Bize Ulaşın Whatsapp

Prp tam olarak nedir?

Prp hastanın kendi kanından hazırlanan bir içeriktir. Burada prp kısaltmasındaki ilk p yani platelet kan sayımlarında trombosit adı verilen hücreleri temsil eder. Trombositler ( platelet) vücutta meydana gelen herhangi bir kanamada kanama durdurucu olarak görev yapan hücrelerdir.

Trombositlerin bir diğer özelliği de içlerinde yüksek oranda büyüme faktörü bulundurmalarıdır. Prp de amaç hastadan alınan kandaki diğer hücrelerin ayrılıp trombositten zengin bir plasma hazırlanmasıdır.

Yani kan alınıp işlemden geçirildikten sonra sadece içinde yüksek sayıda trombosit olan bir plasma hazırlananırsa bunun adına Prp denir. Burada amaç hazırlanan plasma içinde yüksek miktarda trombosit ( platelet) olmasını sağlamaktır.

Prp içindeki trombositlerin ( platelet ) faydası nedir?

Yukarıda da belirttiğim gibi bu trombositler içerilerinde yüksek miktarda büyüme faktörü bulundururlar. Bu büyüme faktörleri hücre yenilenmesine katkıda bulunurlar. Prp’ nin asıl faydasını sağlayan trombositlerde açığa çıkan büyüme faktörleridir.

Sadece prp’nin enjekte edilmesi büyüme faktörlerinin açığa çıkması için yeterli midir?

Hayır sadece prp enjeksiyonu yapıldığında, trombositlerden büyüme faktörü salınım olmaz. Bu trombositlerin büyüme faktörlerini salgılamaları için aktive edilmeleri gerekir. Bunu için prp enjeksiyonu mutlaka başka bir tedavi ile birlikte yapılmalıdır. Bu tedaviler dermaroler, dermapen, altın iğne radyofrekans, ulteraphy vb. olabilir. Ama tek başına prp enjeksiyonu fayda sağlamaz.

Prp en sık hangi tedavi ile kombine edilmektedir?

Kullanım kolaylığı açısından prp’nin en sık beraber yapıldığı tedaviler demaroller ve dermapendir. Bunun yanında altı iğne radyofrekans sonrasında prp enjeksiyona gerek kalmadan ağrısız bir şekilde cilt altına yedirilebilir

Prp en sık nerelerde kullanılır?

Prp’ nin kozmetik amaçlı en sık kullanıldığı yerler saç ve yüz bölgeleridir.

Prp yüze uygulanınca nasıl etkiler olur?

Yüz bölgesinde yüze yapılan diğer uygulamalarla kombine edildiğinde, cilt altına büyüme faktörü salınması sonucu yüzde gençleşme ve sıkılaşma meydana gelir.

Prp uygulamasının saça etkisi nedir?

Prp saça dermaroller ile uygulanabilir. Bu uygulamada trombositlerden salınan büyüme faktörleri saç köklerine etki ederek daha hızlı büyümelerine neden olur. Bu sayede uzama fazındaki saç kökleri daha hızlı uzar, bekleme fazındaki saç kökleri de uzamaya başlar.

Dökülme aşamasındaki saç köklerinin dökülmeleri geçikir bu sayede saç dökülmeleri de azalır. Prp aynı zamanda saç ekimi ile kombine edilebilir. Bunun sonucunda ekim yapılmış saç kökleri daha yüksek oranda tutar ve daha güzel bir sonuç elde edilir.

Yüz bölgesi için prp ne sıklıkta yapılmalı?

Prp uygulamasının sıklığı beraber yapıldığı işleme göre değişir. Genel olarak bakıldığında ise üç ay üst üste ayda bir kez yapılması sonrasında ise her yıl bir kez yapılması önerilir.

Saç dökülmesi için ne sıklıkta prp yapılmalıdır?

Clinicplast olarak saç dökülmesinde 45 gün içinde dermaroller ile birlikte 3 seans prp yapılmasını öneriyoruz. Sonrasında bu uygulama senede bir kere olarak devam ettirilmelidir.

Her prp setiyle aynı yoğunlukta ve kalitede prp elde edilebilir mi?

Piyasada çok sayıda prp seti bulunmaktadır. Bu kitlerin çoğunda sayım yapılmamıştır ve ne yoğunlukta prp elde edildiği belirsizdir. Bu nedenle prp yaptırırken nasıl bir prp seti kullanıldığının sorgulanması gerekir.

Clinicplast olarak biz nasıl bir prp seti kullanıyoruz?

Biz kliniğimizde iki aşamalı bir prp seti kullanıyoruz. Yani alınan kan iki kere santrifüj ediliyor. Bu sayede iki adet prp serumu elde ediyoruz. Bunlardan bir tanesi yüksek yoğunlukta diğeri ise düşük yoğunlukta prp içeriyor. Yüksek yoğunlukta olan prp’yi enjeksiyonda kullanıyoruz. Düşük yoğunluktaki serumu hastalarımıza verip 2 gün içinde serum şeklinde enjeksiyon yapılan alana masaj yaparak uygulamalarını tavsiye ediyoruz.

Prp uygulamasını yağ enjeksiyonu ile kombine edebilir miyiz?

Prp’nin yağ enjeksiyonu ile beraber yapılması, özellikle yüz bölgesinde daha yüksek oranda yağ hücresinin sağ kalmasını sağlıyor. Dolayısıyla enjekte edildikten sonra vücut tarafından emilen yağ oranı azalıyor. Böylece hastalar yağ enjeksiyonundan daha fazla fayda görüyorlar.

PRP Fiyatları 2022

Prp fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.