Whatsapp

Estetik standartlarından büyük olan memeler kadında hem kozmetik, hem psikolojik, hem de işlevsel bir takım sorunlara yol açmaktadır. Bu sebepten meme küçültme ameliyatı, plastik cerrahi girişimleri arasında en sık uygulananlardan biridir.

Büyük ve sarkık memelerin yol açtığı rahatsızlıklar arasında, boyun, omuz ve sırt ağrısı, sutyenlerin omuzlarda oluşturduğu rahatsız edici oluklar, memelerde ağrı, meme altında kaşıntı ve kızarıklık bulunmaktadır. Ayrıca genç kızlardaki çok büyük memeler birtakım psikososyal sorunlara da yol açarak utanç duygusuna sebebiyet verebilmektedir.

Meme kanseri ve emzirme ile olan ilişkisi

Belirli bir yaşın üzerinde ve ele gelen kitlesi olanlarda girişim öncesi mammografi gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılır. Daha sonra göğüslerin boyutları, deri ve meme bezi özelliklerine göre kullanılması gereken tekniğe karar verilir. Adet dönemlerinden önce göğüste gerginlik ve hassasiyet oluşuyorsa ameliyat bu döneme denk getirilmemelidir. Ailede meme kanseri varsa da bu durum mutlaka doktora bildirilmelidir.

Normal süt verme için süt kanallarıyla meme başına bağlantısı olan ve işlevsel meme dokusunun varlığı ve meme başının duyarlılığının olması gereklidir. Bu anatomik ve fizyolojik özellikleri bozmayan bir cerrahi girişim sonrasında emzirmenin bozulması söz konusu değildir.

Operasyon ne şekilde gerçekleşir?

Virjinal meme hipertrofisi olan genç kızlarda normal psikososyal gelişmenin etkilenmemesi için gelişmenin tamamlanmasından önce cerrahi gerekebilse de meme küçültme ameliyatları meme gelişmesini tamamladıktan sonra yapılır.

Operasyon genel anestezi altında yapılır. Meme küçültme ameliyatı için birçok yöntem tanımlanmıştır. Genel ilkeler, fazla deri, yağ ve meme dokusunun çıkarılmasından sonra meme derisi ve meme bezinin ayrı ayrı şekillendirilmesi; meme başı ve areolanın kanlanmasının ve duyusunun korunarak yeni anatomik yerine yerleştirilmesidir.

Bu ameliyatlar yönteme bağlı olarak değişik yerleşimli yara izleri ile sonuçlanmaktadır. İzler başlangıçta rahatsız edici olsa da zaman içinde iyi sonuç verir

Ameliyat süresi kullanılan tekniğe bağlı olmak üzere 2-4 saat arasında değişir. Ameliyat sonrası 4. saatte ayağa kalkmanıza ve beslenmenize izin verilir. İşlemden sonra hastanede kalış süresi 1-2 gündür. İlk hafta göğsü saran bir bant mevcuttur, 7. gün bu çıkarılır ve sadece dikiş hatlarını örten ince bantlar kullanılır. Drenler çıkarıldıktan 48 saat sonra banyo yapmanıza izin verilir.