Whatsapp

Obezite ameliyatı geçiren hastalar sağlıklı beslendiklerinde ve düzenli olarak egzersiz yaptıklarında ideal kilolarına inebilirler. Ancak verilen kilo miktarına, yaşa ve cilt yapısı gibi farklı değişkenlere bağlı olarak bu esnada ciltlerinde sarkmalar oluşabilir.

Yüz, boyun, kol, göğüs, karın, bacak ve kalça gibi vücut bölümlerinde oluşan sarkmalar kilo verilse dahi istenen vücut hatlarına kavuşmanın önünde büyük bir engel olarak belirir.

Kadınlar kadar erkeklerde de estetik kaygılar yaratabilen zayıflamaya bağlı sarkmalar aynı zamanda kıyafet seçimlerini etkileyebilir ve cilt katlantılarının tahriş olmasına, enfeksiyon oluşumuna ve ciltte renk değişimlerine neden olabilir. Bariatrik cerrahi sonrası fazla kilo verilmesi sonucunda vücudun birden çok fazla bölgesinde sarkma oluşması durumunda post bariatrik estetik cerrahiler gündeme gelir.

Post Bariatrik Cerrahi İçin Kilo Stabilizasyonu Sağlanmalı

Kilo verildikçe hastalar vücutlarındaki sarkma nedeniyle rahatsızlık duymaya başlarlar ve vücut şekillendirme amacı ile uygulanan ve kombine nitelik taşıyan post bariatrik cerrahiler için aceleci bir tavır sergileyebilirler. Fakat bu estetik operasyonlar için sabırlı olunması gerekir.

Fazla kiloların verilmesi ve kilonun sabit tutulması oldukça önemlidir. Bu süreçte bariatrik cerrahiler sonrası iyileşme tamamlanır, kişi kilo verir ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarını benimsemeye devam ederse post bariatrik cerrahiler uzun vadeli başarılı sonuçların alınmasını mümkün kılar.

Post Bariatrik Cerrahi Kapsamlıdır

Post bariatrik cerrahiler oldukça kapsamlı nitelik taşırlar. Karın germe, kol germe, bacak germe, meme küçültme/dikleştirme/büyütme, popo kaldırma, sırt germe ve liposuction gibi farklı estetik operasyonlar post bariatrik cerrahi kapsamında gündeme gelebilir.

Obezite sonrası estetik operasyonlar kombine nitelik taşıyorsa hasta özelinde beklentilerin ve ihtiyaçların analiz edilmesi gerekir. Bir dizi ameliyat hasta özelinde belirlenen planlama doğrultusunda gerçekleştirilir. Örneğin karın germe, popo kaldırma ve sırt germe estetiği aynı seansta tamamlanabilir.

Bu operasyonlar sonucunda tek bir iyileşme sürecinde vücudun orta ve alt bölgelerinde değişim sağlanabilir. İyileşme sürecinin tamamlanmasının ardından ise planlanan diğer operasyonlara geçiş yapılabilir. Vücut konturları düzeldikten sonra ihtiyaçlar doğrultusunda yüz estetiği operasyonlarına başvurulması gerekebilir.

Kimler Post Bariatrik Cerrahiler İçin Uygun Kabul Edilirler?

Post bariatrik cerrahilerin planlanabilmesi için hastaların karşılamaları gereken fiziksel ve psikolojik şartlar olduğu ifade edilebilir.

  • Vücut kitle indeksinin 30 ve altında olması gerekir. İdeal kiloya inilmesi ve tercihen son 6 aydır kilo dengesinin korunması istenir. Kilo dengesi yalnızca kilo almaya başlamak şeklinde düşünülmemelidir. Kişi her ay yaklaşık 2-2,5 kilo vermeye devam ediyorsa post bariatrik cerrahiler için beklenmesi gerekir.
  • Kombine nitelik taşıyan post bariatrik cerrahiler genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bu nedenle operasyon kararının verilebilmesi için hastaların genel sağlık durumlarının vücut şekillendirme operasyonları için uygun olduğunun belirlenmesi mutlak öneme sahiptir.
  • Post bariatrik cerrahiler için kişinin beklentilerinin, motivasyonunun ve post operatif döneme ne kadar hazırlıklı olduğunun da değerlendirilmesi önemlidir. Gerçekçi beklentiler yoksa ve kişi operasyon yüklerini taşıyamayacağını düşünüyorsa vücut şekillendirme için beklenmesi ya da bu kararın sorgulanması gerekir

https://www.salihonurbasat.com/post-bariatrik-cerrahi/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.