bu nedenle dikleştirme ameliyatında memedeki tüm çatlaklar alınamaz.Bu ameliyatta zaten karın germe ameliyatındaki gibi çatlaklardan kurtulma amacı yoktur. Dikleştirme ameliyatlarında amaç olması gereken yerde dolgun ve çekici memeler oluşturmaktır.

Meme dikleştirmenin sonrası memede kalacak izler rahatsız edici midir?

Meme dikleştirmenin ameliyatı sonrası 3 bölgede iz kalır. Bu izler meme başı etrafında, meme başından sütyen çizgisine doğru ve sütyen çizgisi üzerindedir. Ameliyat sonunda bu izler steril bantlar ile kapatılır. Bu bantlar hava geçiren koruyucu bantlardır.

Hastalar bu bantlar ile banyo yapabilirler ve bantlar yara kenarlarındaki gerginliği alıp yara iyileşmesini kolaylaştırır. Hastalar ameliyattan 3 hafta sonra bu bantları çıkarıp yara izlerinin üzerine silikon jel yada silikon bantlar kullanmaya başlarlar.

Silikon bant ve jelin görevi yara izlerini soldurmaktır. Silikon jel ve bantları en az 3 ay kullanmayı öneriyorum. Ameliyattan 1 yıl sonra izler solarlar ve daha az görünür hale gelirler. Genellikle izlerin son hali hastalarımız için oldukça tatmin edicidir.

İzleri ile çok endişesi olan hastalarıma ise pudralama yöntemini öneriyorum. Bu yöntemde yara izlerine ten rengi dövme yapılıyor ve izler kamufle ediliyor.

Meme dikleştirme ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Yasal olarak her estetik ameliyat gibi meme dikleştirmenin ameliyatı da 18 yaşından itibaren yapılabilir. Daha erken yaşlarda aile onayı ile meme dikleştirmenin ameliyatı yapmak mümkündür ama ben kendi uygulamamda 18 yaşından önce meme dikleştirmenin ameliyatı yapmayı uygun bulmuyorum.

Meme dikleştirmek ve meme büyütmek beraber yapılabilir mi?

Memelerinde sarkma olan hastalarda yeterli meme dokusu yoksa meme dikleştirmek ve meme büyütmek ameliyatları beraber yapılabilir. Ameliyatta hem meme dikleştirmenin işlemi yapılır hem de meme protezi ile memeye hacim verilerek meme büyütülür.

Bu ameliyatta genellikle yuvarlak meme protezleri kullanılır ve protezler kas altı bölgeye konur. Hastaların ameliyattan sonra 6 hafta sporcu sütyeni ve meme bandı kullanmaları gerekir. Sporcu sütyeni memeyi alttan desteklerken meme bandı memeyi yukardan destekler.

Bu da memenin doğal bir görünüme sahip olmasını sağlar. Özellikle meme dokusu yeterli olan ama meme üst kısmında hacim eksikliği olan hastalarda üst pol dolgunluğu ve daha belirgin bir dekolte görünümü elde etmek için meme dikleştirmek ve meme büyütmek beraber yapılabilir.

Meme dikleştirmenin sonrası neden sporcu sütyeni kullanılır?

Meme ameliyatları sonrası meme olması gerekenden daha yukarıdadır ve görünümü doğal değildir. Meme dikleştirmenin sonunda memenin kendi ağırlığı ve yerçekimiyle aşağıya doğru inip olması gereken yere gelmesi istenir.

Bu nedenle hastalardan sporcu sütyeni kullanmalarını istiyoruz. Sporcu sütyeninde balen adı verilen sütyen altındaki tel yoktur ve memenin kendi ağırlığı ile aşağıya doğru inmesine izin verir. Böylece meme olması gereken yere doğal yoldan iner ve doğal bir görünüme kavuşur.

Meme dikleştirmenin ameliyatlarında meme boyutu değişir mi?

Çünkü dikleştirme işlemi yapılırken bir miktar fazla deri ve sütyen çizgisi altında kalan meme dokusunun bir kısmı alınır. Bu işlemler meme hacminde azalmaya yol açar. Ameliyattan önce bu durum hastalarla detaylı olarak konuşulmalıdır. Meme boyutlarının küçülmesini istenmeyen hastalar için küçük bir protez ile eksilen hacmin yerine konması mümkündür.

Ameliyatsız meme dikleştirmek yapılabilir mi?

Ameliyatsız meme dikleştirmeyi yapmak mümkün değildir. Meme dokusu yoğun ve nispeten ağır bir dokudur. Bu nedenle askılama yada cihaz yardımı ile meme dikleştirmeyi yapmak çok mümkün değildir. Bu tarz işlemlerden başlangıçta sonuç alınsa bile etkileri çok kısa süreli olacaktır. Bu nedenle meme dikleştirmede ameliyat hala ilk seçenek olarak yerini korumaktadır.

Meme dikleştirmenin sonrası hissizlik olur mu?

Dikleştirme ameliyatı sonrasında hissizlik olup olmayacağı memedeki sarkmaya bağlı olarak değişir. Çok sarkık bir memeye dikleştirme işlemi yapılacaksa bu tarz ameliyatlarda meme başında   his kaybı olabileceği unutulmamalıdır.

Boyutları normale yakın ve çok fazla sarkma olmayan memelerde ise ameliyattan sonra erken dönemde meme başında his kaybı olsa da meme başı zamanla tekrar hissedilir hale gelir ve meme başı duyusu normale döner. Burada uygulanan cerrahi teknik önemlidir.

Her dikleştirme ameliyatında farklı teknikler uygulanabilir. Uygulanacak olan tekniğin meme boyutlarına uygun olması ameliyat sonrasında daha az his kaybına ve meme başı duyusunun daha hızlı dönmesine neden olur.

Meme dikleştirmenin ameliyatını sigorta karşılar mı?

Dikleştirme estetik bir ameliyattır yani bu ameliyat sigorta tarafından karşılanmaz. Meme küçültme ameliyatlarında memenin boyun ve omuz ağrısına neden olduğu doktor raporları ile desteklenebilirse meme küçültme sigorta tarafından karşılanabilir. Ama meme dikleştirmenin ameliyatlarında bu durum söz konusu değildir.

Meme dikleştirme fiyatları 2023

Meme dikleştirme ameliyat fiyatı yapılacak ameliyat şekline göre değişir. En belirgin fark meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatının beraber yapıldığı durumda ortaya çıkar. Bu nedenle net ameliyat fiyatı ancak muayene sonrasında verilebilir. Meme dikleştirme fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.